Szczawik - opis, odmiany, sadzenie, uprawa, pielęgnacja i inne porady

Zarówno szczawik ogrodowy jak i podobny do niego kwiat doniczkowy to bardzo ciekawe rośliny. Występują w wielu odmianach, takich jak szczawik trójlistny, szczawik różowy czy purpurowy. W naturze rosną na całym świecie. Warto uprawiać je w doniczce lub ogrodzie. Podpowiadamy, zatem jak sadzić i pielęgnować szczawiki.

Szczawik – urocza koniczynka i jej charakterystyka

Szczawik, z łaciny oxalis, to kwiat reprezentujący rodzinę szczawikowatych. Ta grupa jest niezwykle liczna, według niektórych klasyfikacji taksonicznych należy do niej około 700 gatunków. Szczawiki w naturze występują na całym świecie. Jednakże najpowszechniejsze są w Afryce i Ameryce Południowej. W naszym kraju naturalnie rośnie wyłącznie szczawik zajęczy. Oxalis to gatunek, który najlepiej rozwija się w lasach, na terenach skalistych i piaszczystych. Warto też dodać, że uprawa niektórych odmiana w celach ozdobnych jest bardzo popularna. To przede wszystkim nimi zajmiemy się w tym artykule.

Szczawik to koniczynka, która nie osiąga zbyt dużych rozmiarów. W zależności od odmiany może dorastać do 10-20 cm wysokości. Zazwyczaj ma trzy lub cztery owalne listki osadzone na cienkich pędach. Wyjątkiem jest tu szczawik dziewięciolistny, którego budowa jest nieco bardziej skomplikowana. Jeżeli zaś chodzi o kwiat tej rośliny to przybiera on różne barwy i rozmiary. To również zależy od konkretnej odmiany. Do tego tematu powrócimy opisując wybrane okazy.

Szczawik, jako kwiat doniczkowy

Do uprawy domowej często wybierany jest szczawik trójkątny. Jego druga, zwyczajowa nazwa to szczawik purpurowy. Ciekawostką jest fakt, że ta roślina poradzi sobie również w ogrodzie. Świetnie pasuje do aranżacji skalnych. Może dorastać do 20 cm wysokości, ma ozdobne liście zbierające się w niewielkie kępki. Wyglądem bardzo przypominają koniczynę, choć są dużo większe. Składają się z trzech trójkątnych płatków w mocno czerwony kolorze. Stąd właśnie pochodzi nazwa szczawik purpurowy. Roślina w okresie kwitnienia, na przełomie lipca i sierpnia, wytwarza delikatne, białe lub jasnoróżowe kwiaty.

Szczawik purpurowy to sukulent, zatem doskonale wykorzystuje zasoby wody. Dzięki temu jego uprawa nie sprawia dużych trudności. Preferuje stanowiska ciepłe i nasłonecznione, lecz nie może być ciągłe wystawiony na działanie słońca. Najlepsza dla niego temperatura to w lecie powyżej 18°C a w zimie w okolicach 10°C. Jeśli chodzi o glebę to w pojemniku powinna znajdować się mieszanka do kwiatów doniczkowych. By cebulki prawidłowo się rozwinęły należy zadbać o drenaż i kwaśny odczyn podłoża. Pielęgnacja to przede wszystkim regularne podlewanie, w upalne dni przeprowadza się je regularnie.

Nie tylko szczawik purpurowy może być uprawiany w domu. Kolejną propozycją jest oxalis czterolistny zwany też szczawikiem Deppego. Ta koniczynka, co już wskazuje nazwa, ma cztery sercowate listki o bardzo ciekawym kolorze. Na ich zewnętrznej powierzchni pojawiają się bordowe plamki. Opisywany kwiat doniczkowy dorasta do 20 cm wysokości. W stan kwitnienia wchodzi na przełomie czerwca i lipca. Wtedy na sztywnych łodygach pojawiają się delikatne, różowe lub purpurowe kwiatuszki. Ten gatunek w przeciwieństwie do przednika jest odporny na niskie temperatury.

Jak sadzić cebulki tej urokliwej rośliny? Wczesną wiosną umieszcza się kilka sztuk w doniczkach lub pojemnikach. Następnie przysypuje się je centymetrową warstwą ziemi. Wtedy uzyskamy kilka dekoracyjnych kępek. Szczawik czterolistny to koniczynka lubiąca wilgotne ale nie podmokłe podłoże, więc na dnie donicy wykładamy warstwę drenażu. Poza tym gleba musi być świeża i stosunkowo żyzna. Nie należy zapominać o odpowiednim stanowisku, uprawa powiedzie się w miejscu ciepłym i nasłonecznionym. Ten kwiat doniczkowy nie sprawia problemów, choć potrzebna jest mu pewna pielęgnacja. Najważniejsze jest utrzymywanie stale wilgotnego podłoża, przy czym nie może być przelane. Istotne jest też nawożenie.

Szczawik ogrodowy – równie piękny kwiat

p>Do ogrodów często wybierany jest oxalis chilijski, który z uwagi na kwiat może być określany, jako szczawik różowy. W sklepach można odnaleźć cebulki odznaczające się obwodem sięgającym 6-7 cm. Ten gatunek odznacza się kępiastym pokrojem i niewielką wysokością, 10-15 cm. Do tego dochodzą ciekawe liście, dłoniaste i składające się z kilku listków. Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu, w tym czasie wydaje kwiaty składające się z sześciu różowych płatków i żółtego środka. Jak sadzić te szczawik ogrodowy? Tę czynność wykonuje się jesienią, cebulki umieszcza się w ziemi na głębokość 2-5 cm. Wymagania uprawowe i pielęgnacja nie różnią się od innych odmian.

Poza domem, szczególnie w ogrodach skalnych może się też rozwijać szczawik dziewięciolistny. Jest to niska bylina tworząca zwarte, poduszkowate kępy. Kwitnie od maja do lipca i wytwarza kwiaty barwy różowej. Dlatego też ten gatunek również może być określany, jako szczawik różowy. Szczawik ogrodowy to również odmiana różkowata. Choć jest uznawana za chwast, może być ciekawą dekoracja. Bardzo dobrze czuje się na każdej glebie, przez co staje się bardzo ekspansywny. Jeśli jego uprawa nie była naszym celem bardzo ciężko jest się go pozbyć. Jest to płożący szczawik trójlistny, który wytwarza drobne, żółte kwiaty. Tym sposobem przedstawiliśmy najpopularniejsze szczawiki. Wiemy już jak sadzić i jak wygląda pielęgnacja tych ciekawych roślin.