Szkodniki roślin w ogrodzie - przegląd najpopularniejszych szkodników

Szkodniki roślin ogrodowych są zagrożeniem, z którym prędzej czy później będzie się borykał każdy hodowca. Pogryzione i pokryte plamami liście, zniszczone korzenie, powywracane rośliny to objawy ich obecności. Warto, więc wiedzieć, jakie szkodniki najczęściej grasują w naszych ogrodach. Dlatego też przygotowaliśmy dla państwa niniejszy katalog.

Gryzonie i krety

Szkodniki mogą wyrządzić w ogrodzie wiele szkód. Atakują wszystkie typu roślin, od ozdobnych po jadalne. Najczęściej wygryzają dziury w liściach, niszczą korzenie, bulwy i cebule. Ich dziełem mogą być również zniekształcone pędy czy liście pokryte plamami. Objawami obecności szkodników są też powywracane czy powciągane w nory rośliny. Gdy tylko pojawią się oznaki ich działalności należy podjąć zdecydowane działanie. Jeśli bowiem się rozmnożą będą w stanie zniszczyć wszystkie uprawy. Do najczęściej spotykanych szkodników należą owady a wśród nich mszyce i turkuć podjadek. Poza nimi w ogrodach grasują ślimaki, gryzonie, krety.

Na początek zajmiemy się gryzoniami. Te szkodniki roślin ogrodowych może nie są tak niebezpieczne jak owady, lecz mogą wyrządzić poważne szkody. Zwłaszcza, gdy występują w dużej liczbie. Największe spustoszenie czynią norniki, szczególnie nornice rude i polne. Ich pokarmem są trawy, owoce, warzywa, korzenie, cebule i bulwy. Ten katalog musi wspomnieć również o karczownikach ziemnowodnych oraz myszach. Wszystkie wymienione gryzonie żyją w podziemnych norach, pniach drzew czy trudnodostępnych miejscach altan i szop. Zazwyczaj tworzą kolonie i są bardzo płodne. Można je odstraszać za pomocą specjalnych preparatów, pułapek zapadkowych lub dźwiękowych.

Kolejne szkodniki kwiatów, trawników i innych roślin to krety. Wykazują wzmożoną aktywność od wiosny do jesieni. Są to ssaki zjadające owady, pasożyty i larwy, ślimaki oraz drobne ssaki. Niestety żywią się też pożytecznymi dżdżownicami, żabami i ropuchami. Jednakże największe szkody czynią poprzez ryciem ziemi i wyrzucaniem jej na powierzchnię. Niszczą w ten sposób systemy korzeniowe roślin. W jedną noc krety są w stanie rozkopać niemal cały trawnik. Dlatego też pozbywanie się ich z ogrodu jest dozwolone. Tymczasem w stanie dzikim są objęte ochroną prawną. Krety zwalcza się niemal tak samo jak gryzonie.

Owady – groźne szkodniki kwiatów i nie tylko

Owady to bardzo niebezpieczne szkodniki roślin. Jeśli ich populacja osiągnie zbyt dużą liczbę, będą w stanie zniszczyć wszystkie uprawy. Jednym z popularniejszych owadów jest turkuć podjadek. Ma kolor brązowy i jest bardzo duży. To jeden z największych owadów występujących w Polsce. Może osiągać nawet 6 cm długości. Żyje pod ziemią gdzie drąży korytarze. Jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne. Nie straszne mu mrozy, co ważne jeden osobnik może żyć nawet cztery lata. Każda samica, co roku składa 300 jaj. Turkuć podjadek wywraca rośliny, podgryza korzenie, bulwy i cebule.

Kolejne dobrze znane pasożyty to mszyce. Są to niewielkie, czarne owady żerujące w ogromnej grupie. Mają dość delikatny, wyraźnie segmentowany pancerz oraz błoniaste skrzydła. Opisywane szkodniki są bardzo niebezpieczne dla wszelkich roślin. Wysysają soki z młodych pędów, liści oraz kwiatów. W ten sposób hamują wzrost i w wielu przypadkach doprowadzają do przebarwiania i usychania rośliny. Co równie ważne mszyce są w stanie przenosić choroby wirusowe. Do grupy mszyc zalicza się też ochojniki. Te pasożyty można rozpoznać po białym nalocie na pędach oraz szyszkowatych naroślach.

To oczywiście nie wszystkie szkodniki kwiatów czy innych gatunków. W ogrodzie żerują również skorki pospolite i stonki ziemniaczane. Równie niebezpieczne są skrzypionki i poskrzypki. Jeśli chodzi o część owadów to szkody wyrządzają ich larwy. W innych przypadkach zagrożeniem są dorosłe osobniki. Dla kwiatów dużym problemem są mączliki. Te białe i skrzydlate owady roznoszą chorobę o fatalnym działaniu. Mianowicie sprawia, że pąki kwiatowe zamierają. Te pasożyty wysysają soki z liści powodując ich żółknięcie, zasychanie i opadanie. W ten sposób wymieniliśmy najczęściej spotykane owady niszczące rośliny.

Szkodniki roślin ogrodowych – katalog ślimaków

Ślimaki są uważane za najgorsze szkodniki roślin ogrodowych. Co sprawia, że zyskały sobie tak złą sławę? Między innymi to, że żerują na kwiatach, warzywach, drzewach i krzewach. Do tego atakują różne części wymienionych roślin. W liściach wygryzają otwory a do tego zeskrobują z nich skórkę dostając się do miękiszu. Zjadają pąki, owoce oraz pędy, większa ilość ślimaków może zniszczyć całą roślinę. Mało tego, podobnie jak turkuć podjadek, ślimak atakuje bulwy i kłącza. Choć oczywiście bytowanie na powierzchni przeszkadza w dostaniu się do korzeni.

W Polsce występuje około 260 mięczaków. Na szczęście tylko niektóre z nich są realnym zagrożeniem dla roślin. Najniebezpieczniejsze są ślimak bezmuszlowe a w szczególności pomrów wielki i plamisty. Pierwszy z wymienionych może osiągać nawet 20 cm długości. Kolejne szkodniki kwiatów z tej kategorii to śliniki, luzytański, wielki, rdzawy i przepasany. Szkody w ogrodzie może poczynić pomrowik polny i Sturaniego. Ślimaki z muszlami jak winniczek, ślimak zaroślowy czy kosmaty nie stanowią praktycznie żadnego zagrożenia. Na tym kończy się nasz katalog popularnych szkodników ogrodowych.