Sadzonki roślin wysokiej jakości

Pełni zapału kupujemy sadzonki, sadzimy je zgodnie z zaleceniami i poradami bardziej doświadczonych ogrodników, podlewamy i nawozimy i… nic. Rośliny nie rozwijają się, zaczynają chorować lub po prostu się nie przyjmują w nowym miejscu. To niestety czasami się zdarza, ale trzeba mieć na względzie także to, że jakoś o wiele częściej zdarza się w przypadku sadzonek z nieznanego źródła.

Jakość sadzonek drzewek i krzewów musi być naprawdę wysoka, jeśli chcesz mieć pewność, że rośliny przyjmą się w twoim ogrodzie. Dotyczy to oczywiście zarówno krzewów i drzew ozdobnych, jak i owocowych. Niestety utrzymanie wysokiej jakości nie jest łatwe. Sadzonki mają tendencję do przesychania, w transporcie do sklepu łatwo o uszkodzenie liści lub korzeni. No i pozostaje jeszcze wątpliwej jakości pielęgnacja w sklepach i na magazynach.

Z tego powodu czasami nawet ładnie wyglądająca sadzonka jest po prostu w kiepskim stanie i może nie przyjąć się na stałe miejsce. Gdzie zatem kupować młode rośliny, by mieć gwarancję, że są najlepsze?

Szkółki drzew owocowych i ozdobnych, sklepy ogrodnicze, markety

Ostatnio moda na ogrodnictwo i uprawę roślin doniczkowych staje się coraz większa i nawet w niewielkich marketach czy dyskontach pojawiają się działy z roślinami. Przez cały rok są to najczęściej rośliny doniczkowe, ale wiosną i jesienią pojawiają się także cebule i sadzonki krzewów i drzew ozdobnych, ja peonia czy migdałki lub owocowych, jak winogrona czy porzeczki. Rośliny najczęściej są przechowywane w sklepie w panującej tam temperaturze, a za ich podlewanie odpowiadają pracownicy.

Jakość tych sadzonek niestety pozostawia wiele do życzenia. Ich ceny wcale nie są dużo niższe, ale za to mają tę zaletę, że do tego rodzaju marketów jest po prostu blisko i peonia lub koleus może znaleźć się w naszym posiadaniu przy okazji robienia cotygodniowych zakupów. O wiele lepiej prezentują się sadzonki z profesjonalnych marketów i sklepów ogrodniczych. W nich jest większy wybór (chociaż unikatowe i ciekawsze odmiany czasami trudniej znaleźć), a sadzonki są w lepszym stanie. Przechowuje się je w odpowiednich warunkach (temperatura i nawilżenie powietrza dopasowane do roślin), mają także odpowiednią ilość wody a nawet składniki mineralne. Ceny tych roślin najczęściej są wyższe niż w zwykłych supermarketach.

Kolejną opcją są szkółki drzew owocowych i ozdobnych. Duża część z nich prowadzi nie tylko sprzedaż hurtową do sklepów, lecz także jednostkową. Znajdujące się w nich rośliny są najlepsze, ponieważ bardzo długo pozostają w podłożu, a jeśli są przygotowane do sprzedaży, są przechowywane w odpowiednich warunkach (na przykład w chłodniach lub szklarniach, które są do tego świetnie przygotowane). Co ciekawe, cena takich sadzonek wcale nie jest wygórowana – w końcu to bezpośredni zakup u producenta! Szkółka może także prowadzić sprzedaż ciekawych odmian, jak tuja ‘Kórnik’, ziemniaki ‘Jelly’ czy magnolie o żółtych kwiatach. Sprawdź także ten artykuł na temat sadzenia drzew krok po kroku.

Szkółki drzew owocowych i roślin ozdobnych czy sklepy online?

Zakup bezpośrednio u producentów lub w dużych sklepach ogrodniczych jest zatem świetnym rozwiązaniem. Pozostaje jednak pytanie: kupować online czy stacjonarnie? Szkółka czasami przecież jest naprawdę oddalona od miasta, duże centra ogrodnicze także nie mieszczą się w śródmieściu. Dlatego zakupy online wydają się świetnym rozwiązaniem.

Szkółka iglaków z małymi roślinami, a także informacje o szkółkach drzewek i krzewów ozdobnych krok po kroku, ceny, sadzonki
Szkółki drzew i krzewów ozdobnych krok po kroku, czyli najważniejsze informacje i wyjaśniamy, gdzie kupować sadzonki do ogrodu

I faktycznie takie są, ale pod jednym warunkiem: musisz mieć pewność, że zamawiane produkty są dostarczane w pełni bezpieczny sposób. W czasie transportu bardzo często zdarzają się uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza bryły korzeniowej, które sprawiają, że uprawa jest trudniejsza. Do tego warto sprawdzić, czy sklep oferujący sprzedaż online w odpowiedni sposób przechowuje sadzonki czy cebulki kwiatów. Jeśli masz sprawdzonych sprzedawców lub polecony sklep, to śmiało, możesz spokojnie kupować.

Sadzonki drzewek i krzewów ozdobnych – jakie wybrać?

Pozostaje jeszcze kwestia wyboru najlepszych i najpiękniejszych sadzonek roślin ozdobnych i owocowych. Będąc w sklepie stacjonarnym możesz wybrać konkretną sadzonkę i obejrzeć, w jakim jest stanie. Warto sprawdzić przede wszystkim liście – powinny być całe, bez przebarwień i śladów żerowania. Należy je obejrzeć także od spodu, bo to właśnie na spodniej stronie najczęściej umiejscawiają się szkodniki. Na nowych sadzonkach najłatwiej przetransportować zarazę do ogrodu, a to zagraża innym roślinom.

Warto także zastanowić się nad rodzajem sadzonki. Drzewa i krzewy owocowe i ozdobne sprzedawane są w trzech postaciach:

  1. Sadzonki z nagim korzeniem, czyli wykopane z ziemi i transportowane bez bryły korzeniowej. Są najtańsze, ale mają tendencję do przesychania i są bardziej narażone na uszkodzenia w transporcie.
  2. Sadzonki w pojemnikach, które są trudne w transporcie i przez to znacznie droższe. Nadają się do uprawy przez cały sezon, ponieważ nie zahamowują wegetacji. Najczęściej w pojemniku znajduje się podłoże z dawką startowego nawozu do roślin, więc nie wymagają nawożenia.
  3. Sadzonki balotowane, których bryła korzeniowa wraz z całą ziemią jest zabezpieczona folią. Sadzonki są średnio kosztowne, ale łatwiej się przyjmują niż te z nagim korzeniem, są także mniej narażone na uszkodzenia i wysychanie.

Rodzaj sadzonki także wpływa na to, kiedy i jak sadzić rośliny. Drzewka i krzewy z nagim korzeniem przed posadzeniem powinno się długo moczyć i należy je sadzić tylko wiosną, po ruszeniu wegetacji lub jesienią, na tyle wcześnie, by zdążyły się przyjąć jeszcze przed jej zakończeniem. Sadzonki w balocie i pojemnikach można sadzić przez cały rok.

ikona podziel się Przekaż dalej