Potrzebna jest bardzo dobra mieszkanka betonowa o odpowiednich właściwościach i solidne „rusztowanie”. Jest to nic innego jak właściwe deskowanie, które utrzyma mieszankę betonową do momentu jej związania. Na co zwrócić uwagę wybierając szalunki fundamentowe (sprawdź na: lammi.pl)?

Czym charakteryzują się szalunki fundamentowe?

Szalunki fundamentowe charakteryzują się kilkoma istotnymi cechami:

  • Wielozadaniowość – służą do formowania i utrzymywania mieszanki betonowej w odpowiednim kształcie i wymiarach w trakcie wznoszenia fundamentów budynków. Stosuje się je do różnych typów fundamentów: ław fundamentowych, ścian oporowych i stopów fundamentowych.
  • Zależność od warunków geologicznych – szalunki najlepiej dostosować do warunków geologicznych tj. rodzaju i nośności gruntu i głębokości przemarzania gruntów. Ma to kluczowe znaczenie dla trwałości i stabilności fundamentu.
  • Tradycyjne szalunki vs. systemowe – zbudowanie tradycyjnej konstrukcji jest czasochłonne i wymaga dużych nakładów pracy ręcznej. Alternatywą, która ciesz się rosnącą popularnością, są szalunki systemowe. Zapewniają dokładność wymiarów i przyspieszają tempo prac.

Nowoczesne szalunki fundamentowe wykonane są z trwałych materiałów i mają niewielką wagę. Łatwo je więc transportować, rozładowywać, ładować i przenosić, co zdecydowanie wpływa na tempo prac.

Kupić czy wypożyczyć szalunki fundamentowe?

Wybór między zakupem a wynajmem szalunków fundamentowych zależy od skali projektu, kosztów, elastyczności, technologii, przyszłych projektów i kwestii konserwacji. 

Zakup jest korzystny przy regularnym użyciu, ale wymaga znaczącej inwestycji i opieki nad sprzętem. Wynajem daje elastyczność i eliminuje konieczność przechowywania i konserwacji. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb firmy i projektów, a także dostępności oferty wynajmu.

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając szalunki fundamentowe?

Zanim zdecydujesz się na zakup lub wynajem szalunków, warto określić, jakie mają mieć one parametry, aby odpowiadały projektowi. W tym celu warto skupić się na najważniejszych parametrach, które znajdziesz poniżej.

Kluczowe właściwości szalunków fundamentowych to:

  • nośność;
  • dostosowanie do rodzaju gruntu i głębokości przemarzania;
  • kompatybilność z projektem;
  • łatwość montażu/demontażu;
  • precyzja wymiarów;
  • odporność na warunki atmosferyczne;
  • skuteczność konstrukcyjna;
  • koszty zakupu/wynajmu i konserwacji.

Określenie potrzeb związanych z projektem ułatwi Ci kupno/wynajem szalunków fundamentowych, które najlepiej sprawdzą się do wybranego projektu. W ten sposób masz wpływ na tempo prac, czas realizacji zadań i precyzję wykonania.

Szalunki fundamentowe w nowej wersji to alternatywa do desek i gwoździ, które przez dekady były stosowane do budowy szalunku. Współczesne modele są bardziej wielofunkcyjne, a do tego łatwe w obsłudze i transporcie. Jeżeli masz firmę, która zajmuje się wznoszeniem budynków, to dobrym rozwiązaniem będzie zakup sprzętu. Natomiast, gdy budujesz dom tylko dla siebie i najpewniej nigdy nie będziesz korzystać z szalunku, to warto taki sprzęt wypożyczyć. Wybierz dogodne dla siebie rozwiązanie.

ikona podziel się Przekaż dalej