Target - skuteczny środek przeciw kleszczom
Kleszcze są niewielkimi pajęczakami prowadzącymi pasożytniczy tryb życia. Osobniki dojrzałe mają wielkość 2,5 - 3 mm i spłaszczoną budowę ciała. Natomiast osobniki napełnione krwią żywiciela, są znacznie większe i mają zaokrąglony kształt.
Rodzaje kleszczy
Na całym świecie pasożyty te występują w ponad 900 gatunkach, jednak tylko kilka z nich stanowi zagrożenie dla człowieka, zwierząt domowych i hodowlanych.
Są to między innymi:
- kleszcz pospolity
- kleszcz łąkowy
- kleszcz psi
- obrzeżek gołębi
Miejsca przebywania kleszczy
Typowym środowiskiem bytowania kleszczy są skupiska drzew takie jak lasy i zagajniki. Jednak z powodu łagodnych zim, w ciągu ostatnich kilku lat ich populacja znacznie się zwiększyła i obecnie można je spotkać właściwie wszędzie. Poza terenami zadrzewionymi występują one na łąkach, w przydomowych ogrodach i w pomieszczeniach typu garaże czy piwnice. Coraz częściej można je również spotkać na terenach wysoce zurbanizowanych.
Jak działają kleszcze
Kleszcze są zdolne do przetrwania bez pożywienia przez długi czasu. Jeżeli napotkają żywiciela przenoszą się na jego skórę i wyszukują miejsca o najbardziej ukrwionej tkance (np. w zagięciach łokci lub pod kolanami). Miejsca użądlenia wybierają celowo, aby uzyskać jak najwięcej pożywienia, czyli krwi człowieka lub zwierzęcia. Po użądleniu kleszcze wprowadzają pod powierzchnię skóry substancję znieczulającą, co pozwala im pozostać niezauważonymi przez dłuższy czas. Dzięki wysoce wyspecjalizowanej budowie, potrafią one doskonale utrzymać się na powierzchni skóry żywiciela. W tym celu kleszcze używają specjalnych kolców na żądle lub wytwarzają swoisty klej, mocujący je do skóry. Mogą one pasożytować na użądlonym żywicielu nawet kilkanaście dni, a w pełni najedzone - odpadają od powierzchni skóry.
Choroby przenoszone przez kleszcze
Użądlenie kleszcza może okazać się bardzo groźne w skutkach, zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Dzieje się tak, ponieważ kleszcze są nosicielami niebezpiecznych patogenów chorobotwórczych. Patogeny te są obecne przede wszystkim w ich ślinie i treści jelitowej.
Choroby przenoszone przez kleszcze:
- odkleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowych - jest chorobą wirusową, w przebiegu której dochodzi do poważnych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym. Schorzenie to wymaga zastosowania intensywnego leczenia i długotrwałego pobytu w szpitalu.
- borelioza - początkowo objawiająca się rumieniem po użądleniu kleszcza, może prowadzić do porażeń nerwów lub zapalenia mięśnia sercowego.
- babeszjoza - choroba ta jest wywołana przez pierwotniaki, jej początkowe symptomy przypominają grypę, a nieleczona może doprowadzić do śmierci.
- antaplazmoza - jest schorzeniem występującym dość rzadko, daje objawy podobne do grypy. Bez poddania się odpowiedniej kuracji, może być potencjalnie śmiertelna.
Ochrona przed kleszczami
Coraz częściej jesteśmy narażeni na kontakt z kleszczami i na niebezpieczne dla zdrowia i życia choroby odkleszczowe. Warto więc zastosować środek, który pomoże ograniczyć populację tych groźnych pasożytów i pozwoli nam bezpiecznie przebywać na świeżym powietrzu. Doskonałym środkiem, który wyeliminuje kleszcze z naszego otoczenia jest Target na Kleszcze. Ten naturalny i ekologiczny preparat jest nowością wśród środków przeciw-kleszczowych. Substancją czynną preparatu jest olej rydzowy, który jest całkowicie bezpieczny dla ludzi i zwierząt.
Target na Kleszcze stosuje się w formie oprysków miejsc szczególnie narażonych na bytowanie kleszczy. Środek ten, o szerokim spektrum działania, znajduje swoje zastosowanie zarówno w ogrodach przydomowych, jak i na większych powierzchniach - takich jak lasy lub parki miejskie. Zabiegi z zastosowaniem tego preparatu, można stosować od wczesnej wiosny do późnej jesieni, czyli w okresie, kiedy kleszcze wykazują największą aktywność.
artykuł sponsorowany