Tamaryszek drobnokwiatowy (łac. Tamarix parviflora) w ogrodzie


Tamaryszek drobnokwiatowy to roślina o bardzo ciekawym, oryginalnym pokroju i ogromnej wartości ozdobnej. Wygląda bardzo delikatnie, jednak jest dość wytrzymała, dlatego dobrze sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych.

W zasadzie nazwa tego gatunku brzmi „tamaryszek czteropręcikowy”, jednakże ze względu na kształt kwiatów, został okrzyknięty drobnokwiatowym. Nic dziwnego, są naprawdę maleńkie – mają około kilku milimetrów średnicy, za to nadrabiają ilością. W czasie kwitnienia, od kwietnia do czerwca, przewieszające się pędy tamaryszku całe pokryte są kwiatuszkami na maleńkich szypułkach. Pojawiają się często jeszcze przed wypuszczeniem liści. W tym czasie roślina wygląda jak obłok – kwiaty sprawiają wrażenie „puchatych”. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także zebrane artykuły o tamaryszku.

Tamaryszek drobnokwiatowy jest uprawiany w dwóch wersjach. Można kupić krzew, często spotyka się także roślinę szczepioną na pniu. Oba oblicza tamaryszku są równie atrakcyjne i bardzo ładnie się prezentują w ogrodzie. W polskich warunkach klimatycznych roślina osiąga maksymalnie 2 m wysokości.

Uprawa tamaryszku drobnokwiatowego - sadzenie

Istnieje kilka odmian tej wyjątkowej rośliny. Najbardziej popularny jest tamaryszek biały ‘Hulsdonk White’. Cieszy się dużym powodzeniem, jego uprawa jest taka sama jak w przypadku różowych odmian. Jedyne, co je różni, to cena. Tamaryszek biały może kosztować 32 zł, cena tamaryszków standardowych to około 20-25 zł. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź te artykuły o krzewach liściastych.

Roślina najlepiej wygląda jako soliter, warto ją tak sadzić, ponieważ potrzebuje dość dużo przestrzeni. Tamarix parviflora należy sadzić w miejscu mocno nasłonecznionym, ponieważ nie lubi cienia i chłodu. Ponadto warto zapewnić mu dość żyzną glebę, najlepiej przepuszczalną i piaszczystą – bardzo źle znosi zastoiska wodne, potrzebuje suchego miejsca. Warto dobrze przemyśleć stanowisko dla tamaryszku, ponieważ przesadzanie jest dla niego niebezpieczne i źle się przyjmuje w nowym miejscu. Może być sadzony w miejskich ogrodach, ponieważ jest odporny na zanieczyszczenie powietrza i zasolenie podłoża.

Uprawa tamaryszku drobnokwiatowego – pielęgnacja

Pielęgnacja tamaryszku drobnokwiatowego (łac. Tamarix parviflora) sprowadza się tak naprawdę wyłącznie do podlewania i nawożenia. W początkowym etapie wzrostu, dopóki roślina nie wytworzy systemu korzeniowego, należy zapewnić jej stałe dostawy niewielkich ilości wody, później podlewanie ogranicza się do upalnych letnich dni. Jeśli szukasz innych krzewów do ogrodu, przeczytaj ten artykuł o berberysie.

Kwiat tamaryszku jest niezwykle atrakcyjny. Pieknie pachnie, a cięcie gałązek krzewu jest łatwe. Pielęgnacja nie jest trudna.
Tamaryszek drobnokwiatowy - uprawa, pielęgnacja, cięcie krzewu tamaryszku

Warto pamiętać także o nawożeniu. Dorosłe egzemplarze nie potrzebują już dostaw składników odżywczych, ale przez kilka pierwszych lat każdej wiosny należy rozprowadzić nawóz granulowany do krzewów ozdobnych z dużą zawartością fosforu i potasu.

Roślinę rozmnaża się ze zdrewniałych sadzonek pędowych. Można je pobrać od rośliny i po ukorzenieniu od razu wsadzić na stałe miejsce. Przesadzanie nawet tak młodego egzemplarza jest ryzykowne, roślina może nie przyjąć się w nowym miejscu. A może zainteresują cię także artykuły o krzewach na żywopłot w ogrodzie?

Cięcie krzewu tamaryszku

Przycinanie to zdecydowanie najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Tamaryszek potrzebuje tego regularnie, prawie od samego posadzenia roślin. Cięcie jest konieczne dla uzyskania gęstej i ładnej korony. Jeśli wolisz pozostawić roślinie naturalny pokrój, możesz przycinać ją tylko co dwa lata, wycinając wszystkie stare, nie kwitnące już lub przemarznięte pędy.

Przycinanie przeprowadza się wiosną, już po przekwitnieniu. Każdy pęd skraca się o 1/3 długości, dzięki czemu roślina szybko się zagęszcza. Z biegiem czasu tamaryszki stają się coraz luźniejsze, dlatego przycinania nie można zaniedbać. To najlepszy sposób na korygowanie kształtu krzewu i utrzymaniu świetnego pokroju. Jeśli szukasz inspiracji na krzewy ozdobne, przeczytaj ten artykuł o magnolii japońskiej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny