Szynka domowa krok po kroku - zobacz przepisy na szynkę domowej roboty

Dlaczego szynka domowa i inne wędliny przygotowywane samodzielnie smakują najlepiej? Przede wszystkim, dlatego, że są wolne od szkodliwej chemii. Przecież nikt, kto sam przygotowuje wyroby z mięsa nie dodaje do nich konserwantów i sztucznych barwników. Co w takim razie się w nich znajduje? Jakie przyprawy są najczęściej stosowane? Które przepisy cieszą się największą popularnością? O tym opowiadamy w poniższym artykule.

Potrawy z mięsa od szynki

Szynka domowa, jak i ta sprzedawana w sklepie, to popularny wyrób garmażeryjny. Mięso pozyskuje się z tuszy wieprzowej lub z dzika. Następnie jest przygotowywane na różne sposoby. Sporym zainteresowaniem cieszy się szynka wędzona. Równie duże uznanie zyskała odmiana pieczona. Na domowych stołach pojawiają się również szynki duszone i konserwowe. Oprócz tego bywają gotowane w szynkowarach. Specjalnych, szczelnych urządzeniach stworzonych do parzenia mięsa. Tradycyjnym, włoskim produktem jest natomiast surowa, podsuszana szynka parmeńska.

Zanim powstanie szynka pieczona czy inne wędliny konieczne jest odpowiednie przygotowanie surowca. Jednym z często stosowanych sposobów jest marynowanie. Podstawą zaprawy tego typu nierzadko jest wino wytrawne czy też inny alkohol. Zamiennikiem może być ocet winny lub sok z cytryny. Płyn jest uzupełniany przyprawami takimi jak rozmaryn, liść laurowy, ziarna jałowca. Lista dodatków może się zmieniać w zależności od upodobań smakowych. Gdy zalewa jest już gotowa trafia do niej mięso i pozostaje w spokoju przez kilka dni. Marynowanie ma na celu poprawę smaku zanim potrawa będzie pieczona lub smażona. Więcej szczegółowych przepisów znajduje się na naszej stronie.

Wędzona szynka domowa

Szynka pieczona nie jest wcale trudna do przygotowania. Tymczasem wersja wędzona może sprawić nieco więcej problemów. Jednakże dokładne trzymanie się przepisu pozwoli uniknąć komplikacji. Zatem pierwszym krokiem w przygotowaniu własnej wędzonki jest peklowanie szynki. Ten proces można podzielić na dwie główne odmiany i jedną poboczną. Pierwszą jest peklowanie na sucho. Mięso naciera się mieszaniną saletry, soli, cukru i przypraw takich jak liść laurowy, ziele angielskie, pieprz. Następnie układa się je ciasno w naczyniu i pozostawia na 5-20 dni. Po upływie tego czasu, przed dalszą obróbką szynkę trzeba dokładnie opłukać.

Kolejnym sposobem przygotowania do wędzenia jest peklowanie szynki ma mokro. Do tego celu przygotowuje się specjalną solankę. W jest skład, podobnie jak wyżej, wchodzi saletra, sól i cukier, ale dodatkowo jeszcze przegotowana woda. Całość uzupełnia dobrze już znany zestaw przypraw. Do tak przygotowanej zalewy wkłada się mięso na 5-20 dni. Nie jest to jednak jedyna droga. W tym miejscu pojawia się wspomniana już metoda poboczna. Otóż solankę do peklowania wstrzykuje się w mięso. Więcej informacji na ten temat i co ważne, proporcje zalewy opisujemy w artykułach na naszym portalu.

Wiadomo już jak wygląda wstępny przepis na szynkę wieprzową. Po peklowaniu przychodzi czas na dalszą obróbkę, taką jak pieczenie lub duszenie. Najczęściej jednak wybierane jest wędzenie. Można je przeprowadzić w przydomowej wędzarni, której budowę opisujemy w innych tekstach. Samo wędzenie przeprowadza się na zimno lub gorąco. Chodzi tu o temperaturę dymu, który działa na mięso. W pierwszym przypadku optymalna temperatura to 12-24°C. W drugim wędzenie wstępne odbywa się w 40-50°C a właściwe w 40-60°C. Ostatni etap to podpiekanie w 60-90°C. Czasem warto też przeprowadzić parzenie szynki wędzonej.

Smaczne szynki z szynkowara

Niektóre wędliny dobrze zapeklowane i uwędzone na zimno są od razu gotowe do spożycia. Obie czynności zabezpieczają je przed zepsuciem. Czasem jednak warto wykonać parzenie szynki wędzonej. Dzięki temu ryzyko pojawienia się bakterii zostanie jeszcze bardziej zmniejszone. Dotyczy to szczególnie wędlin obrabianych gorącym dymem. Zawsze też parzy się mięsa, gdy w okolicy pojawiały się choroby zwierząt hodowlanych. Sama czynność to gotowanie mięsa w specjalnym roztworze. W jego skład wchodzi woda, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, czosnek, warzywa.

Alternatywą dla wersji pieczonych, duszonych czy wędzonych są szynki z szynkowara. Szynkowary to specjalne, szczelne urządzenia. Ich podstawowym elementem jest naczynie ze stali nierdzewnej. Na rynku można tez odnaleźć wersje z tworzyw sztucznych. Uzupełnienie zestawu stanowi specjalna spirala do dociskania mięsa oraz termometr. Co ważne potrawy z mięsa od szynki przygotowywane w tym urządzeniu są smaczne i zdrowe. Okazują się znacznie bezpieczniejsze dla ludzkiego organizmu niż te pieczone czy duszone.

Dobry przepis na szynkę wieprzową z szynkowara to gwarancja sukcesu. Pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowanie mięsa. Chodzi tu o opisywane już marynowanie lub peklowanie na mokro. Następnie szynkę układa się w naczyniu i zalewa wodą do 3/4 wysokości. Następnie przechodzi się do 2-3 godzinnego gotowania w 75-80°C. To oczywiście tylko uproszczona receptura. Po więcej informacji na jej temat zapraszamy na naszą stronę. To samo tyczny się pozostałych zagadnień, które poruszaliśmy w tym artykule.