Tarczniki na liściach - jak wyglądają te szkodniki roślin doniczkowych?

Tarczniki, tak samo, jak miseczniki, mszyce, ochojniki, mączliki i piewki, należą do pluskwiaków. Cała grupa tarcznikowatych liczy około 2650 gatunków. Obecnie występują one już na wszystkich kontynentach. Gatunki te to zazwyczaj szkodniki roślin ozdobnych i szklarniowych. Bardzo często można je spotkać na takich roślinach, jak oleander i jałowiec. Częste są także czerwce na iglakach, które są nadrodziną pluskwiaków.

Tarczniki mają inny wygląd niż miseczniki, lecz bardzo często mylone są z misecznikami z powodu małych rozmiarów. Ten szkodnik roślin doniczkowych jest bardzo mały i dorasta do kilku milimetrów długości. Widoczny jest on na kwiatach i na roślinach w postaci małych i płaskich blaszek. Samce są mniejsze niż samice. Większość tarczników jest biała, natomiast niektóre są czerwonawe, brązowe, a nawet prześwitujące.

Ciało samca podzielone jest na tagmy, z czego jego głowa ma dziesięcioczłonowe czułki, a tułów 2 pary skrzydeł, które dzielą się na błoniaste - przednia para, oraz rozpinacze - para tylna. Samce tych szkodników mogą być bezskrzydłe, ponieważ posiadają bardzo dobrze wykształcone odnóża i narządy gębowe, które służą do pobierania pokarmu. Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu karczownika w ogrodzie.

Samice podzielone są również na charakterystyczne tagmy, jakimi są głowa, tułów i odwłok, natomiast te tagmy zlewają się ze sobą i tworzą miseczkowatą lub robakowatą formę. Samice bardzo często nazywane są tarcznikami misecznikami. Tarczniki miseczniki nie mają odnóży, a ich czułki są w postaci małych guzków. Ciekawe jest też to, że tarczniki miseczniki mają aparat gębowy w tułowiowej części ciała.

Tarczniki - co warto wiedzieć na ich temat?

Chcąc zadbać, by w naszym ogrodzie i domu, zwłaszcza na kwiecie, ale także na innej roślinie nie zalęgły się te owady, musimy poznać kilka dodatkowych cech charakterystycznych tych szkodników. Wtedy mamy pewność, że oleandry, jałowce i inne rośliny będą bezpieczne i bez problemu dobierzemy preparat do ochrony roślin.

Zwalczanie tarczników jest bardzo trudne, ponieważ w bardzo szybkim tempie potrafią się one rozmnażać. Tarczniki rozmnażają się zarówno płciowo, jak i partenogenetycznie. Rozmnażanie partenogenetyczne polega na rozwoju osobników potomnych z komórki jajowej, ale nie jest do tego potrzebny plemnik, co znaczy, że samice mogą się same zapładniać.

Bardzo często są one obwiniane za choroby storczyków. Choroby storczyków są bardzo popularne i praktycznie nieuniknione. Musimy wiedzieć, że często rosa miodowa, jaką wydzielają tarczniki, stanowi pożywkę dla sadzaków, co może przyczynić się do chorób storczyków. Dlatego też bardzo szybko musimy interweniować, gdy zobaczymy pierwsze tarczniki na kwiatach. Niestety, gdy zauważalne są czerwce na iglakach, możliwa jest pomyłka z tarcznikami, przez co maleją szanse na prawidłową ochronę roślin. Warto więc zapoznać się z tym, jaka jest widoczna różnica między czerwcami na iglakach a tarcznikami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu wciornastków?

Zwalczanie tarczników na liściach - metody i polecane preparaty

W momencie żerowania tarczników, będziemy mogli zauważyć na pędach i liściach roślin małe tarczki. Ten widok świadczy o tym, że rośliny zostały zaatakowane przez niebezpieczne szkodniki, które wysysają soki z roślin, hamują ich wzrost, powodują obumieranie pędów, a także prowadzą do nekroz, które są bardzo niebezpiecznym zjawiskiem.

Zwalczanie tarczników - metody

Oleander i jałowiec to rośliny, które bardzo narażone są na ataki tarczników, dlatego też warto dość często przeglądać rośliny. Wczesne rozpoznanie objawów kończy się zazwyczaj szybkim i skutecznym zwalczeniem tarczników. Należy też zadbać o prawidłową pielęgnację roślin i utrzymanie dobrych warunków do wzrostu. Te czynności są jedną z metod zwalczania tarczników.

Inną metodą zwalczania tarczników jest metoda domowa, czyli mechaniczne czyszczenie pędów. Wykonuje się to ściereczką lub wacikiem nasączonym w occie, denaturacie, w wodzie z szarym mydłem, albo też w roztworze płynu do naczyń. Ważne jest, by zabieg przeprowadzać bardzo delikatnie i dokładnie, tak by larwy, które są pod tarczkami nie rozprzestrzeniły się na inne części roślin lub na inne rośliny. Zabieg ten nie pomoże od razu, ale trzeba go powtarzać kilkakrotnie w tygodniowych odstępach.

Polecane opryskiwacze w super cenie!

Kolejną metodą jest metoda mechaniczna z zastosowaniem środka chemicznego. Stosuje się to, gdy tarczników jest bardzo dużo na roślinie. Wtedy właśnie sięgamy po preparaty ochrony roślin, którymi wykonujemy opryski. Niektóre preparaty są również w formie pałeczek nawozowych albo pastylek do zastosowania glebowego. Pastylki pod wpływem wilgoci pomału się rozkładają i uwalniają substancje chemiczne, które zwalczają szkodniki. Sprawdź także ten artykuł o chorobach i szkodnikach różaneczników.Tarczniki a preparaty do ochrony roślin

Preparaty do ochrony roślin stosowane są, gdy ilość szkodników na jednej roślinie jest wysoka, a metoda domowa, czyli mechaniczne zwalczanie szkodników nie pomogło. Należy jednak pamiętać, by odpowiednio dobrać środek do danej rośliny i tego, czy jest ona w domu, czy też na zewnątrz w ogrodzie, ponieważ w domu wykonywanie oprysków może być dość niebezpieczne.

Popularnymi środkami do ochrony, jeśli chodzi o rośliny doniczkowe, są: Provado Combi Pini 02 PR w postaci pałeczek owadobójczych, Polysect 005 SL do oprysku, Tarcznik BR- w formie tabletek doglebowych, Fastac 100 EC- koncentrat do przygotowania emulsji wodnej, którą wykonuje się oprysk, a także Confidor 200 SL o działaniu kontaktowe i żołądkowe.

Wiedząc, jak wyglądają tarczniki i mając możliwość ich rozpoznania, zdecydowanie łatwiej będzie nam z nimi walczyć. Musimy jednak pamiętać, żeby dobierać odpowiednie preparaty do konkretnych roślin, ponieważ oprysków nie powinniśmy wykonywać w warunkach domowych. Sprawdź także ten artykuł o chorobach i szkodnikach malin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny