Tawuła japońska Goldmound - rodzina różowatych

Rodzina różowate - Rosaceae to dość złożona rodzina, do której należy około 100 gatunków roślin, w tym i tawuła japońska 'Goldmound'. Rośliny z tej rodziny są krzewami, których liście są pojedyncze i ułożone na pędzie skrętolegle. Jest to ważna i łatwo rozpoznawalna cecha charakterystyczna roślin z różowatych.

Dodatkową cechą tych roślin jest ich jednopienność. Cecha ta jest bardzo istotna w procesie rozmnażania. To, że roślina jest jednopienna, oznacza, że jej kwiaty żeńskie i męskie występują na jednym osobniku, w przeciwieństwie do roślin dwupiennych, u których kwiaty żeńskie znajdują się tylko i wyłącznie na żeńskich osobnikach, a kwiaty męskie na męskich.

Rośliny z różowatych rozmnażane są przeważnie przez sadzonkowanie, do czego wykorzystywane są sadzonki zielne o lekko zdrewniałej nasadzie, albo też użyć można sadzonki całkowicie zdrewniałe. W ten sposób rozmnażane są bardzo często stosowane do uprawy tawuła wczesna, tawuła biała, tawuła szara, tawuła japońska, tawuła gęstokwiatowa i inne, należące do podrodziny tawułowych - Spiraeoideae. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie tawuły brzozolistnej?

Tawuła japońska Goldmound - charakterystyka

Tawuła japońska Goldmound to bardzo charakterystyczna odmiana tawuły japońskiej, której łacińska nazwa to - Spiraea japonica Goldmound, często spotykana pod nazwą Spiraea Goldmound. Tawuła japońska Goldmound, tak jak i tawuła japońska 'Golden Princess', to odmiany, które zostały rozpowszechnione w Chinach, Japonii i Korei, a obecnie są już sadzone w innych częściach kuli ziemskiej.

Spiraea 'Goldmound', która znana jest również jako tawuła żółta, jest niskim krzewem, dorastającym do około 50 cm wysokości. Niektóre z gatunku, tak jak np. tawuła szara lub tawuła wczesna, mogą osiągnąć nawet 2 m wysokości. Pamiętajmy jednak, że wtedy ich rozstawa będzie się od siebie różniła.

Pokrój rośliny jest zaokrąglony, a jej pędy są wyprostowane. Tawuła ta charakteryzuje się wolnym wzrostem oraz lancetowatymi, zaostrzonymi i zabarwionymi na żółto liśćmi, osiągającymi 5-8 cm długości. Kwiaty tej odmiany są drobne i tworzą płaskie kwiatostany o średnicy do 15 cm. Kwiatostany znajdują się na pędach tegorocznych, a pojedyncze kwiaty są w liliowo-różowym kolorze. Spiraea japonica 'Goldmound' to ciekawy wybór na krzewy liściaste do ogrodu. Sprawdź także ten artykuł o uprawie tawuły wczesnej w ogrodzie.

Uprawa tawuły japońskiej

Cena za sadzonki tej odmiany nie jest wysoka, dlatego warto przemyśleć to, czy powinna znaleźć się ona w naszym ogrodzie. Nie zapominajmy jednak, jakie wymagania ma ta roślina i że każdą odmianę należy sadzić w innej rozstawie. Podczas uprawy warto pamiętać, aby co kilka lat skrócić pędy w okresie wiosennym na długość 15 cm, co sprawi bardziej obfite kwitnienie.

Tawuła japońska 'Goldmound' nie jest bardzo wymagającą rośliną. Bardzo dobrze rośnie ona na każdej glebie ogrodowej, ale lepiej, gdy będą one świeże i wilgotne. Stanowiska do uprawy powinny być słoneczne, ewentualnie lekko ocienione. Nieprawdopodobnym atutem jest to, że jest ona odporna na mrozy i cięcie, a dodatkowo dobrze rośnie w warunkach miejskich.

Wiedząc, jaka rozstawa jest najlepsza do tego, aby Spiraea Goldmound rozwijała się prawidłowo i znając informację na temat jej wymagań, możemy być pewni, że roślina ta będzie dobrze czuła się w pojemnikach, w ogrodach dachowych i przydomowych, a także jako roślina okrywowa i na żywopłoty obwódkowe. Warto rozejrzeć się jednak, jakie ceny tych roślin dostępne są w różnych sklepach ogrodniczych i wybrać taki, w których będą one najkorzystniejsze. Pamiętajmy też, że różne odmiany i gatunki można ze sobą komponować w różny sposób, tworząc interesujące akcenty kolorystyczne i wysokościowe. Spiraea japonica 'Goldmound' to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie tawuły szarej?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny