Taras i balkon - projekty, aranżacje, pomysły na wystrój

Kiedy tylko dni stają się cieplejsze, wychodzimy na taras lub balkon, by nacieszyć się słońcem. Warto te chwile relaksu jeszcze uświetnić, sprawiając, by to miejsce było po prostu piękne, a przy tym maksymalnie wygodne i komfortowe.  Jak urządzić balkon, aby był na raz funkcjonalny i atrakcyjny?

Projekty tarasu i balkonu – inspiracje i podstawowe informacje

Co powinny zawierać projekty tarasów?

Obojętnie, czy zamierzasz zabrać się za duży taras, czy mały balkon w bloku, musisz bardzo starannie przemyśleć, co zamierzasz na nim zrobić. Projekty tarasu i balkonu mogą być naprawdę różne, każda galeria zdjęć udowodni, że rozwiązań może być mnóstwo. Najważniejsze więc, to zastanowić się nad tym, czego oczekuje się od tego miejsca.

Jeśli balkon ma służyć tylko chwilom relaksu i zaszyciu się z książką z daleka od zgiełku, będzie wyglądał inaczej, niż wtedy, gdy zamierzasz zrobić sobie na nim podręczny ogródek. Aranżacje tarasów przeznaczonych do przyjmowania gości także będą inne niż tych, które służą tylko wypoczynkowi.

Projekty tarasu lub balkonu muszą więc zawierać informacje o rozmieszczeniu i położeniu mebli ogrodowych. Warto także zaznaczyć, gdzie będą stały lub wisiały doniczki z roślinami. Także ich gatunek i odmiany ma znaczenie – w końcu piękne balkony lub tarasy ogrodowe to te, na których rosną ciekawe i dobrze dopasowane do siebie rośliny.

Jak urządzić balkon – ciekawe pomysły na aranżację balkonu

Pomysły na aranżację balkonu możesz czerpać w zasadzie z każdego miejsca. Galeria zdjęć jest dostępna na każdej stronie o tematyce ogrodniczej, podobnie w prasie branżowej jest mnóstwo informacji o możliwościach zagospodarowania balkonu.

Inspiracje są bardzo liczne. Przyglądając się rozwiązaniom, możesz znaleźć wiele informacji o tym, jak urządzić balkon lub taras. Dzięki temu będzie maksymalnie funkcjonalny i po prostu niezwykle estetyczny, będziesz wiedzieć, jakie elementy powinny zawierać twoje projekty tarasów lub balkonu.

Aranżacja balkonu o niewielkiej powierzchni

Aranżacja balkonu – wykonanie

Balkon, aby był funkcjonalny, musi być zrobiony z materiałów lepszej jakości, które będą trwałe i nie będą od nas wymagały specjalnej pielęgnacji. Dlatego właśnie na balkon nie nadaje się drewno. Nie jest odporne na wilgoć i chłód, na dodatek wymaga bardzo starannej pielęgnacji, ponadto może być droższe niż inne rozwiązania.

Na balkonie nie musisz jednak poprzestawać na zimnych płytkach i standardowym tynku zewnętrznym. W tym miejscu dobrze sprawdza się terakota, warto zastanowić się także nad płytkami drewnopodobnymi lub podłogą winylową. Podobnie ściany – te mogą zostać potraktowane tynkiem ozdobnym o różnej fakturze i wyjątkowych kolorach. To zdecydowanie ciekawe rozwiązanie, ponieważ aranżacja balkonu nie będzie nudna.

Jak urządzić balkon – wystrój balkonu

Wystrój balkonu w zasadzie jest zależny przede wszystkim od jego wielkości. Aranżacja balkonu w bloku, który najczęściej ma od 2 do 4-5 metrów kwadratowych to zupełnie inny rodzaj wyzwania niż w przypadku dużych balkonów w domu jednorodzinnym. W obu przypadkach najważniejszą rolę pełnią meble balkonowe.

Tutaj już możesz skusić się na drewno, warto to jednak rozważyć, ponieważ drewniane meble powinny być przechowywane w czasie ulewy i przez całą zimę w domu. Pomysły na aranżację balkonu są tak naprawdę zależne od tego, czego potrzebujesz. Jeśli chcesz urządzać tam przyjęcia, koniecznie kup lekkie i małe krzesła, które zmieszczą się wokół stoliczka. Jeśli szykujesz miejsce relaksu dla siebie, możesz zrobić sobie z palet wygodną, wyłożoną poduchami kanapę.

Aranżacja balkonu powinna być uzupełniona o rośliny. Balkon to idealne miejsce, by powiesić koszyki i wszelkiego rodzaju podwieszane donice. Kwiaty o zwisających pędach są najczęściej zjawiskowe, zwłaszcza w trakcie kwitnienia, kiedy tworzą kolorową kaskadę wielobarwnych kwiatuszków. Pomyśl także o pnączach, które oplotą balustradę. Groszek pachnący czy nasturcja są proste w pielęgnacji, a dzięki nim balkon nabierze wyjątkowego charakteru.

Aranżacja tarasu przed domem

Aranżacja tarasu – wykończenie i zabudowa

Można powiedzieć, że aranżacja tarasu jest co nieco łatwiejsza, niż balkonu. Taras daje nam większe pole do popisu, zarówno jeśli chodzi o wybór mebli, jak i kwiatów czy dodatków. Aranżacje tarasów najczęściej starają się wpleść obiekt w cały styl ogrodu, dlatego na podestach znajduje się tyle różnorodnych kwiatów.

Aranżacja tarasu zaczyna się od wyboru materiału na podłogę. Bardzo często tarasy ogrodowe są betonowe, są integralną częścią domu i powstały w czasie budowania. Zdarza się, że są zadaszone lub osłonięte. Jednak można zamontować także tarasy drewniane. Je można łatwo wybudować już po zakończeniu budowy. Tarasy drewniane to w zasadzie konstrukcja wyłożona deskami, którą dostawia się do domu. Są bardzo atrakcyjne, głównie ze względu na wrażenie lekkości i naturalny wygląd. Tarasy drewniane powinny być zrobione z drewna wysokiej jakości, egzotycznego merbu lub rodzimego dębu lub akacji.

Taras z betonową wylewką także może być wyłożony drewnem. Jest to dość kosztowne rozwiązanie, które jednak świetnie się sprawdza i bardzo atrakcyjnie wygląda. Ze względu na cenę, często na taras kładzie się płytki lub kamień. Jeśli chcesz tam prowadzić przyjęcia, warto pomyśleć o jakiejś osłonie przed wiatrem i słońcem. Parawany, markizy i doczepiane foliowe ścianki przydadzą się w czasie długich biesiad na powietrzu.

Tarasy ogrodowe przed domem – meble i akcesoria

Aranżacja tarasu, by był maksymalnie funkcjonalny powinna być dobrze przemyślana. Co prawda jest na nim sporo miejsca, ale to nie znaczy, że można tam ustawić wszystko. Jeśli decydujesz się na duży stół z krzesłami i grill, już raczej zrezygnuj z kanapy ogrodowej. Można ją ustawić zamiast rzędu krzeseł – to bardzo wygodne rozwiązanie. Na tarasie, zwłaszcza w jego dobrze doświetlonej części, warto także ustawić leżanki. Dzięki temu będziesz mógł komfortowo wypoczywać i relaksować się na powietrzu, a przy okazji złapać trochę słońca.

Taras powinien być dość wyraźnie oświetlony. Aby tak było, musisz zainwestować w odpowiednie lampki ogrodowe. Najlepiej niech to będzie kilka źródeł świata. W czasie przyjęcia z przyjaciółmi będziesz potrzebować go więcej, niż w czasie romantycznej kolacji w letnią, ciepłą noc. Warto także postawić lampki solarne, które dodają każdemu tarasowy niezwykłego charakteru.

W czasie aranżacji tarasu warto zastanowić się także nad dodatkami. Nie może na nim zabraknąć roślin, zwłaszcza roślin doniczkowych. Jeśli taras jest nisko, możesz obsadzić jego brzeg różnymi krzewinkami lub rzędami płożących kolorowych kwiatów. Warto pomyśleć także o wiszących doniczkach. Poza surfiniami, lobeliami lub begoniami pendula na twoim tarasie powinny znaleźć się także komarzyce. Są bardzo atrakcyjne, a dodatkowo skutecznie odstraszają te uciążliwe owady. Kilka doniczek z komarzycami i już nie będziesz musiał przejmować się swędzącymi śladami po ugryzieniach.