Iglaste drzewa szybko rosnące

Większość szybko rosnących drzew, które nadają się do ogrodu to rośliny liściaste. Krzewy ozdobne i drzewa iglaste z reguły rosną znacznie, znacznie wolniej niż te liściaste. Dlatego jeśli chcesz szybko mieć ładnie wyrośnięte drzewko iglaste w ogrodzie, nie masz za dużego wyboru. Najlepszym będzie chyba modrzew europejski. Jest bardzo oryginalny i chociaż zrzuca igły na zimę, ładnie wygląda przez cały rok.

Wczesną wiosną jest intensywnie zielony – jak groszek, później staje się znacznie ciemniejszy. Igły są poukładane gęsto, więc robi naprawdę duże wrażenie i wspaniale się prezentuje. Później, jesienią, igły stają się intensywnie żółte, a zimą delikatne gałązki są okryte szronem. Obserwowanie zmian rośliny to prawdziwa przyjemność. A na dodatek to roślina długowieczna – jak wszystkie drzewa iglaste, także świerki czy cisy, potrafi rosnąć przez wiele lat i osiągnąć nawet 50 m wysokości.

Początkowo rośnie szybko, ale nie potrzebuje żadnej szczególnej pielęgnacji. W końcu pochodzi z górskich ostępów, więc nie straszny mu wiatr, chłód i kiepskie warunki glebowe. Nieco wolniej rosną świerki, ale na nie także warto zwrócić uwagę – zwłaszcza świerk serbski i świerk srebrny nadają się do ogrodu.

Najszybciej rosnące drzewa liściaste

Sumak octowiec do ogrodu

Sumak octowiec to jedno z bardziej oryginalnych drzew do ogrodu. Wyróżnia się przepięknymi, ciekawymi kwiatostanami – wzniesionymi w górę czerwonymi „szyszkami”, ma ładny, parasolowaty pokrój i lubi każdą przeciętną glebę ogrodową. Może i osiąga zaledwie 6 metrów wysokości, ale za to jego rozwój jest bardzo szybki i pięknie prezentuje się jesienią, gdy liście przebarwiają się na czerwono i złoto.

Ten gatunek jest niestety dość ekspansywny. Trzeba go często przycinać, lubi wypuszczać odnóżki i tworzyć liczne odrosty korzeniowe. Jeśli jednak dołożysz starań, by się ich w miarę szybko i regularnie pozbywać, nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprosić go do ogrodu.

Drzewa szybko rosnące o ozdobnych kwiatach

Jeśli lubisz rośliny, które ładnie kwitną, nie jesteś skazany na krzewy ozdobne. Niektóre drzewa liściaste także mają ciekawe i nieszablonowe kwiaty, a dodatkowo szybko rosnąć i już po kilku latach zamiast małych sadzonek będziesz mieć pokaźne drzewko. Mało popularnym gatunkiem jest tulipanowiec – drzewo, które ma piękną, rozłożystą koronę i dłoniaste liście, podobne do klonowych. Jednakże największą ozdobą rośliny są prześliczne, tulipanowate kwiaty, które pojawiają się wiosną. Mają jasnożółty, kremowy kolor i są zachwycające.

Tulipanowiec i inne drzewa szybko rosnące w ogrodzie, czyli najszybciej rosnące drzewa i krzewy ozdobne do ogrodu
Szybko rosnące drzewa - przegląd najszybciej rosnących gatunków w Polsce

Zupełnie inną propozycją jest rajska jabłoń. Dorasta maksymalnie do 5 metrów, ale dzieje się to dość szybko, więc idealnie sprawdza się do zadrzewienia małego ogródka. Małe jabłuszka ładnie wyglądają na niej jesienią, ale najważniejszym aspektem dekoracyjnym jest kwitnienie, które trwa od maja do lipca. Szczerze mówiąc słowo „kwitnienie” nie oddaje jej uroku – to prawdziwy festiwal barw i zapachów, a liczba kwiatów jest porażająca. W tym czasie jest to najpiękniejsza roślina w całej okolicy, która w konkursie piękności pobije nawet najpiękniejsze magnolie, migdałki i judaszowce. Jeśli szukasz innych roślin, które szybko urosną w ogrodzie, sprawdź także ten artykuł o roślinach na żywopłot szybko rosnący.

Najszybciej rosnące drzewa owocowe

Oczywiście drzew owocowych do ogrodu nie wybiera się ze względu na prędkość rośnięcia. Raczej ma się na względzie przydatność owoców, ale warto wiedzieć, które z nich rosną najszybciej. Cóż, niestety jest zła wiadomość – drzewa owocowe rosną powoli i wymagają przycinania, które utrzymuje je w ryzach. Dlatego raczej nie spodziewaj się spektakularnego wzrostu.

Możesz jednak spróbować dwóch gatunków – morwy czarnej i gruszy. Oczywiście nie należy obcinać ich przewodnika i warto ograniczyć cięcie, by szybciej szły w górę, jednak istnieje ryzyko, że będą zbyt zagęszczone i niesforne. Może to także ograniczyć plonowanie.

Wierzba energetyczna i inne najszybciej rosnące drzewa

Wierzba energetyczna się nie opłaca?

Mówiąc o szybko rosnących roślinach nie można pominąć wierzby energetycznej (wierzy wiciowej). Niedawno pojawiła się informacja, że jej gałęzie są bardzo dobrym biopaliwem i idealnie nadają się na opał. Nie emitują niebezpiecznych związków podczas spalania, są wysokokaloryczne (oczywiście nie tak, jak węgiel, ale jednak wyżej niż standardowe drewno). Bardzo szybko pojawiły się pogłoski, że warto przestawić uprawę na wierzbę energetyczną, ponieważ to naprawdę może się opłacić.

Z biegiem czasu wiadomo jednak, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, jakie można sobie wyobrazić. Uprawy wierzby energetycznej nie sprawdziły się, ponieważ nie było chętnych na przejście na opał gałązkami wierzbowymi, które wychodzą znacznie drożej niż inne źródła paliwa. Jednak to nie powstrzymało naukowców w odkrywaniu kolejnych gatunków, które błyskawicznie rosną. Takie rozwiązanie ma uratować świat przed zagładą klimatyczną.

Najszybciej rosnące drzewa – paulownia i Oxytree

Jakiś czas temu w mediach zrobiło się głośno o paulowni. To roślina, która naprawdę błyskawicznie się rozwija i przybiera na wielkości. Po mniej więcej 9 latach uprawy możesz uzyskać około 1 metra sześciennego wartościowego drewna, które można wykorzystać na opał lub do produkcji mebli czy papieru. Oczywiście można posadzić ją w ogrodzie, warto mieć jednak na względzie to, że roślina naprawdę szybko urośnie.

Obecnie prawdopodobnie najszybciej rosnąca roślina świata to Oxytree (oczywiście wśród drzew). Jest to mieszaniec dwóch paulowni – Eloganta i Fortunei. Oxytree czyli Drzewo Tlenowe to gatunek, który nie dość że błyskawicznie rośnie (po 6 latach ma mieć 16 metrów wysokości i 35 cm pnia), to jeszcze produkuje mnóstwo tlenu. Jest to rozwiązanie ekologiczne, które ma na celu zwiększenie ilości tlenu na świecie. Szybki przyrost drzewa ma sprawić, że wycinanie lasów na drewno nie będzie już konieczne.