Szklarnie balkonowe - jak urządzić i co można uprawiać w szklarni na balkonie?
Szklarnie to miejsca, w których możliwa jest uprawa warzyw, owoców, ale i roślin ozdobnych. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stają się szklarnie balkonowe. Zobaczmy więc, na czym polega ten fenomen z mini szklarnią balkonową oraz czy warto zastosować ją na swoim balkonie.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o uprawach szklarniowych.
Szklarnie balkonowe a ogrodowe
Szklarnie balkonowe to już nie tak nowe rozwiązanie, które pojawiło się na polskim rynku ogrodniczo-budowlanym. Mini szklarnia balkonowa ma taką samą funkcję, jak normalna, stacjonarna szklarnia większych rozmiarów, w której prowadzone są uprawy ogórków szklarniowych i innych roślin.
Zarówno w jednej, jak i w drugiej propozycji istotne jest nawadnianie w szklarni. Oczywiście nawadnianie w szklarni, która jest na balkonie, będzie wyglądało w trochę inny sposób, ale uprawa pomidorów w szklarni balkonowej przyniesie niemal identyczne efekty i plony owoców.
Uprawa pomidorów w szklarni oraz uprawa ogórków gruntowych jest bardzo pożądana. Niestety obecnie, większa liczba osób mieszka w blokach i nie ma dostępu do swojego ogrodu. Dlatego właśnie szklarnia na balkonie może pomóc w spełnianiu swoich ogrodniczych marzeń. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o uprawie warzyw ciepłolubnych.
Szklarnie balkonowe - cechy
Decydując się na to, by coraz bardziej popularna szklarnia na balkonie znalazła się też w naszym domu, warto przemyśleć wcześniej miejsce zrobienia zakupu oraz to, z czego ma być wykonana mini szklarnia balkonowa i jakie wymiary ma posiadać, aby zmieściła się w danym miejscu.
Zacznijmy od pierwszej cechy, jaka jest lekka konstrukcja, umożliwiająca łatwe transportowanie szklarni balkonowych. Aby mieć pewność, że szklarnia na balkonie nie będzie przeszkadzała, warto najpierw zmierzyć balkon i dokonać wyboru wielkości, który jest bardzo szeroki.
Rynek budowlany i ogrodniczy posiada różne typy mini szklarni balkonowych, w których możliwa będzie nawet uprawa ogórków szklarniowych. Są one dostępne w mniej i bardziej typowych kształtach i wymiarach. Możemy się zdecydować na bardzo lekkie foliowe rozwiązania lub szklane. A może zainteresuje cię także ten artykuł o budowie oranżerii?
Szklarnia na balkonie - o czym warto wiedzieć?
Mini szklarnie balkonowe mogą być jednopoziomowe lub składać się z kilku poziomów, na których możemy wysadzić swoje rośliny, np. pomidory, ogórki, sałatę, zioła lub inne rośliny. Nie możemy jednak zapomnieć o istotnym elemencie, jakim jest sposób nawadniania szklarni, który powinniśmy dostosować odpowiednio do uprawianej rośliny.
Poza tym aspektem są one bardzo pomocne, szczególnie dlatego, że chronią nasze rośliny przed wieloma szkodnikami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Musimy jednak pamiętać o dostosowaniu odpowiedniej wystawy balkonu do rośliny, którą chcemy uprawiać w szklarni balkonowej.
Szklarnie balkonowe, poza swoją praktyczną funkcją, mogą być także niesamowitym oświetleniem dekoracyjnym. Najlepiej sprawdzą się do tego szklane szklarnie o nietypowych kształtach, w których możemy wyeksponować kwiaty, dodać dekoracyjne kamienie i połączyć to wszystko delikatnym blaskiem lampek. Z tego powodu szklarnie balkonowe są idealne dla wszystkich chcących odmiany na balkonie.