Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra) kilka słów o gatunku

Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, by zapragnąć zaprosić krzew tamaryszku do swojego ogrodu. Ta niezwykła roślina bardzo szybko się rozwija i błyskawicznie osiągnie około 3 metrów wysokości. Najpiękniejsza jest oczywiście w czasie kwitnienia, czyli w kwietniu i maju. Różowe, drobne i zebrane w małe grona kwiaty tamaryszku zostają na pędach dość długo, więc są ozdobne przez naprawdę długi czas.

Tamaryszek drobnokwiatowy wytwarza bardzo długie, luźne pędy. Są one cienkie i wiotkie. W sezonie pojawiają się na nich bardzo drobne, wręcz igiełkowate liście w żywo zielonym kolorze. Krzew tamaryszku może być formowany lub puszczony luźno. W tym drugim przypadku jego gałęzie mogą dotykać podłoża, co bardzo malowniczo wygląda. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tamaryszku drobnokwiatowym?

Tamaryszek czteropręcikowy i inne tamaryszki

Tamarix tetrandra, czyli tamaryszek czteropręcikowy lub drobnokwiatowy pojawia się w ogrodach tak samo często, jak jego kuzyn – tamaryszek rozgałęziony, czyli pięciopręcikowy. Obie rośliny bardzo mało różnią się od siebie, w zasadzie różnicę zauważy tylko doświadczony botanik. Jak łatwo się domyślić, cechą odróżniającą jest liczba pręcików w kwiatach. Te gatunki dobrze sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych. Można sadzić je obok siebie – tamaryszek rozgałęziony kwitnie nieco później, więc przepięknymi, różowymi kwiatami roślin możesz cieszyć się przez naprawdę długi czas.

Latem kwitnie tamaryszek francuski, którego kwiaty są bardziej „puchate”. Tamaryszek francuski jest niestety nieco mniej odporny na mróz i niesprzyjające warunki pogodowe, jednak jego uprawa w cieplejszych rejonach kraju bardzo dobrze się sprawdza. Sprawdź także ten artykuł o tamaryszku francuskim.

Tamaryszek czteropręcikowy – stanowisko i przesadzanie

Zdjęcia przepięknych, wielkich tamaryszków, które oglądasz w sieci najprawdopodobniej pochodzą z Grecji lub Turcji, skąd pochodzi roślina. W Polsce krzew jest mniej okazały i potrzebuje starannie wybranego stanowisko, by prawidłowo się rozwijać. Tamaryszek czteropręcikowy musi mieć zapewnione bardzo dużo słońca. W cieniu i półcieniu bardzo źle się rozwija, często choruje i nie kwitnie zbyt obficie. Powinien rosnąć także w miejscu osłoniętym od wiatru i mrozu.

Na szczęście tamaryszek czteropręcikowy nie ma większych wymagań co do podłoża. Będzie rósł wszędzie, poza bardzo ciężkimi glebami. Dobrze sprawdza się w miastach, ponieważ zanieczyszczenie powietrza i zasolenie ziemi nie jest dla niego żadnym problemem.

Przesadzanie tamaryszku jest niemożliwe. Młode rośliny jeszcze jakoś je znoszą, chociaż nie zawsze chętnie przyjmują się w nowym miejscu. Starsze natomiast są bardziej kłopotliwe i przesadzanie jest w zasadzie równoznaczne z ich uśmierceniem. Tamaryszek ma bardzo rozległy i głęboki system korzeniowy, który może przeszkadzać innym roślinom. Dlatego miejsce powinno być bardzo starannie wybrane i przemyślane. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.

Pielęgnacja tamaryszków

Tamaryszek czteropręcikowy to bardzo mało wymagająca roślina. Poza sporadycznym nawożeniem, które nie jest konieczne, w zasadzie nie potrzebuje żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Bardzo wiele osób jednak decyduje się na przycinanie tamaryszku. Wtedy traci swój pokrój, ale znacznie się zagęszcza, więc naprawdę warto.

Cięcie tamaryszku przeprowadza się wiosną, co 2-3 lata. Należy je wykonać już po przekwitnięciu, inaczej niż w przypadku pozostałych gatunków z tej rodziny. Rosnące u podstawy krzewu pędy skraca się o ½ długości, wyższe o 1/3. To pozwala na zagęszczenie rośliny i sprawia, że w dolnej części nadal jest obsypana kwiatami. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o przycinaniu drzew i krzewów.

ikona podziel się Przekaż dalej