Szeflera drzewkowata

Szeflera – kwiaty doniczkowe


Roślina posiada ciemnozielone, bardzo błyszczące i dłoniasto rozłożone liście, osiągające nawet 20 cm długości. Wysokość rośliny to ok. 1,5 metra. Kwiat szeflera polecany jest w szczególności do sypialni, gdyż pochłania wszelkie zanieczyszczenia z powietrza – również te chemiczne. Różne odmiany tych roślin doniczkowych posiadają tak ciekawe ulistnienie, że szeflera często wykorzystywana jest do przycinania na drzewko bonsai. Pielęgnacja szeflery to głównie podlewanie i dobra temperatura powietrza. Trzeba jednak dodać, że szeflera trująca jest dla… zwierząt.

Pielęgnacja szeflery i jej uprawa

Szeflera najlepiej odnajduje się w stanowiskach jasnych bądź półcienistych. Z kolei latem lepiej jest osłaniać ją przed promieniami UV – powodują one żółknięcie liści, a ogonki liściowe stają się krótsze. Jakie jest najrozsądniejsze rozwiązanie? Trzymaj kwiat szeflera w domu na okres ochłodzenia, a latem niech uprawa rośliny odbywa się na zewnątrz – o ile masz ogródek przed domem. Mimo wszystko, warto ustawiać te kwiaty doniczkowe w miejscu osłoniętym od wiatru.

Szeflera drzewkowata dobrze zniesie krótkotrwały chłód (taki do 10 st. C), jednak nie można narażać jej na wychłodzenie przez dłuższy czas – wówczas szeflera gubi liście! Oczywiście, nie może być też dla roślin doniczkowych za gorąco – schefflera arboricola może nadmiernie wydłużyć pędy i stracić krzaczasty pokrój. Dlatego najlepsza dla nich temperatura wynosi między 18 a 25 st. C.

Kwiat szeflera a podlewanie

Jak każdy kwiat, szeflera wymaga regularnego podlewania – podłoże musi być wilgotne cały czas. Nie można jednak przedobrzyć, bo roślina jest na to wrażliwa. Twoje kwiaty doniczkowe stoją blisko kaloryfera? Postaraj się więc o zraszanie liści miękką wodą – chociaż od czasu do czasu. Jeżeli chodzi o samo podlewanie, śmiało rób to 2-3 razy w tygodniu. Zimą z kolei ogranicz nawadnianie gleby do 1 razu w tygodniu. Pamiętaj, że szeflera drzewkowata nie toleruje stojącej wody – ale przesuszenia również nie!

Jeżeli zbagatelizujesz poprawne podlewanie rośliny i ją przesuszysz, może wystąpić zżółknięcie i opadanie liści. Z kolei nadmierne nawadnianie doprowadzi do gnicia korzenia i podstawy łodygi. Liście staną się matowe w zaledwie kilka dni! Unikaj tego, by kwiat szeflera zawsze prezentował się znakomicie. Sprawdź także ten artykuł o najlepszych kwiatach pokojowych do domu.

Szeflera - przesadzanie i nawożenie

Jeżeli chodzi o przesadzanie młodych roślin, najlepiej rób to co roku. Starsze okazy możesz przesadzać nawet co 3 lata – oczywiście zawsze do większych doniczek niż obecne. Kiedy zauważysz, że korzenie zaczynają wydostawać się przez doniczkowe otwory, warto jest zabrać się za przesadzanie.

Przeniesienie dużych egzemplarzy do nowej doniczki sprawia problem? Możesz zatem co roku zmienić im warstwę podłoża tylko z wierzchu – najlepiej od marca do maja. W tym celu zbierz ok. 2,5 cm warstwy ziemi i zastąp ją świeżą. Ugnieć delikatnie ziemię wokół pnia pamiętając, żeby korzenie znajdowały się pod jej płaszczyzną.

W okresie wegetacji ważne jest nawożenie roślin doniczkowych nawozami wieloskładnikowymi. Mogą to także być nawozy długo działające, które dodaje się na wiosnę jednorazowo do gleby. Jeżeli podlewanie szeflera odbywa się w okresie wiosenno-letnim, nawożenie rośliny musi odbywać się co 14 dni. Pamiętaj, że niedostateczna ilość składników odżywczych dla kwiatów powoduje ich blaknięcie! Jeżeli zauważysz takie objawy, koniecznie zwiększ dawkę nawozu i zastosuj jakiś kompleksowy rodzaj, wzbogacony o wartościowe mikroelementy (np. Yara Mila, ok. 100zł).

Liście roślin doniczkowych, przycinanie oraz pielęgnacja szeflery

Liście rośliny muszą być stale oczyszczane z kurzu, bo ogranicza on dostęp do światła. Każdy liść należy więc przecierać ściereczką zwilżoną w wodzie. Najlepiej jest trzymać je od spodu tak, by przypadkiem ich nie złamać. Dodatkowo użyj raz na dwa miesiące środka nabłyszczającego – kurz nie będzie się tak mocno osadzał, nadając liściom elegancki wygląd.

Warto też stosować przycinanie, jeżeli szeflera ma być bardziej rozgałęziona i zyskać bujny wygląd. Przycinanie powinno odbywać się raz w roku (wiosną bądź latem), poprzez cięcie wierzchołków pędów głównych. Kwiat wygląda najlepiej, kiedy przycinanie rozpoczyna się od pędów jak najmłodszych roślin – wówczas roślina prezentuje się najkorzystniej! A może zainteresuje cię także ten artykuł o paprotce zwyczajnej?

Kwiat szeflera czy też szeflera drzewkowata jako interesująca, zielona roślina doniczkowa w pokoju na podłodze oraz jej uprawa
Szeflera – kwiat doniczkowy – uprawa, pielęgnacja, przesadzanie, choroby, rozmnażanie

Schefflera arboricola

Szeflera i jej rozmnażanie

Kwiat szeflera możesz rozmnażać aż na dwa sposoby.

a) rozmnażanie szeflery z sadzonek wierzchołkowych – oznacza to, że trzeba odcinać wierzchołkowe części młodych pędów, umieścić je w wilgotnym podłożu i owinąć sadzonki folią (razem z doniczką). Po ok. 6 tygodniach sadzonki ukorzenią się w glebie i należy wtedy zdjąć folię.

b) rozmnażanie szeflery okładami powietrznymi – dłuższa metoda, jednak równie skuteczna. Zdejmujesz kawałek kory z młodego pędu, okładasz to miejsce wilgotną ziemią torfową lub mchem i owijasz folią aluminiową – zabezpieczając ją przed zsunięciem się. W miejscu „zranienia” po kilku miesiącach wytworzą się korzenie. Pęd, z którego pozyskać chcesz sadzonkę, trzeba odciąć od matecznej rośliny oraz przesadzić do osobnej donicy.

Choroby szeflery

Najczęściej wywoływane są przez złe podlewanie lub zbyt ciemne pomieszczenie – wówczas nawet najlepsza uprawa nie pomoże. Szeflera doniczkowa może zostać także zaatakowana przez przędziorki, gdy wilgotność powietrza będzie zbyt niska.

Najpopularniejsze choroby szeflery są… bakteryjne. Objawiają się one plamami na liściach. Bakterie Pseudomonas cichorii potrafią zmienić kolor liści na czarny – wówczas szeflera gubi liście. Jeżeli zatem zobaczysz jakiekolwiek objawy choroby szeflery, koniecznie zaopatrz się w preparat Miedzian 50 WP producenta Target (ok. 15 zł). Częste choroby pojawiają się jednak nie tylko przez bakterie, ale też grzyby – w szczególności alternariozę. Gdy pojawia się na liściach, robią się na nich wodniste i okrągłe, bardzo ciemne plamy z żółtą obwódką. Żeby choroba szeflery nie rozwinęła się, nie można moczyć dolnych liści przy podlewaniu!

Kwiat szeflera mogą również atakować szkodniki. Uprawa tej rośliny w połączeniu z suchym powietrzem i wysoką temperaturą to pożywka dla wspomnianych wcześniej przędziorków, szczególnie chmielowców. Należy więc przemywać liście wacikiem nasączonym płynem do naczyń bądź wodą z mydłem. Ważne jest też wówczas zwiększenie wilgotności powietrza, np. poprzez zraszanie liści wodą. Wówczas znacznie zminimalizujemy ryzyko jakiejkolwiek choroby szeflery.

Szeflera gubi liście - jaki jest tego powód?

Szeflera drzewkowata a nadmierne podlewanie

Zalane wodą korzenie nie mogą jej pobierać, a więc liście więdną. Szeflera nie może również pobrać składników mineralnych, stąd masowe opadanie liści. Trzeba więc uważać z podlewaniem, a w razie problemów przesuszyć podłoże i usunąć obumarłe gałązki. Pomóc może też przesadzanie do nowej doniczki – o ile kwiat nie jest zbyt duży. Pamiętaj o otworach w doniczce, które odprowadzają nadmiar wody!

Rośliny doniczkowe a przeciąg i niska temperatura

Opadanie liści to również „zasługa” przeciągu i niskiej temperatury. Nie można więc ustawiać kwiatów naprzeciw często otwieranego okna, zwłaszcza podczas chłodu. Temperatura poniżej 12 st. C – gdy jest stale utrzymywana – może sprawiać, że szeflera gubi liście.

Szeflera drzewkowata a suche powietrze i ciasna doniczka

Odsuń roślinę od kaloryfera, szczególnie zimą. Opadanie liści może pojawić się właśnie przez to! Pamiętaj o stałym zraszaniu liści. Jeżeli z kolei korzenie chcą przedostać się górą albo dołem oznacza to, że szeflera musi zostać umieszczona w większej donicy – inaczej będzie gubić liście.

Szeflera trująca dla zwierząt!

Domowe pupile czasami lubią podgryzać kwiaty doniczkowe. Uważaj jednak, kiedy w domu masz kwiat schefflera arboricola – szeflera trująca jest bowiem dla zwierząt. Zawarte w niej związki chemiczne mogą podrażnić pyszczek, gardło lub żołądek zwierzaka! Drzewkowata schefflera jako rśliny doniczkowe to mimo wszystko wybór wart rozważenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny