Tamaryszek pięciopręcikowy (Tamarix ramosissima) w ogrodzie

W uprawie w Polsce spotyka się trzy gatunki tamaryszków. Różnice między nimi są zazwyczaj niewidoczne dla niewprawnego oka – polegają na drobnych zmianach w budowie kwiatów. Tamarix ramosissima, jak jego polska nazwa na to wskazuje, wytwarza pięć drobnych pręcików. Roślina bardzo obficie kwitnie, od czerwca do sierpnia na pędach tegorocznych pojawiają się duże, przepiękne kwiaty, niezwykle zachwycające.

Tamaryszek pięciopręcikowy jest jednak także bardzo atrakcyjny poza okresem kwitnienia. Ma ładne, wybarwione na ciemnozielono liście, które składają się na rozłożystą, ażurową koronę. Są igiełkowate i niezbyt rzucające się w oczy, jednak na pędach układają się niezwykle gęsto. Krzew tamaryszka ma około 2-3 m wysokości i niestety niewielkie tendencje do pokładania się. Roślina nie jest szczególnie wymagająca, dlatego często pojawia się w parkach i ogrodach. Dobrym towarzystwem dla tego gatunku są trawy ozdobne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o tamaryszku drobnokwiatowym?

Najpiękniejsze odmiany tamaryszka

Tamaryszek pięciopręcikowy doczekał się stworzenia bardzo wielu odmian. Coraz bardziej ozdobne i coraz bardziej interesujące, pojawiają się w uprawie od dawna. Bardzo ładnie prezentuje się jedna z najrzadziej spotykanych odmian, czyli ‘Pink Cascade’. To niezwykle rozłożysty krzew, który ma około 3 m wysokości i 2,5 szerokości. Jest odporny na chłód i ma ciekawy, kaskadowy pokrój. ‘Pink Cascade’ ma długie kwiatostany, które potrafią mieć nawet 10 cm długości i bardzo intensywny, ciemnoróżowy kolor.

Tamaryszek pięciopręcikowy Tamarix ramosissima z wyeksponowaną gałązką w czasie kwitnienia oraz jego uprawa i pielęgnacja
Tamaryszek pięciopręcikowy - odmiany, opis, uprawa, porady

Warto zwrócić także uwagę na inną ciemnoróżową odmianę. Tamaryszek ‘Rubra’ jest zdecydowanie bardziej popularny. Także ma lekko zwisające, kaskadowe pędy i ma ciemnoróżowy kolor kwiatów. Jego liście są bardzo zbliżone do łusek. Tamaryszek ‘Rubra’ wytwarza bardzo długie kwiatostany. Zwróć uwagę także na ‘Summer Glow’ odmianę o lekko złocistych liściach. Ładnie się prezentuje nie tylko w czasie kwitnienia, to bardzo cenna ozdoba do ogrodu. Sprawdź także ten artykuł o tamaryszku francuskim.

Tamarix ramosissima – sadzenie i wymagania

Tamaryszek pięciopręcikowy świetnie sprawdza się w ogrodzie, a ponieważ ma małe wymagania, może być sadzony także w parku. Lubi nasłonecznione stanowiska, tylko w jasnych miejscach dobrze prezentuje się i pokazuje całe swoje piękno i możliwość obfitego kwitnienia. Rośliny sadzi się wiosną, a miejsce warto dobrze przemyśleć, ponieważ nie za bardzo lubi przesadzanie.

Sadzonki dobrze przyjmują się i rozwijają się szybko w glebie każdego rodzaju. W zasadzie bez znaczenia jest dla nich poziom zasobności, a nawet poziom zasolenia i zanieczyszczeń. Ma małe zapotrzebowanie na wodę i dobrze znosi suszę. Świetnie radzi sobie w miastach, ponieważ nie reaguje na zanieczyszczenie powietrza. Roślina rośnie na podłoże zarówno na neutralnych, jak i lekko zasadowych glebach. W zbyt wilgotnych miejscach będzie się dobrze rozwijać, jednakże może być bardziej podatne na choroby grzybowe. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o krzewach ozdobnych.

Pielęgnacja tamaryszka

Pielęgnacja tamaryszków nie jest szczególnie wymagająca. Młode okazy należy podlewać w czasie suszy, starszych nie trzeba w ten sposób pielęgnować, ponieważ dobrze znoszą niedobór wody. Pielęgnacja tamaryszka nie wymaga zastosowania nawozów wieloskładnikowych, a mineralnych szczególnie. Można jednak zastosować nawozy naturalne, na przykład kompost, zwłaszcza tuż przed sadzeniem.

Dorosłe rośliny należy przycinać, jednak nie jest konieczne robienie tego zbyt często. Przycina się je co 2-3 lata. Tamaryszek pięciopręcikowy nie boi się cięcia, wręcz przeciwnie, bardzo dobrze je znosi. Wszystkie pędy możesz skrócić o 1/3 długości. Krzew szybko odbije i pojawią się nowe pędy. To najlepszy sposób na jego odmłodzenie. Tamaryszek może równie dobrze rosnąć luźno, bez cięcia. Wtedy dobrze prezentuje się w ogrodach rustykalnych, najlepiej mając za towarzyszy trawy ozdobne. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o przycinaniu drzew i krzewów.

ikona podziel się Przekaż dalej