Szkodniki drewna - sprawdzone sposoby na ich zwalczanie

Szkodniki drewna - znane i często występujące

Zdecydowanie najbardziej znanymi i często występującymi szkodnikami drewnianymi są korniki, spuszczele pospolite oraz spuszczele kołatki. Bardzo często się słyszy o kornikach w drewnie, które w znaczący sposób niszczą drewno użyte w meblach czy w boazeriach. Warto poznać bliżej te owady.

Kornik w drewnie jest owadem, którego bardzo ciężko się pozbyć i należy mieć odpowiednią wiedzę na ten temat. Kornik pojawia się bardzo ciężko i atakuje przede wszystkim osłabione drzewostany. W Polsce występuje około 107 gatunków z kornikowatych, a sam kornik jest biały, ma żółtawobrunatną główkę i sięga od 1 do 9 mm długości. Kornik w drewnie pojawia się w ciepłe i słoneczne dni od III do połowy VII. Jest on bardzo niebezpieczny szczególnie dla eksponatów muzealnych i zabytkowych obiektów.

Spuszczel pospolity, tak jak i spuszczel kołatek, żeruje w drewnie drzew iglastych. Oba te gatunki występują w całej Europie. Spuszczele to chrząszcze, które nie są dla siebie zagrożeniem, ze względu na to, że spuszczel pospolity lubi ciepłe miejsca, natomiast spuszczel kołatek występuje w nieogrzewanych miejscach, którymi są często piwnice. W trakcie ich żerowania słyszalny jest charakterystyczny odgłos. Owady te wykonują w drewnie małe otworki, które osłabiają drewno. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szkodniku, jakim jest karczownik?

Mniej znane szkodniki drewna

Mniej znane szkodniki drewniane to tykotek pstry, wyschlik grzebykorożny oraz miazgowiec parkietowiec. Wszystkie te owady żerują na drewnie drzew liściastych. W przypadku żerowania tykotka pstrego, są to jeszcze niektóre drzewa iglaste. Te szkodniki drewniane są chrząszczami.

Miazgowiec parkietowiec osiąga do 5 mm długości i lubi twarde drewno. Najczęściej żeruje na drewnie dębowym, jesionowym, mahoniowym i orzechowym. Żerowanie miazgowca parkietowca jest szczególnie niebezpieczne dla mebli, jednak najczęściej jest on w boazerii. Wyschlik grzebykorożny sięga do 4 mm długości i jest niebezpieczeństwem dla rzeźb i innych drewnianych obiektów. Na meblach pojawiają się małe dziurki, świadczące o żerowaniu wyschlika grzebykorożnego.

Szkodniki drewna - sprawdzone sposoby na ich zwalczanie

Tykotek pstry to kolejny szkodnik drewniany, którego długość osiąga do 9 mm, a jego larwy do 10 mm. Od IV do VI pojawiają się dorosłe chrząszcze, których żerowanie przejawia się charakterystycznym dźwiękiem. Sprzyja mu wyższa wilgotność powietrza i lubi żerować w dębach, bukach i olchach. Tykotek pstry często spotykany jest w konstrukcjach dachowych i rzeźbach drewnianych. Bardzo niebezpieczny jest zimą w nieogrzewanych pomieszczeniach. Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu wciornastków.

Polecane środki ochrony przed szkodnikami w super cenie!

Zwalczanie szkodników drewna

Na zwalczenie szkodników drewna wykorzystywane są najczęściej 3 metody. Są nimi iniekcja ciśnieniowa, wykorzystanie mikrofali i fumigacja. Wszystkie trzy są bardzo dobre, natomiast należy dobrać odpowiednią metodę do danego szkodnika drewnianego, ponieważ każda metoda polega na czymś innym.

Iniekcja ciśnieniowa wykorzystuje środki chemiczne do zwalczania szkodników drewna. Te środki chemiczne nie zagrażają strukturze drewna, a usuwają insekty gryzące za pomocą ciśnienia. Mikrofale usuwają owady pod wpływem temperatury 40oC, przy której szkodniki drewna giną, a drewno pozostaje dobrze zachowane. Fumigacja stosowana jest w dużych elementach i wykorzystuje substancje gazowe. Podczas tej metody należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Jak widać, sposobów na zwalczanie szkodników drewna jest dosyć dużo, natomiast należy mieć odpowiednią wiedzę na ten temat. Niewłaściwie dobrana metoda walki z tymi owadami może skończyć się niepowodzeniem. Ważne jest, by jak najszybciej rozpocząć przeciwdziałania hamujące żerowanie tych szkodników w meblach, konstrukcjach budowlanych, w boazerii itp. A może zainteresuje cię także ten artykuł o nicieniach do zwalczania szkodników?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny