Szkarłatka amerykańska (Phytolacca decanda) w uprawie

Szkarłatki to byliny, które w swojej ojczyźnie – Ameryce Północnej – uważane są za chwast ze względu na stopień rozprzestrzenienia się. W Europie docenia się ich niezwykły pokrój. Szkarłatka amerykańska jest ciekawym, mocno rozgałęzionym krzewem o silnym, palowym korzeniu. Zdjęcia dzikich okazów przedstawiają ogromne, prawie 3-metrowe rośliny, w uprawie ogrodowej szkarłatka jest o wiele mniejsza. Atrakcyjnego wyglądu dodają jej przebarwione na bordowo pędy i jasnozielone, dłoniaste liście o niezwykłym kształcie. Jesienią przebarwiają się na żółto lub pomarańczowo i stanowią ciekawe tło dla owoców.

Szkarłatka amerykańska, podobnie jak jej kuzynka – szkarłatna chińska, bardzo atrakcyjnie kwitnie. Drobne kwiaty utrzymują się przez całe lato, od czerwca do sierpnia. Składają się w długie, urocze kłosy. Niektóre z nich mają ponad 15 cm długości. Owocem jest spłaszczona, bardzo ładnie prezentująca się jagódka o ciemnogranatowym kolorze i błyszczącej skórce. Jesienią krzewy szkarłatki wspaniale się prezentują – pędy całe obsypane są kiściami drobnych owoców. Szkarłatka amerykańska jest trująca – spożycie nawet niewielkiej ilości jagód lub pędów może powodować biegunkę lub zawroty głowy. Mniej trująca jest szkarłatka chińska, jednakże jej także nie należy spożywać.

Phytolacca decanda – wymagania byliny

Szkarłatka amerykańska to niecodzienny sukulent. Roślina nie przepada za intensywnym światłem, dlatego chętnie rośnie na stanowiskach tuż pod wysokimi drzewami. Świetnie rozwija się we wszystkich jasnych miejscach z rozproszonym światłem. Idealnie znosi większe zacienienie, chociaż może nie rozwijać się tak szybko.

Szkarłatka amerykańska się świetnie sprawdza w ogrodzie. Można ją wysiewać z nasion, uprawa nie jest trudna, nie wymaga także czasu.
Szkarłatka amerykańska - uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Bylina nie ma szczególnych wymagań glebowych. Będzie jej dobrze w zasadzie wszędzie, poza ciężkimi i podmokłymi glebami gliniastymi. Lubi lekko wilgotne podłoże, preferuje gleby próchnicze i zasobne w składniki odżywcze. Dlatego przed wysianiem należy zasilić ziemię wieloskładnikowym nawozem uniwersalnym do roślin ogrodowych. Szkarłatka amerykańska jest mrozoodporna, chociaż w niektóre bezśnieżne i mroźne zimy może przemarzać.

Rozmnażanie i siew szkarłatki

Szkarłatka amerykańska rozmnaża się z nasion. Można je kupić w sklepie ogrodniczym lub pobrać prosto z roślin. Pobrane dobrze kiełkują, zachowują także cechy rośliny macierzystej. Rozmnażanie często następuje samoczynnie – jest to bardzo ekspansywna roślina, która chętnie rozrzuca nasiona po całym ogrodzie. Właśnie dlatego w Ameryce jest uznawana za chwast.

Cena nasion szkarłatki jest dość niska. Opakowanie 5 nasion to zaledwie cena tylko 7-8 zł, a kilkanaście nasion możesz kupić za około 20 zł. Później już możesz pobierać z roślin. Należy je lekko przesuszyć przed wysianiem. Jagody sieje się na głębokości 2-3 cm jesienią. Najczęściej dobrze kiełkują już wczesną wiosną, a szkarłatka bardzo szybko się rozwija.

Szkarłatka amerykańska – pielęgnacja krok po kroku

To jedna z najmniej wymagających roślin możliwych do uprawy w ogrodzie. Nie potrzebuje w zasadzie nawożenia – wystarczy dawka startowa w czasie jesiennego przygotowywania podłoża. Bardzo rzadko trzeba ją podlać – wystarczy zrobić to w trakcie codziennego nawadniania ogrodu podczas największych upałów lub suszy.

Szkarłatka amerykańska potrzebuje wyłącznie okryw na zimę. Aby nie przemarzła, wystarczy jej przykrycie z agrowłókniny lub tkaniny jutowej. Dzięki temu będzie chroniona przed chłodnym wiatrem.

Roślinę najczęściej sadzi się jako soliter. Bardzo ładnie prezentuje się na trawnikach, gdzie może w pełnej krasie pokazać swój urok. Bywa także wplatana w kompozycje innych, wysokich krzewów, w których także przepięknie się prezentuje.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny