Tawuła biała – zastosowanie i opis

Tawuła brzozolistna czy Houtte’a to typowe krzewy liściaste o jednym pniu i licznych pędach bocznych. Tawuła biała wyróżnia się na tle swoich kuzynek. Wytwarza liczne odrosty korzeniowe, w postaci wzniesionych w górę, sztywnych łodyg. Na ich szczycie pojawia się kwiat – stożkowaty kwiatostan złożony z drobniutkich, białych kwiatów (podobne wytwarza tawuła Douglasa). Roślina kwitnie w maju i czerwcu.

Te krzewy ozdobne mają mnóstwo eliptycznych, ciemnozielonych liści, które pojawiają się parami na wzniesionych łodygach. Od spodu są nieco jaśniejsze, co dodaje roślinie uroku. Tawuła biała jest niezwykle wytrzymałym gatunkiem. Nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji jak tawuła Houtte’a czy wczesna, bardzo dobrze znosi kiepskie warunki siedliskowe. Jest odporna na niskie temperatury, wyjałowione podłoże czy zanieczyszczenie powietrza. Dlatego pojawia się nie tylko w ogrodach. Tawułę białą sadzi się w miejscach zniszczonych przez przemysł w celu ich rekultywacji, można także zobaczyć te charakterystyczne krzewy liściaste na poboczach często uczęszczanych dróg i w centrach przemysłowych miast. A może zainteresuje cię także uprawa piwonii drzewiastej?

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Uprawa w ogrodzie – wymagania siedliskowe

Te krzewy ozdobne będą dobrze się rozwijać niemal na każdym stanowisku. Lubią słoneczne miejsca, ale równie dobrze będą się czuły w zacienieniu. Dobrze tolerują każdą glebę, poza jednak najlepiej czują się w gliniastych i ciężkich. Tawuła potrzebuje dość wysokiego poziomu wilgotności podłoża. Z tego względu warto je ściółkować. Tawuła biała rozwija się w glebie o pH w zakresie od lekko kwaśnego do lekko alkalicznego.

Tawuła biała Alba jest bardzo atrakcyjna. Jej piękne kwiaty składają się w urocze bukieciki, są drobne, ale bardzo gęste, wymagają cięcia.
Tawuła biała (Spiraea alba) - uprawa, pielęgnacja, cięcie, rozmnażanie

Tawuła w ogrodzie to jedna z najbardziej tolerancyjnych roślin, która akceptuje niemal każde warunki. Świetnie zatem sprawdzi się nawet w przypadku mało doświadczonych ogrodników.

Tawuła biała – pielęgnacja

Tawuła biała nie wymaga w zasadzie uwagi. Te krzewy liściaste nie potrzebują tak naprawdę nawożenia – poziom żyzności podłoża jest dla nich nieistotny, ponieważ nie potrzebują zbyt wiele składników odżywczych. Natomiast roślina wymaga podlewania, zwłaszcza na glebach przepuszczalnych i szybko przesychających. Warto także wyściółkować podłoże kamyczkami lub korą drzewną, które utrzymają odpowiedni poziom wilgoci. Sprawdź także popularne rośliny ogrodowe wraz z cenami.

Wiosną warto przeprowadzić przycinanie. Tawuła biała nie potrzebuje go w takim sensie, jak inne krzewy ozdobne. Pędów nie należy skracać – i tak się nie rozgałęzią, a skracanie zmniejszy kwitnienie. Jednak warto zrobić przycinanie, by powstrzymać ekspansywność rośliny, która ma tendencję do szybkiego i intensywnego rozrastania się na boki. Ważne jest także przycinanie interwencyjne, w razie pojawienia się objawów choroby grzybowej lub żerowania szkodników. To jednak zdarza się bardzo rzadko. Tawuły białej nie trzeba prewencyjnie ochraniać. Równie atrakcyjnym wyborem do ogrodu będzie tawuła szara lub tawuła japońska.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny