Taras w ogrodzie - projekt, wykonanie, materiały, zadaszenie, koszty
Taras w ogrodzie - projekt, wykonanie, materiały, zadaszenie, koszty
Mówi się, że taras w ogrodzie to przedłużenie domu. Stanowi on idealną przestrzeń do wypoczynku, również w gronie bliskich. Wiele osób marzy o takim spędzaniu błogich chwil w letnie, ciepłe wieczory… Taras drewniany, taras kamienny czy taras z kostki brukowej? Jakie meble ogrodowe na nim umieścić? A jakie kwiaty na taras sprawdzą się najlepiej? A może wystarczy nam balkon? Dobór odpowiedniej opcji wymaga nakładu czasu oraz funduszy, ale przede wszystkim – dokładnego zastanowienia się, czy tarasy przydomowe to na pewno coś dla nas.
Taras na płycie betonowej
Tarasy przydomowe często stawia się na gruncie. To popularna metoda. Taki taras wykańczamy zazwyczaj drewnem albo ceramiką. Najpierw jednak wylewamy betonową płytę na podbudowę z zagęszczonego tłucznia albo żwiru. W przypadku większych konstrukcji polecamy wykonanie zbrojenia ze stalowych prętów. Pamiętajmy też, że materiał potrzebuje czasu na związanie. Cztery tygodnie powinny w zupełności wystarczyć.
To rozwiązanie ma istotną dla wielu osób zaletę – jest to tani taras. Ponadto, naprzeciw pozostałych opcji, wykonanie takiego tarasu to zadanie dosyć proste i można stworzyć piękne aranżacje.
Taras na wspornikach
To kolejna metoda budowania tarasu na gruncie. Zaczynamy od wykopania otworów, które potem wypełniamy betonem, by na końcu umieścić w nich metalowe słupki. Następnym etapem jest mocowanie dźwigarów, na których należy ułożyć poprzecznie legary. W ten sposób powstaje ruszt, do którego zostaną zamocowane deski na taras.
Jest to rozwiązanie trochę bardziej skomplikowane, ale ma wielu zwolenników. Tak wykonana konstrukcja jest przede wszystkim lekka.
Taras na podsypce piaskowej
W ten sposób często powstają tarasy z płyt i kostki brukowej. Z miejsca przeznaczonego na taras wybieramy urodzajną warstwę gruntu. Potem do niecki wsypujemy tłuczeń lub żwir. Warstwę wyrównujemy i ubijamy. Kiedy to jest gotowe, wzdłuż krawędzi tarasu należy ułożyć obramowanie z kostki lub betonowe krawężniki. Zapobiegnie to rozsuwaniu się elementów nawierzchni.
Być może niektórym rozwiązanie to wyda się dość surowe, jednak nie warto go od razu przekreślać. To kolejny, możliwy do wykonania tani taras, dlatego polecamy jego rozważenie.
Taras drewniany
To chyba najbardziej popularna opcja. Wykonanie takiego tarasu nie jest bardzo pracochłonne. Trzeba pamiętać głównie o doborze odpowiedniego drewna i staranności przy wykonywaniu. Nie zapominajmy również, że wykończenie tarasu drewnianego jest tak samo istotne jak jego postawienie w odpowiedni sposób.
Taras drewniany jest przede wszystkich trwały i wygląda naprawdę efektownie. Nie straszne jest poruszanie się po nim nawet w zimne dni. Zalecamy oczywiście odpowiednią pielęgnację takiego tarasu, na przykład poprzez cykliczne pokrywanie go olejem. Nikt nie chciałby zniszczenia efektów własnej pracy – zwłaszcza że wykończenie tarasu drewnianego czyni go zindywidualizowanym, wyjątkowym dla właściciela.
Deski na taras powinny być zrobione z drzew takich jak: sosna karelska, cumaru, modrzew syberyjski, świerk, badi, ipre, tatjuba, dąb. Te gatunki najlepiej zniosą ciężar i różne warunki atmosferyczne.
Jeśli decydujemy się na taras drewniany, to jego budowa nie jest zbyt wymagająca i zależy głównie od naszej fantazji. Tarasy przydomowe powinny idealnie wpisywać się w strukturę całego domu, podobnie jak na przykład balkon. Mimo, że wykończenie tarasu drewnianego raczej nie należy do skomplikowanych, powinniśmy poświęcić mu możliwie najwięcej czasu, aby efekt końcowy był jak najlepszy.
Taras a deska kompozytowa
Czym właściwie jest kompozyt? To mieszanka drewna naturalnego oraz tworzywa sztucznego. Konstrukcja z tego materiału do złudzenia przypomina taras drewniany. Deski montuje się do legarów klipsami dostarczonymi przez producenta wraz z całym systemem.
Deski są bardzo estetyczne i ciepłe w dotyku. Są antypoślizgowe i odporne na ścieranie. Zniosą nawet duże obciążenia, co pozwala ustawić na tarasie nawet ciężkie meble. Dodatek tworzywa sztucznego oczywiście poprawia trwałość i odporność na wilgoć, niskie temperatury oraz gorące promienie słoneczne.
Deska kompozytowa to bardzo dobre i wygodne rozwiązanie. Taras kompozytowy jest bardzo trwały, szybko się go buduje i nie wymaga prac konserwacyjnych. Konstrukcje z kompozytu są więc mniej kłopotliwe niż na przykład taras kamienny. Jeśli chodzi o koszty wykonania, nie jest to tani taras, ale na pewno nie należy do najdroższych.
Taras z kostki brukowej
Taras z kostki brukowej to bardzo dobre rozwiązanie w naszej strefie klimatycznej. Stworzony jest tak, aby nie był przymocowany na stałe do podłoża – dzięki temu minimalny ruch kostki brukowej podczas spadku temperatur poniżej zera nie wpływa na straty w nawierzchni. Po wykonaniu elewacji należy poważnie zastanowić się, jak powinny wyglądać płytki na taras i jak ma wyglądać ogólne wykończenie konstrukcji.
Jedną z bardzo istotnych zalet jest cena. Koszty wykonania są naprawdę niewielkie, co sprawia, że taras z kostki brukowej jest bardzo popularnym, chętnie wybieranym rozwiązaniem. Do tego dochodzi estetyczny wygląd i trwałość, o której już wspominaliśmy. Niektórzy uważają, że taras z kostki brukowej nie jest dobrym wyborem, bo płytki na taras i kostki granitowe są mniej różnorodne niż gres. Jest też trudniejszy, jeśli chodzi o zachowanie czystości niż gres czy powierzchnie szkliwione. Tutaj więc warto samemu skonfrontować sobie wady i zalety, z jakimi wiąże się taras z kostki brukowej.
Cennik układania kostki brukowej znajdziesz tu.
Zadaszanie tarasu
Zadaszenie tarasu jest bardzo istotne, zarówno gdy wybieramy taras drewniany, jak i kamienny. Nie chcemy przecież, aby deszcz padał na nas, gdy będziemy spędzać tam wolny czas. Często nie chcemy również, by zmokły choćby nasze płytki na taras.
Zadaszenie tarasu to bardzo rozsądny wybór w naszym klimacie. Wszyscy wiemy, że nie zawsze możemy cieszyć się ciepłem i słońcem. Jeśli więc pokusimy się o zainwestowanie w budowę tarasu przydomowego, to w budżecie zdecydowanie warto uwzględnić zadaszenie tarasu.
Przed stworzeniem dachu trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Czy po zamontowaniu go, w pokoju przylegającym do tarasu nie będzie zbyt ciemno? Najlepiej jest, jeśli pomieszczenie ma dodatkowe okna. Co jednak w innym przypadku? Zadaszenie tarasu może być również przezroczyste i jest to w takiej sytuacji doskonałe rozwiązanie.
Kolejna kwestia – czy zadaszenia tarasu nie zniszczy śnieg? Jeśli na dachu nie ma płotków przeciwśniegowych, delikatne materiały mogą nie wytrzymać ostrych zim.
Czy zadaszenie tarasu nie zepsuje ogólnego wyglądu domu? W tej kwestii polecamy zasięgnąć rady projektanta. Nawet jeśli mamy pewne wyobrażenia, w rzeczywistości może się okazać, że nie wzięliśmy pod uwagę czegoś istotnego. Specjalista z pewnością pomoże nam uniknąć przykrych rozczarowań i stworzyć piękne aranżacje. Warto też w swoich planach uwzględnić, jak wygląda istniejący już balkon. Jeśli idealnie prezentuje się on bez zadaszenia, czy w takim razie taras też nie powinien? I jak to właściwie obejść? Jakie zadaszenie tarasu wybrać, aby jak najlepiej komponowało się z budynkiem? Wybór staje się o wiele trudniejszy, jeśli odkładamy go na długo po wybudowaniu domu. Na szczęście, dzięki wielu rodzajom zadaszeń, każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsze, to dobrze wszystko przemyśleć i zaplanować.
Czy taras jest potrzebny?
To kwestia bardzo indywidualna. Niektórzy twierdzą, że wystarczy im balkon i sporadyczne ustawienie leżaka w ogrodzie, aby poczuli się bardzo dobrze w leniwy, wakacyjny dzień. I dla takich osób budowa tarasu może być jedynie zbędnym wydatkiem oraz stratą czasu. Tarasy przydomowe nie bez powodu są jednak takie popularne…
Taras to miejsce, z którego korzysta się przez całą wiosnę i lato oraz przez cieplejszą część jesieni. Pozostawiony sam sobie jest zazwyczaj tylko na zimę, ale i wtedy nie warto odkładać go na dno pamięci – należy spokojnie i z rozwagą o niego dbać, aby móc z taką samą werwą i radością skorzystać z niego, gdy tylko poczujemy ciepło kwietniowego słońca.
Zachęcamy do spotykania się z bliskimi właśnie w takich warunkach. Z doświadczenia wiemy, że to niezapomniane i bardzo relaksujące chwile, których nie zamienilibyśmy na nic innego. Ważne jest, by poczuć się we własnym domu (i przy nim) naprawdę swobodnie, a właśnie w tym pomóc nam może taki dodatek jak taras przydomowy (oczywiście jeśli balkon to dla nas za mało).
Stres związany z jego budową tarasu znika szybko. Siedząc na krzesełku z kawą, chyba nikt nie zastanawia się, czy wykończenie tarasu drewnianego jest na pewno perfekcyjne i czy w ogóle wybór właśnie tarasu drewnianego był trafiony. Nie warto też za dużo myśleć o tym, czy może lepiej wszystko teraz zerwać i natychmiast pojechać po nowe płytki na taras. O wiele lepiej jest się skupić na trwającej chwili, korzystając z jednego z idealnych, letnich popołudni.
Jedynym prawdziwym zmartwieniem mogą być meble na taras. Ich wybór czasem bywa męczący i skomplikowany. Możemy znaleźć naprawdę wiele rodzajów! Trudno zdecydować się na jeden styl. Pamiętajmy też, że nawet bardzo tani taras może wyglądać świetnie dzięki naszej dodatkowej inwencji – tarasowe aranżacje to kwestia głównie naszej wyobraźni. Oczywiście jednak, nie warto zaprzątać sobie tym głowy za wcześnie. Musimy przecież mieć gdzie te meble postawić.