Szklarnie ogrodowe - rodzaje, budowa, opinie, porady praktyczne

Dla amatorów ogrodnictwa i osób, które chcą hodować warzywa i kwiaty w większej ilości, szklarnia przydomowa stanowi nieodzowny element ogrodu. Kupując szklarnie do ogrodu lub na działkę, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę i wybrać najbardziej odpowiednią spośród szklarni, które oferuje producent. Podpowiemy na co zwrócić uwagę odwiedzając sklep ogrodniczy. Doradzimy jak tanio kupić szklarnię i jak dobrać szklarnię do naszych potrzeb.

Szklarnie ogrodowe - rodzaje i ceny

Rodzaje szklarni do ogrodu i na działkę

W naszym klimacie nie wszystkie rośliny można uprawiać w gruncie. Przymrozki wiosenne zdarzają się nawet do połowy maja. Dlatego niektóre rośliny pochodzące z cieplejszych regionów nie udadzą się lub wydadzą plon zbyt późno. Szklarnia przydomowa pozwoli już w lutym przygotować rozsadę wielu warzyw i kwiatów, hodować kwiaty cebulowe czy rośliny ciepłolubne.

Szklarnię można zbudować samemu lub zakupić w sklepie ogrodniczym lub w markecie. Sklepy ogrodnicze oferują następujące rodzaje szklarni:

 • szklarnie wolnostojące i przyścienne,
 • tunele foliowe.

Kupując szklarnię należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest zbudowana oraz czy wymaga fundamentu i podłoża. Wybierając tunel foliowy należy zwrócić uwagę na rodzaj folii, tak aby była to folia była trwała, tak aby tunel przetrwał przynajmniej 2 lata.

Odwiedzając sklep czy market ogrodniczy znajdziemy następujące rodzaje szklarni:

 • szklarnia szklana lub z poliwęglanu,
 • szklarnia aluminiowa lub stalowa,
 • szklarnie ogrzewane i nieogrzewane.

Ceny szklarni

Ceny szklarni zaczynają się już od około 100 zł i dochodzą do kilku tysięcy zł. Do małego ogrodu wystarczy niewielka szklarnia, w której ustawimy rośliny doniczkowe i przygotowujemy rozsadę. Takie szklarnie można zakupić dość tanio. Małe szklarnie przyścienne o szerokości do 190 cm i głębokości do 70 cm, na stelażu ze stalowych rurek pokryte folią kosztują około 250 zł. Droższe są szklarnie szklane z uchylnym oknem pozwalającym regulować temperaturę wewnątrz i przesuwanymi drzwiami, które nie zajmują miejsca w ogrodzie.

Ceny szklarni wolnostojących z panelami z pleksi kosztują od 1200 zł i dochodzą do około 4000 zł. Ceny szklarni zależą głównie od ich wielkości. Najdroższe szklarnie posiadają konstrukcję odporną na podmuchy wiatru i opady śniegu. Producent zaopatrzył je w uchylne okna dachowe oraz rynne, która pozwala na gromadzenie deszczówki. Panele z poliwęglanu komorowego blokują promieniowanie UV i przepuszczają 80% światła. Klamka posiada uchwyt na kłódkę.

Małe szklarnie ogrodnicze w niewielkim ogrodzie - na co zwrócić uwagę

Cieplarnie szklane czy z pleksi

Szklarnia, wbrew nazwie, nie powinna być szklana, gdyż zwykłe szkło okienne może ulec rozbiciu, na przykład w wyniku gradu, czy upadku gałęzi. Szkło rozpryskuje się na drobne, ostre kawałki, które trudno usunąć z gruntu. Lepszym rozwiązaniem jest szklarnia ze szkła laminowanego. Niestety szklana cieplarnia ze szkła laminowanego jest droższa i trudno jest wymienić rozbitą szybę. Szklana cieplarnia jest cięższa, jednak jest bardziej trwała i jeśli nie będzie narażona na uszkodzenia mechaniczne przetwa lata. Cieplarnie szklane najczęściej są produkowane jako małe, przyścienne szklarnie do małego ogrodu.

Do większego ogrodu lub na działkę producenci proponują cieplarnie z poliwęglanu litego lub komorowego o różnej grubości. Poliwęglan przepuszcza dużo światła i jest tańszy niż szkło laminowane. Poliwęglan również może się rozbić. Jednak kawałki poliwęglanu nie kaleczą i łatwiej je pozbierać z ziemi. Ponadto szyby z poliwęglanu łatwiej wymienić i można je przyciąć w razie potrzeby. Szklarnia z poliwęglanu jest lżejsza i bardziej odporna na stłuczenie. Poliwęglan komorowy jest tańszy, lepiej przepuszcza światło i oferuje najlepszą izolację termiczną. Niestety jest bardziej narażony na zabrudzenia.

Producent szklarni z pleksi oferuje szklarnie z zaokrąglonymi szybami lub prostymi. Szyby zaokrąglone z pleksi wyglądają ładnie, jednak te z prostymi szybami są tańsze i łatwiej wymienić szyby.

Szklarnie ogrodnicze aluminiowe czy stalowe

Wybierając szklarnie do ogrodu lub na działkę warto zastanowić się nad jej konstrukcją. Najbardziej popularne są szklarnie ogrodowe aluminiowe, które producenci oferują naprawdę tanio. Szklarnie aluminiowe są lekkie i bez trudu można je przenieść na inne miejsce. Montaż szklarni aluminiowej jest łatwiejszy. Ponadto aluminiowe szklarnie są odporne na korozję.

Szklarnia stalowa jest cięższa, trwała i bardziej solidna, tak że nie zaszkodzi jej nawet porywisty wiatr. Jej wadą jest trudność w montażu. Postawienie stalowej szklarni wymaga sporo doświadczenia i wiedzy. Ponadto szklarnia stalowa jest narażona na korozję i należy od czasu do czasu sprawdzać jakość warstwy antykorozyjnej.

Szklarnia przydomowa - na co zwrócić uwagę

Odwiedzając sklep ogrodniczy i kupując szklarnię warto zwrócić uwagę na następujące elementy:

 • wysokość szklarni - nie powinna być niższa niż 200 cm, tak aby nawet wysoka osoba mogła w niej pracować bez schylania się,
 • wysokość i szerokość drzwi dobieramy do wzrostu ogrodnika oraz możliwości wniesienia dużej rośliny czy wjechania taczką,
 • niski próg ułatwia wchodzenie i wjechanie taczką,
 • uchwyty do kłódki przydadzą się do szklarni na działkę, gdzie nie bywamy codziennie, lub aby zamykać szklarnię przed dziećmi,
 • co najmniej jedno okienko do wietrzenia szklarni w czasie upałów,
 • odporność na deszcz, wiatr i śnieg,
 • rynna przydaje się nie tylko do odprowadzania wody deszczowej lecz także do łapania deszczówki.

W przypadku większych szklarni warto zastanowić się nad podłożem i fundamentem. Jeśli szklarnia jest mała, funkcję stabilizatorów pełnią słupy i płyty wbijane w podłoże. Większe szklarnie powinny być ustawione na fundamencie w postaci tradycyjnej wylewki.