Tawuła wczesna (Spiraea arguta) – charakterystyka gatunku

Tawuła wczesna osiąga niewysoki pokrój, podobnie jak tawuła japońska. Osiąga jedynie około 1,2 m wysokości, ma za to ładny, kulisty, prawie regularny pokrój. Krzew jest bardzo gęsty, wrażenie zagęszczenia dają jeszcze przewieszające się łukowato gałązki. Są one tak ozdobne, że przycinanie nie jest konieczne. Pojawiające się na nich liście są spiczaste i ciemnozielone, stanowią wspaniałe tło dla białych bukiecików kwiatów.

Drobniutkie kwiaty o średnicy 2-3 mm zbierają się w duże baldachogrona, które pojawiają się na ubiegłorocznych pędach. Wyglądają ja niewielkie bukiety i zdecydowanie stanowią najlepszą ozdobę krzewu. To tawuła biała, jednak niektóre odmiany mają delikatnie jasnoróżowe kwiaty. Roślina jest dostatecznie mrozoodporna, by dobrze funkcjonować w naszych warunkach klimatycznych, ponadto jest dość prosta w uprawie, wobec czego bardzo często pojawia się w ogrodach i parkach. A może zainteresuje cię także uprawa piwonii drzewiastej?

Tawuła wczesna w ogrodzie

Tawuła Arguta nie ma zbyt dużo wymagań uprawnych. Tak jak tawułą brzozolistna, najbardziej lubi słoneczne zakątki – w pełnym oświetleniu najlepiej kwitnie i najszybciej rośnie, ma także najbardziej bujny pokrój. W zacienieniu także daje sobie radę, jednak jej kwitnienie nie jest aż tak obfite i atrakcyjne.

Mniejsze wymagania ten gatunek ma co do podłoża. Dobrze rośnie w zasadzie w każdym rodzaju ziemi ogrodowej, chociaż na nieco słabszej może wymagać dodatkowego zasilania i dokarmiania nawozami. Najlepiej czuje się na żyznym, dość dobrze przepuszczalnym podłożu. Lubi glebę zarówno alkaliczną, jak i lekko zasadową. Tawuła wczesna zaskakująco dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza. Świetnie czuje się w miejskich ogrodach, a także przy drogach. Sprawdź także popularne rośliny ogrodowe wraz z cenami.

Zadbaj o krzewy w ogrodzie! Polecane produkty w niskich cenach

Tawuła wczesna – zasady pielęgnacji

Wymagania tawuły wczesnej nie różnią się od oczekiwań pielęgnacyjnych innych gatunków. Tawuła Arguta jest bardzo podatna na przerastanie i konkurencję chwastów, dlatego najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ich regularne usuwanie. Aby móc tego uniknąć, warto dokładnie wyściółkować podłoże wokół pnia – dzięki temu chwasty i trawa nie będą się rozwijać, a jednocześnie w podłożu zostanie odpowiednia ilość wilgoci.

Tawuła wczesna to jedna z najpiekniejszych roślin. Jej pielęgnacja nie jest wymagająca, podobnie jak cięcie czy uprawa. Można uprawiać ją w ogrodzie.
Tawuła wczesna (Spiraea arguta) - uprawa, pielęgnacja, przycinanie, rozmnażanie

Podlewanie to drugi najważniejszy zabieg. Tawuła wczesna potrzebuje dość dużego poziomu wilgotności w podłożu, dlatego latem nie można zapominać o jej podlewaniu. W upalne dni należy to robić codziennie, jednak nie można przesadzić – nadmiar wody może być tak samo niebezpieczny. Roślina potrzebuje także nawożenia, zwłaszcza na glebie o gorszej jakości. Wystarczy standardowy wieloskładnikowy nawóz mineralny przeznaczony do krzewów ozdobnych.

Rozmnażanie tawuły wczesnej jest możliwe przez sadzonki pędowe – młode pędy, które wyrastają z ziemi. Należy dokładnie rozgarnąć glebę i obejrzeć korzenie. Roślinę ucina się tuż przy samym pniu głównym. Można także pobrać sadzonki korzeniowe, najlepiej o długości około 5 cm. Należy wsadzić je do inspektu i zapewnić ciepło i wilgotne podłoże. W ciągu kilku miesięcy powinny wypuścić pierwsze pędy. Jednak ta metoda rozmnażania sprawdza się nieco mniej.

Cięcie tawuły wczesnej

Cięcie tego krzewu jest konieczne. W przeciwieństwie do swoich kuzynek, tawuła potrzebuje przycinania średnio co dwa lata. Pierwsze cięcie tawuły wczesnej wykonuje się tuż po posadzeniu. Dzięki temu roślina lepiej się zagęści, będzie bardziej foremna. Później cięcie przeprowadza się wiosną, kiedy to skraca się młode pędy o 1/3 długości. Bez regularnego przeprowadzania zabiegu krzew staje się zbyt ekspansywny i rzednie, przez co jest o wiele mniej atrakcyjny. Wczesna tawuła to ciekawy wybór na liściaste krzewy do ogrodu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny