Tawuła Golden Princess – kilka słów o odmianie

Tawuła żółta, tawuła złocista, tawuła gold… Ta wyjątkowa odmiana tawuły japońskiej (Spiraea japonica) ma bardzo wiele nazw. Dotyczą one zwłaszcza tego, że jej liście mają wyjątkowy, złoty kolor, na tle których pojawiają się jasnofioletowe kwiaty. Tawuła Golden Princess osiąga maksymalną wysokość 0,5 m. To sprawia, że dobrze wygląda na obwódkach i rabatach, ale bywa wykorzystywana także jako soliter i świetnie sprawdza się w tej roli.

Tawuła złocista Golden Princess wytwarza bardzo dużo drobnych, różowo-fioletowych kwiatów. Są maleńkie – mają około 2 mm średnicy, jednak robią wrażenie przez to, że zbierają się w okazałe i bardzo atrakcyjne kwiatostany w formie baldachogron. Kwiatostany wyrastają ponad liście na czerwonych łodyżkach, co sprawia, że tawuła japońska Golden Princess prezentuje się jeszcze piękniej. Kwitnienie trwa przez całe lato, od czerwca do końca sierpnia. To nie jedyna promozycja na krzewy liściaste - może zainteresuje cię także uprawa piwonii drzewiastej?

Tawuła Golden Princess – wymagania w ogrodzie


Tawuła gold, jak wszystkie inne gatunki tawuł, ma bardzo małe wymagania i może rosnąć w zasadzie wszędzie. Bez znaczenia jest dla niej stopień nasłonecznienia. Dobrze czuje się zarówno w słońcu, jak i niewielkim zacienieniu. Może rosnąć zarówno na glebach alkalicznych, jak i lekko kwaśnych. W zasadzie każdy ogród będzie jej odpowiadał. Jedyne, czego potrzebuje to odpowiedni poziom wilgotności. Bez wody roślina zacznie marnieć, a nawet krótkotrwała, przejściowa susza może spowodować niezbyt atrakcyjne zmiany na powierzchni liści.

Tawuła Golden Princess jest bardzo odporna na zanieczyszczenie powietrza. Dobrze znosi niskie temperatury i jest mało podatna na choroby i szkodniki. To jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin ozdobnych, nic dziwnego, że cieszy się takim powodzeniem. Świetnie sprawdza się w ogrodach, także miejskich, ponieważ nie przeszkadza jej smog i pył.

Pielęgnacja tawuły japońskiej (Spiraea japonica)

Tawuła w ogrodzie to krzewy ozdobne, które przede wszystkim potrzebują wody. Regularne podlewanie nie może być zbyt obfite, ponieważ nadmiar także nie jest dla niej zbyt dobry. Tawuły warto wyściółkować, aby powstrzymać parowanie wody z podłoża. Przy okazji pokrycie obszaru wokół roślin korą drzewną lub kamykami zapobiegnie rozwojowi chwastów. Roślina nie wymaga nawożenia, chociaż na słabszych glebach warto jeszcze przed sadzeniem dodać doglebowy nawóz wieloskładnikowy o przedłużonym działaniu. Te krzewy ozdobne to ciekawy wybór do ogrodu.

Tawuła japońska Golden Princess to wspaniała roślina o uroczych kwiatach, które bardzo długo się utrzymują. Jest ładna i niezwykle odporna na czynniki zewnętrzne
Tawuła japońska Golden Princess - uprawa, pielęgnacja, cięcie

Pielęgnacja tawuły japońskiej to przede wszystkim cięcie. Musi być regularne i znaczne, ponieważ tawuła japońska Golden Princess szybko zaczyna tracić kształt i gęstość. Cięcie przeprowadza się wczesną wiosną, kiedy to ucina się pędy mniej więcej 15-30 cm nad ziemią. Takie radykalne cięcie nie pozbawi rośliny kwiatów, wręcz przeciwnie – sprawi, że będzie kwitła jeszcze obficiej. Latem należy regularnie obcinać stare, przekwitłe kwiatostany, by niepotrzebnie nie obciążać rośliny. Sprawdź także popularne rośliny ogrodowe wraz z cenami.

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Tawuła japońska – inne odmiany

Nie tylko tawuła Golden Princess przepięknie się prezentuje, warto zwrócić uwagę także na inne odmiany, o innym kolorze kwiatów. Tawuła czerwona, o intensywnych, rubinowych kwiatach także dobrze się sprawdza i wyśmienicie czuje w naszych warunkach uprawnych. Tawuła czerwona Crispa jest z nich najpopularniejsza. Japońska tawuła złocista ma także odmiany o białych kwiatach, jak na przykład Genpei, mają białe kwiaty, które dobrze wyglądają na tle złocistych liści.

Na uwagę zasługuje także tawuła japońska Bullata. Nie jest to tawuła żółta, ma standardowe zielone liście, ale ze względu na ciekawy pokrój także warto posadzić ją w ogrodzie. Tawuła japońska Bullata wytwarza ciemnoróżowe kwiatostany, które utrzymują się przez całe lato. Warto wybrać te krzewy liściaste do ogrodu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny