Tawuła szara, norweska czy może tawuła biała?

Spirea cinerea, czyli tawuła szara to zdecydowanie najpopularniejszy gatunek z tego rzędu. Jest znana także pod nazwą tawuła norweska. Ze względu na kolor kwiatów, czasami spotyka się nazwę „tawuła biała” jednak nie jest to poprawna nazwa. Jako krzew ma bardzo ozdobny pokrój. Jej gałęzie wyginają się, są dość wiotkie i gęsto ulistnione. Jednak najpiękniejsza jest, kiedy wytwarza kwiaty. Tawuła norweska ma białe, bardzo drobne, liczne kwiatuszki, które składają się w ogromne baldachogrona, zachwycające swoją wielkością i wyglądem. Dzięki temu w kwietniu i maju roślina jest po prostu zachwycająca.

Najbardziej znaną odmianą jest ‘Grefsheim’. Ma prawie kulisty pokrój, dorasta do dwóch metrów wysokości i takiej samej szerokości. Jej łukowato przewieszone pędy całe oblepiają się drobnymi kwiatami, co jeszcze dodaje roślinie uroku. Tawuła szara ‘Grefsheim’ cieszy się powodzeniem ze względu na duże zdolności adaptacyjne do nowych warunków. To sprawia, że można prowadzić ją niemal w każdym ogrodzie.

Tawuła szara – uprawa i wymagania siedliskowe

Tawuła szara nie ma zbyt dużych wymagań co do stanowiska. Większość odmian, z ‘Grefsheim’ na czele, bardzo dobrze przystosowuje się do podłoża. Roślina dobrze rośnie zarówno na lekko zasadowym, jak i lekko kwaśnym podłożu. Największe okazy uzyskuje się na glebie żyznej i zasobnej w składniki odżywcze, ale na podłożu niższej jakości także świetnie sobie poradzi. Tawuła szara wymaga tylko jednego – odpowiedniego drenażu.

Tawułę w ogrodzie sadzi się w zasadzie przez cały sezon od kwietnia do października. Sadzonki sprzedawane są w pojemnikach, zatem nie zahamowują wegetacji i szybko przyjmą się w nowym miejscu. Tawuła biała jest dość tania. Cena sadzonki nie przekracza 20 zł, a roślinę sadzi się pojedynczo – najładniej wygląda jako soliter. Cena całej hodowli rośliny także nie jest wysoka, ponieważ tawuły nie wymagają zakupu specjalistycznych preparatów do nawożenia.

Olbrzymie kaskady kwiatów tawuły szarej wspaniale prezentują się w ogrodzie. Pielęgnacja rośliny nie jest trudna, najważniejszym zabiegiem jest cięcie.
Tawuła szara - uprawa, pielęgnacja, sadzenie, cięcie, ceny

Tawuła szara – pielęgnacja

Tawuła szara bardzo źle znosi konkurencję innych roślin, dlatego w jej przypadku niezwykle istotne jest odchwaszczanie, zwłaszcza na początku. Przeszkadza jej nawet trawa, więc w niewielkiej odległości od pnia trzeba ciągle pilnować, by nie pojawiły się nowe rośliny.

Z tego względu tawułę warto zawczasu wyściółkować. W tym wypadku świetnie sprawdzają się drobne kamyczki ozdobne. Dzięki nim podłoże nie będzie zbyt szybko przesychać, a na dodatek roślina będzie miała zapewnioną odpowiednią wilgotność podłoża. Ściółkowanie zapobiega parowaniu wody z gleby. Dobrym pomysłem jest wyściółkowanie łupinami kakaowca lub innym organicznym tworzywem – będzie to źródło wartości odżywczych, potrzebnych tawule do rozwoju. Sprawdź także popularne rośliny ogrodowe wraz z cenami.

Tawułę szarą nawozi się raz w ciągu roku – najlepiej wczesną wiosną. Do tego celu używa się nawozów mineralnych, najlepiej wieloskładnikowych o ograniczonej zawartości azotu. Z nawożeniem należy uważać w przypadku młodych roślin – preparat opóźnia drewnienie pędów, a to może sprawić, że sadzonka nie przetrzyma zimy.

Przycinanie tawuły krok po kroku

Cięcie tawuły przeprowadza się już po zakończeniu kwitnienia, czyli najczęściej w ostatnich dniach maja lub pierwszych dniach czerwca. Roślina jest tak urocza w swoim naturalnym pokroju, że przycinanie nie musi korygować jej wyglądu, usuwa się tylko stare, zniszczone i chore pędy.

Inaczej wygląda przycinanie w przypadku żywopłotu. Wtedy należy dość mocno skrócić wszystkie pędy - tak, by sięgały około 15 cm nad ziemię. Dodatkowo warto wszystkie młode, jeszcze nieprzewieszone pędy skrócić o około 25 cm. To pobudzi wzrost i nieco zagęści roślinę, więc będzie lepiej wyglądać w żywopłocie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny