Szarłat wiechowaty (Amaranthus paniculatus) - skąd pochodzi ta ozdobna roślina


Szarłat wiechowaty - Amaranthus paniculatus znany jest również jako szarłat wyniosły. Rośliny te bardzo często spotykane są w parkach, ale i ogrodach przydomowych, ponieważ są doskonałym ozdobnym i kolorystycznym elementem pośród zieleni. Jednak, skąd tak właściwie pochodzą szarłaty wyniosłe i czym się one charakteryzują? Odpowiedź na te pytania znajdziemy poniżej.

Otóż szarłat wyniosły, tak samo, jak i inne szarłaty, należy do rodziny szarłatowatych - Amaranthaceae. Zaliczany jest on do rodzaju szarłat - Amaranthus. Rodzaj ten obejmuje wiele roślin, ponieważ aż 60 gatunków, z czego niektóre z nich uprawiane są jako warzywa liściowe, a hodowla innych prowadzona jest ze względu na nasiona szarłatu, które odgrywają bardzo istotną funkcję nie tylko w rozmnażaniu roślin.

Warto wiedzieć, że szarłat wiechowaty w Polsce widywany jest jedynie w uprawie. Otóż rośliny z rodzaju Amaranthus pochodzą ze zwrotnikowych i tropikalnych rejonów, zwłaszcza z rejonów Azji. I właśnie tak samo jest w przypadku tego gatunku szarłatu, bo spotkać go możemy naturalnie w umiarkowanych i tropikalnych strefach. Zatem jedynym możliwym sposobem na uprawę go w ogrodzie jest zakup nasion do wysiewu lub gotowych do posadzenia roślin. Interesują cię inne, podobne rośliny ozdobne? Sprawdź także ten artykuł o polecanych bylinach wieloletnich do ogrodu.

Szarłat wyniosły (Amaranthus paniculatus) - cechy charakterystyczne

Szarłat wiechowaty lub też dla niektórych szarłat wyniosły, to roślina charakteryzująca się bardzo ciekawym i dość niecodziennym wyglądem. W głównej mierze właśnie dlatego cieszy się ona takim zainteresowaniem. Pamiętajmy jednak, że nie do każdego ogrodu, a właściwie jego aranżacji i stylu, będzie pasował szarłat. Dlatego warto wiedzieć, jakie cechy charakterystyczne ma ta roślina.

Amaranthus paniculatus charakteryzuje się wysokim i zwartym pokrojem. Jego wzrost może osiągać nawet do 10 cm, co czyni go wyższym od równie popularnego szarłatu zwisającego. Warto wiedzieć, że w sklepach ogrodniczych możemy spotkać się również z niskimi odmianami, które dorastają zaledwie do około 30-50 cm wysokości. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, którym podobają się szarłaty wyniosłe, ale nie mają aż tyle miejsca, by prowadzić uprawę roślin normalnych rozmiarów.

Jeśli chodzi o sam wygląd tych roślin, są one bardzo podobne do szarłatów zwisających. Liście tego gatunku również są zielone i rosną na długich ogonkach. Ich kształt jest jajowaty i zaostrzony na końcu. Jednak w tym przypadku znaczącą różnicę możemy zobaczyć w kwiatostanach roślin.

Pojedyncze kwiatostany składają się z małych kwiatków w kolorze purpurowym, zielonkawym lub żółtym. Kwiatostany są dużych rozmiarów i w przeciwieństwie do kwiatostanów szarłatu zwisającego, te duże kłosy unoszą się do gór, tworząc niemal wyprostowane kompozycje. Możemy je zauważyć na roślinie już od VII do IX.

Szarłat wyniosły - jak wygląda jego uprawa i do czego stosowane są nasiona szarłatu

Szarłat wiechowaty to roślina ozdobna, którą możemy zastosować w ogrodzie przydomowym i na rabatach, ale spotykana jest również w parkach. Szarłaty te bardzo dobrze komponują się w grupach, natomiast można je również sadzić pojedynczo w kompozycji z innymi roślinami mniejszych i większych rozmiarów, co sprawi, że uzyskamy bardzo interesujący efekt wysokościowy.

Jednak zastosowanie w ogrodzie to nie wszystko, ponieważ ważną rolę w przypadku tej rośliny odgrywają również nasiona. Nasiona są bardzo malutkie, ale poza tym, że wykorzystywane są do rozmnażania roślin, znajdują swoje zastosowanie również w branżach kulinarnych. Już od dawna są one doskonałym dodatkiem do pieczywa i różnego rodzaju potraw.

Pamiętajmy jednak o tym, że zanim zaczniemy cieszyć się szarłatem wyniosłym w naszym ogrodzie, powinniśmy dowiedzieć się, jakie ma on wymagania dotyczące gleby i stanowiska, na jakiej ma rosnąć, a także, jak przebiega jego pielęgnacja. Bez tych informacji nie powinniśmy zabierać się za sadzenie tych ozdobnych roślin.

Dlatego, planując zakup szarłatów wiechowatych, musimy w pierwszej kolejności zapewnić im osłonięte od wiatru i odpowiednio nasłonecznione stanowisko. Jeśli chodzi natomiast o rodzaj podłoża pod uprawę tych kwiatów, nie mają one bardzo dużych wymagań i tak naprawdę wystarczy, że gleba nie będzie uboga w składniki pokarmowe oraz nie będzie przesuszona.

Co więcej, szarłat wiechowaty nie wymaga również zbyt dużych czynności pielęgnacyjnych, a wystarczy mu jedynie zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza. Dodatkowo przy słabej i mało zasobnej w składniki pokarmowe glebie, warto nawozić roślinę nawozem do roślin kwitnących. W takich warunkach szarłat będzie czuł się bardzo dobrze.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 84,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny