Tarcznik - szkodnik roślin ogrodowych i domowych

Jak wygląda tarcznik i jak go rozpoznać na liściach roślin

Jak sama nazwa wskazuje tarcznik okryty jest tarczką nie zrośniętą z ciałem. Dorosłe samice w drugim stadium larwalnym pokrywają się rodzajem tarczki, która nie jest zrośnięta z ciałem i pod którą składają jaja. W swoim cyklu życiowym tarczniki przechodzą przez różne stadia, od larw do owadów dorosłych. Tarczniki stanowią rodzinę owadów należących do nadrodziny czerwców i rzędu puskwiaków piersiodziobych. Owady te pochodzą z Eurazji i Afryki Północnej, choć obecnie rozprzestrzeniły się także na inne kontynenty. Dotychczas opisano 2650 gatunków tych owadów, z czego w Polsce bytuje 19 gatunków.

Owady te najczęściej są białe, przezroczyste, brązowe lub czarne. Charakteryzuje je dymorfizm płciowy. Samce są latające lub bezskrzydłe. Natomiast charakterystyczne tarczki tworzą samice.

Objawem zaatakowania rośliny przez tarczniki jest żółknięcie liści, skorkowacenia oraz obumieranie pędów. Roślina jest osłabiona, gubi liście, zaś na liściach, szczególnie od spodniej strony, można zobaczyć owalne tarczki, najczęściej brązowe, o średnicy około 4 mm.

Skąd się biorą tarczniki na kwiatach i jakie są objawy ich żerowania

Tarczniki najczęściej żerują na kwiatach doniczkowych. Można je znaleźć również na roślinach ozdobnych w ogrodzie, jak również na iglakach i drzewach owocowych. W domu tarczniki najczęściej atakują palmy, draceny, storczyki, juki, szeflery, fikusy, anturium, echmea czerwona, ale mogą żerować na wszystkich gatunkach roślin. Z jednej zaatakowanej rośliny owad szybko przejdzie na następne. Dlatego też warto izolować zakażoną roślinę.

Tarczniki rzadko żerują na roślinach rolnych lub szklarniowych, za to są częstym gościem roślin ozdobnych w ogrodzie. Bardzo często atakują róże, budleja, bluszcz, a także drzewka owocowe, jak jabłonie, grusze, brzoskwinie i śliwy.

Zazwyczaj przynosimy do domu nowo zakupione rośliny już zakażone tarcznikiem. Ich rozwojowi sprzyja także wysoka temperatura oraz suche powietrze w mieszkaniu. Rozprzestrzenianiu się tarczników w ogrodach sprzyja także stosowanie środków ochrony roślin, które niszczą zarówno szkodniki jak i owady pożyteczne, które są naturalnymi wrogami szkodników.

Jak zwalczać tarczniki - sposoby domowe i chemiczne preparaty

Domowe preparaty i sposoby jak zwalczać tarczniki na kwiatach

Tarczniki stanowią niebezpieczeństwo dla rośliny wtedy, gdy występują w dużych ilościach. Ale należy usuwać także pojedyńcze tarczki, gdyż owady te rozmnażają się bardzo szybko. Dlatego też bardzo ważne jest wyrobienie sobie nawyku regularnego przeglądania liści roślin doniczkowych.

Najlepszy sposób na tarczniki to usuwanie ich mechaniczne, szczególnie że tarczki bardzo łatwo odchodzą od liści. Jeśli jest ich niewiele wystarczy posłużyć się wacikiem do uszu nasączonym wodą z płynem do mycia naczyń. Zdejmować tarczniki można również starą szczoteczką do zębów. Dobrym sposobem jest także mycie liści wacikiem kosmetycznym lub szmatką nasączoną w wodzie z szarym mydłem, z płynem do mycia naczyń lub z octem. Dobrze jest przy czyszczeniu przykryć ziemię, tak aby owady nie wpadły do podłoża, gdzie mogą się ukryć i przetrwać. Po zabiegu najlepiej umyć całą roślinę pod prysznicem. W niektórych przypadkach warto również przesadzić roślinę do nowej ziemi.

Tarczniki - opis, występowanie i zwalczanie- przegląd skutecznych metod i preparatów
Tarczniki - opis, występowanie i zwalczanie- przegląd skutecznych metod i preparatów

Czy warto stosować preparaty naturalne czy chemiczne

Jeden domowy sposób na tarczniki zwykle nie wystarcza. Owady te są trudne do usunięcia, szybko się odradzają i namnażają, dlatego warto działać kompleksowo i stosować różne metody. Mechaniczne usuwanie tarczek jest łatwe na roślinach o dużych, twardych liściach, jak na przykład juki. Mechaniczne czyszczenie drobnych liści, na przykład szeflery czy fikusa, może być trudne i pracochłonne. W takim przypadku lepszym sposobem będzie oprysk preparatami naturalnymi lub chemicznymi.

Chemiczny środek na tarczniki powinien być zawsze ostatecznością, gdyż niszczy on również owady pożyteczne, nie jest obojętny dla samej rośliny oraz dla domowników. Pamiętajmy, aby stosując chemiczny oprysk, zawsze dokładnie wywietrzyć mieszkanie i umyć ręce. Najlepiej także usunąć z pomieszczenia dzieci i domowe zwierzęta.

Należy zawsze na początku zastosować domowy, naturalny środek na tarczniki. Najprostszym sposobem jest oprysk wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub zraszanie rośliny wodą z szarym mydłem. Dobry sposób stanowi oprysk z oleju. Możemy wykorzystać olej jadalny, na przykład rzepakowy lub oliwę z oliwek, albo olej parafinowy. Mieszamy go z ciepłą wodą i paroma kroplami płynu do mycia naczyń. Tak przygotowanym preparatem spryskujemy lub myjemy roślinę. Preparat zostawiamy na roślinie na czas 3 dni, a następnie dokładnie spłukujemy lub zmywamy liście, aby olej nie zakleił aparatów szparkowych rośliny. Cały zabieg powtarzam trzykrotnie co kilka dni.

Skutecznym sposobem są także opryski preparatem sporządzonym na bazie tytoniu. Tytoń jest trujący dla tarczników, ale także dla owadów pożytecznych. Dlatego też należy preparat ten stosować ostrożnie. W ogrodzie pryskamy wieczorem, kiedy nie ma w nim zapylaczy. Należy również okryc podłoże, tak aby preparat nie dostał się do korzeni.

Jeśli domowe sposoby zawiodą możemy wybrać gotowy środek na tarczniki. W sklepach dostępne są preparaty naturalne i ekologiczne sporządzone na bazie oleju. Co ważne, tego rodzaju preparaty nadają się do opryskiwania drzew owocowych. Po spryskiwaniu owoce można zrywać i jeść po umyciu.

Jeśli ilość tarczników jest bardzo duża i dotychczasowe, naturalne sposoby nie przyniosły rezultatu, można odwołać się do chemicznych środków ochrony roślin. Stosując środki chemiczne w ogrodzie, warto robić opryski wieczorem, kiedy nie latają pszczoły i pożyteczne owady. Pamiętajmy, aby dokładnie stosować się do informacji zawartych na opakowaniu preparatu.

Posiadając w swoim ogrodzie rośliny ozdobne i owocowe, musimy liczyć się z tym, że nasze uprawy mogą być atakowane przez choroby i szkodniki. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać, a przede wszystkim, jak możemy je zwalczyć. Takimi szkodnikami są właśnie tarczniki, które występują na roślinach różnego rodzaju. Zobaczmy więc, czym charakteryzują się te szkodniki roślin doniczkowych oraz jakie preparaty możemy użyć, by zwalczyć tarczniki.

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach roślin.

Tarczniki na liściach - jak wyglądają te szkodniki roślin doniczkowych?

Tarczniki, tak samo, jak miseczniki, mszyce, ochojniki, mączliki i piewki, należą do pluskwiaków. Cała grupa tarcznikowatych liczy około 2650 gatunków. Obecnie występują one już na wszystkich kontynentach. Gatunki te to zazwyczaj szkodniki roślin ozdobnych i szklarniowych. Bardzo często można je spotkać na takich roślinach, jak oleander i jałowiec. Częste są także czerwce na iglakach, które są nadrodziną pluskwiaków.

Tarczniki mają inny wygląd niż miseczniki, lecz bardzo często mylone są z misecznikami z powodu małych rozmiarów. Ten szkodnik roślin doniczkowych jest bardzo mały i dorasta do kilku milimetrów długości. Widoczny jest on na kwiatach i na roślinach w postaci małych i płaskich blaszek. Samce są mniejsze niż samice. Większość tarczników jest biała, natomiast niektóre są czerwonawe, brązowe, a nawet prześwitujące.

Ciało samca podzielone jest na tagmy, z czego jego głowa ma dziesięcioczłonowe czułki, a tułów 2 pary skrzydeł, które dzielą się na błoniaste - przednia para, oraz rozpinacze - para tylna. Samce tych szkodników mogą być bezskrzydłe, ponieważ posiadają bardzo dobrze wykształcone odnóża i narządy gębowe, które służą do pobierania pokarmu. Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu karczownika w ogrodzie.

Samice podzielone są również na charakterystyczne tagmy, jakimi są głowa, tułów i odwłok, natomiast te tagmy zlewają się ze sobą i tworzą miseczkowatą lub robakowatą formę. Samice bardzo często nazywane są tarcznikami misecznikami. Tarczniki miseczniki nie mają odnóży, a ich czułki są w postaci małych guzków. Ciekawe jest też to, że tarczniki miseczniki mają aparat gębowy w tułowiowej części ciała.

Tarczniki, które zaatakowały roślinę doniczkową, a także miseczniki i zwalczanie ich oraz zwalczanie tarczników
Tarczniki - opis, występowanie i zwalczanie- przegląd skutecznych metod i preparatów

Tarczniki - co warto wiedzieć na ich temat?

Chcąc zadbać, by w naszym ogrodzie i domu, zwłaszcza na kwiecie, ale także na innej roślinie nie zalęgły się te owady, musimy poznać kilka dodatkowych cech charakterystycznych tych szkodników. Wtedy mamy pewność, że oleandry, jałowce i inne rośliny będą bezpieczne i bez problemu dobierzemy preparat do ochrony roślin.

Zwalczanie tarczników jest bardzo trudne, ponieważ w bardzo szybkim tempie potrafią się one rozmnażać. Tarczniki rozmnażają się zarówno płciowo, jak i partenogenetycznie. Rozmnażanie partenogenetyczne polega na rozwoju osobników potomnych z komórki jajowej, ale nie jest do tego potrzebny plemnik, co znaczy, że samice mogą się same zapładniać.

Bardzo często są one obwiniane za choroby storczyków. Choroby storczyków są bardzo popularne i praktycznie nieuniknione. Musimy wiedzieć, że często rosa miodowa, jaką wydzielają tarczniki, stanowi pożywkę dla sadzaków, co może przyczynić się do chorób storczyków. Dlatego też bardzo szybko musimy interweniować, gdy zobaczymy pierwsze tarczniki na kwiatach. Niestety, gdy zauważalne są czerwce na iglakach, możliwa jest pomyłka z tarcznikami, przez co maleją szanse na prawidłową ochronę roślin. Warto więc zapoznać się z tym, jaka jest widoczna różnica między czerwcami na iglakach a tarcznikami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu wciornastków?

Zwalczanie tarczników na liściach - metody i polecane preparaty

W momencie żerowania tarczników, będziemy mogli zauważyć na pędach i liściach roślin małe tarczki. Ten widok świadczy o tym, że rośliny zostały zaatakowane przez niebezpieczne szkodniki, które wysysają soki z roślin, hamują ich wzrost, powodują obumieranie pędów, a także prowadzą do nekroz, które są bardzo niebezpiecznym zjawiskiem.

Zwalczanie tarczników - metody

Oleander i jałowiec to rośliny, które bardzo narażone są na ataki tarczników, dlatego też warto dość często przeglądać rośliny. Wczesne rozpoznanie objawów kończy się zazwyczaj szybkim i skutecznym zwalczeniem tarczników. Należy też zadbać o prawidłową pielęgnację roślin i utrzymanie dobrych warunków do wzrostu. Te czynności są jedną z metod zwalczania tarczników.

Inną metodą zwalczania tarczników jest metoda domowa, czyli mechaniczne czyszczenie pędów. Wykonuje się to ściereczką lub wacikiem nasączonym w occie, denaturacie, w wodzie z szarym mydłem, albo też w roztworze płynu do naczyń. Ważne jest, by zabieg przeprowadzać bardzo delikatnie i dokładnie, tak by larwy, które są pod tarczkami nie rozprzestrzeniły się na inne części roślin lub na inne rośliny. Zabieg ten nie pomoże od razu, ale trzeba go powtarzać kilkakrotnie w tygodniowych odstępach.

Kolejną metodą jest metoda mechaniczna z zastosowaniem środka chemicznego. Stosuje się to, gdy tarczników jest bardzo dużo na roślinie. Wtedy właśnie sięgamy po preparaty ochrony roślin, którymi wykonujemy opryski. Niektóre preparaty są również w formie pałeczek nawozowych albo pastylek do zastosowania glebowego. Pastylki pod wpływem wilgoci pomału się rozkładają i uwalniają substancje chemiczne, które zwalczają szkodniki. Sprawdź także ten artykuł o chorobach i szkodnikach różaneczników.

Tarczniki a preparaty do ochrony roślin

Preparaty do ochrony roślin stosowane są, gdy ilość szkodników na jednej roślinie jest wysoka, a metoda domowa, czyli mechaniczne zwalczanie szkodników nie pomogło. Należy jednak pamiętać, by odpowiednio dobrać środek do danej rośliny i tego, czy jest ona w domu, czy też na zewnątrz w ogrodzie, ponieważ w domu wykonywanie oprysków może być dość niebezpieczne.

Popularnymi środkami do ochrony, jeśli chodzi o rośliny doniczkowe, są: Provado Combi Pini 02 PR w postaci pałeczek owadobójczych, Polysect 005 SL do oprysku, Tarcznik BR- w formie tabletek doglebowych, Fastac 100 EC- koncentrat do przygotowania emulsji wodnej, którą wykonuje się oprysk, a także Confidor 200 SL o działaniu kontaktowe i żołądkowe.

Wiedząc, jak wyglądają tarczniki i mając możliwość ich rozpoznania, zdecydowanie łatwiej będzie nam z nimi walczyć. Musimy jednak pamiętać, żeby dobierać odpowiednie preparaty do konkretnych roślin, ponieważ oprysków nie powinniśmy wykonywać w warunkach domowych. Sprawdź także ten artykuł o chorobach i szkodnikach malin.

ikona podziel się Przekaż dalej