Szarłat zwisły (Amaranthus caudatus) - skąd pochodzi roślina


Szarłat zwisający - Amaranthus caudatus to bardzo atrakcyjna roślina, którą często możemy spotkać w ogrodach przydomowych, czy też w parkach i skwerach. Jednak zanim szarłat zwisły, czy nawet szarłat ogrodowy lub szarłat biały znajdzie się na naszej działce, warto wiedzieć, co jest charakterystyczne dla tej rośliny.

Zacznijmy więc od tego, że szarłat zwisły należy do rodziny szarłatowatych - Amaranthaceae i zaliczany jest do rodzaju szarłat - Amaranthus. Rodzaj Amaranthus obejmuje około 60 gatunków roślin w szczególności jednorocznych. Warto zaznaczyć, że rośliny z tego rodzaju mogą mieć różne przeznaczenie, np. niektóre hodowane są na nasiona, np. nasiona szarłatu, inne traktowane są jako warzywa liściowe, a jeszcze inne stosowane są głównie jako roślina ozdobna w terenach zieleni.

Rośliny z rodzaju Amaranthus pochodzą z tropikalnych i zwrotnikowych rejonów, szczególnie Azji. Tak samo jest też w przypadku szarłatu ogrodowego, szarłatu białego i naszego szarłatu zwisającego, ponieważ pochodzą one z tropikalnych i umiarkowanych stref. Warto też zaznaczyć, że Amaranthus caudatus w Polsce nie występuje naturalnie, a można go spotkać jedynie w uprawie. Szukasz więcej inspiracji na rośliny ozdobne do swojego ogrodu? Sprawdź także ten artykuł o najpopularniejszych bylinach ogrodowych.

Amaranthus caudatus - cechy charakterystyczne tej rośliny ogrodowej

Amaranthus caudatus jest rośliną ozdobną, która dla niektórych osób traktowana jest jako pewnego rodzaju kwiat. Wygląd tej rośliny odgrywa niewiarygodną rolę, ponieważ właśnie dzięki niemu uprawa szarłatów zwisłych, ale i wiechowatych, cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Oczywiście musimy pamiętać, że jest to dość osobliwa roślina, której wygląd nie musi odpowiadać każdemu. Zobaczmy więc, jakie są cechy charakterystyczne szarłatów zwisających.

W pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od tego, że szarłat zwisający jest wysoką rośliną, która dorasta zazwyczaj do około 80-100 cm wysokości. Dlatego, jeśli mamy mało miejsca w swoim ogrodzie lub chcemy, by rośliny w danym miejscu były niskich rozmiarów, wybór szarłatu zwisającego nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Liście szarłatu zwisającego osadzone są na dość długich ogonkach. Są one w kolorze zielonym, a ich kształt jest jajowaty, natomiast zaostrzony na końcu. Najważniejszym elementem w przypadku tych roślin są kwiaty. Pojedynczy kwiat tej rośliny jest purpurowy i dość mały, natomiast bardzo licznie występuje on na pędzie. Dlatego też zebrane są one w bardzo charakterystyczne kwiatostany w formie długich i zwisających kłosów. Warto wiedzieć, że najdłuższe kwiatostany wyrastają na wierzchu łodygi, a te krótsze w kącikach górnych liści.

Szarłat zwisły czy też szarłat zwisający jako popularny szarłat ogrodowy, a także uprawa i pielęgnacja rośliny
Szarłat zwisły - opis, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady praktyczne

Jeśli interesują nas inne formy szarłatu zwisającego, warto wiedzieć, że istnieje taka odmiana, w której kwiat przebarwia się na kolor zielonkawy, a liście zabarwione są na czerwono. Kwiatostany na roślinie możemy zauważyć w okresie od VII do IX, a czasami nawet do X.

Szarłat zwisający - jak przebiega jego uprawa i pielęgnacja

Amaranthus caudatus to nie tylko roślina ozdobna, która pojawia się w ogrodach przydomowych i parkach. Warto zaznaczyć również, że bardzo ważnym elementem są również nasiona szarłatów. Nasiona szarłatu są bardzo znane w różnego typu daniach kulinarnych. Bardzo często są one również składnikiem wielu diet. Bez problemu możemy je zakupić w sklepach internetowych i stacjonarnych. Jednak tą główną funkcją, którą pełni szarłat zwisły jest uzyskanie efektownych kompozycji na rabatach, ale może być on też sadzony pojedynczo. Co więcej, szarłaty są również wykorzystywane na kwiaty cięte.

Jednak zanim skorzystamy ze wszystkich udogodnień, jakie przynosi nam szarłat, powinniśmy dowiedzieć się, jak przebiega jego uprawa i pielęgnacja. Dlatego, decydując się na wysadzenie w swoim ogrodzie szarłata zwisającego, powinniśmy zapewnić mu słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko. Ważne jest także, by gleba w tym miejscu nie była uboga w składniki pokarmowe i sucha.

Jeśli zapewnimy roślinie te wymagania, wtedy możemy przystąpić do siewu. Na miejsce stałe szarłaty zwisające wysiewamy już po 15.V, bo właśnie wtedy mija ryzyko przymrozków. Już po około 2-3 tygodniach spodziewać możemy się pierwszych oznak kiełkowania. Warto też zachować odpowiednią rozstawę między rośliny, by mogły spokojnie i bezproblemowo się rozwijać. Dlatego szarłat zwisły powinien być sadzony w rozstawie 40-60 × 30-40 cm. Jeśli chodzi natomiast o pielęgnację, warto zapewniać mu odpowiednią ilość wody, by gleba nie była przesuszona.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny