Lysimachia punctata – jak uprawiać tojeść w ogrodzie


Tojeść kropkowana dorasta do 120 cm wysokości. Wyprostowane i rozgałęzione łodygi są lekko owłosione. Lancetowate liście wyróżniają się ciemnymi cętkami na spodniej części blaszki. Żółte 2-centymetrowe kwiaty ujęte są w wiechowate kwiatostany. Bylina szybko rozrasta się, dzięki podziemnym rozłogom. Kropkowana tojeść należy do roślin zaborczych, co należy wziąć pod uwagę, decydując się na jej hodowlę.

Tojeść w ogrodzie wymaga słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska, o żyznej i gliniastej glebie, o pH zasadowym, lekko zasadowym i obojętnym. Dobrze rośnie w pobliżu zbiorników wodnych. Kwitnie przez całe lato, tworząc złociste gęste okrywy zakątków ogrodowych. Urodę roślin podkreślają barwne motyle, które miododajna bylina wabi pachnącymi kwiatami. Uprawa tojeści nie sprawia żadnych problemów. Rośliny odporne są na choroby i nie atakują ich szkodniki. Jest całkowicie mrozoodporna.

Atrakcyjne tło dla byliny stanowią drzewa i krzewy. Sprawdza się połączenie uprawy tojeści kropkowanej z berberysami Thunberga, miskantami chińskimi, a także innymi gatunkami i odmianami tojeści. Nad oczkami wodnymi i w założeniach naturalistycznych, obok tojeści kropkowanej, ciekawie prezentuje się tojeść rozesłana. Ogrodnicy chętnie stosują kropkowaną tojeść w kompozycjach kwiatowych, w towarzystwie takich roślin, jak, np.: liliowce, o pachnących żółto-różowych i czerwonych kwiatach, liliowe przylaszczki lub białe i fioletowe funkie. Pielęgnacja byliny polega na zasilaniu nawozami o przedłużonym działaniu, jeden raz w sezonie oraz na jesiennym przycinaniu. Przekwitłe pędy tniemy nad ziemią, na wysokość około 10 cm. Sprawdź także ten artykuł o najpopularniejszych bylinach ogrodowych.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

W prosty sposób można samodzielnie pozyskać sadzonki, ponieważ tojeść rozmnaża się przez podział. Karpy dzielimy wiosną lub jesienią. Sklepy i centra ogrodnicze oferują gotowe ukorzenione sadzonki. Ich cena w doniczkach, w zależności od wielkości sadzonki, kształtuje się od 5 do 20 zł za sztukę. Poniesiemy niższe koszty, kupując więcej sadzonek. Cena 50 sadzonek, o wysokości 40 cm każda, to około 4,30 zł za sztukę. Rośliny sadzimy od kwietnia do września, po 12 sztuk na 1 m2, mając na uwadze ich ekspansywność.

Tojeść kropkowana na rabaty, tojeść w ogrodzie w czasie kwitnienia - odmiany, warunki uprawy, ciekawe aranżacje, pielęgnacja
Tojeść kropkowana (Lysimachia punctata) - wymagania, uprawa, pielęgnacja, cena

Kropkowana tojeść – efektowne odmiany na rabaty bylinowe

Tojeść kropkowana ‘Alexander’ – jest dekoracyjną długowieczną byliną z rodziny pierwiosnkowatych, niezbyt ekspansywną. Odmiana tworzy zielone liście, szeroko obrzeżone kremową obwódką oraz złotożółte kwiaty, rozjaśniające ogród od czerwca do początków września. Z początkiem wiosny marginesy liści i łodygi wybarwiają się lekko na różowo, co nadaje im wyjątkowy, nieco egzotyczny wygląd. Roślina osiąga około 80 cm wysokości. ‘Aleksandre’ tworzy gęste kępy. Odmiana należy do bylin całkowicie mrozoodpornych. Sadzimy rośliny na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych, w wilgotnych glebach próchnicznych i przepuszczalnych. Można również hodować rośliny w pojemnikach. Najpiękniej prezentują się, sadzone w większych grupach, w ogrodach naturalistycznych, na rabatkach i w pobliżu oczek wodnych. Cena rośliny w doniczce to około 12,50 - 30 zł/szt. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach wieloletnich?

Tojeść kropkowana ‘Variegata’ – jest odmianą wieloletnią, całkowicie odporną na mróz. Ozdobą byliny są złocistożółte gwiazdkowate kwiaty, kontrastujące z biało-zielonymi liśćmi. ‘Variegata’ to wspaniała roślina zadarniająca, która obficie kwitnie całe lato, rozjaśniając ogród. Może dorastać do 75 cm wysokości. Należy do ekspansywnych bylin, szybko rozrastając się poprzez podziemne rozłogi, więc sadząc odmianę na rabatach, należy wziąć to pod uwagę. Najlepszym stanowiskiem dla tojeści są lekko zacienione rejony ogrodu, gdzie rosną drzewa i krzewy, na których tle jaskrawe kwiaty prezentują się szczególnie efektownie. Możemy zasadzić tojeść również na stanowisku słonecznym, o stale wilgotnym podłożu. Uprawa jest łatwa. Bylina odporna jest na choroby i szkodniki, rozmnaża się przez podział kęp - na wiosnę lub jesienią. ‘Variegata’ nadaje się suche bukiety. Gotowe ukorzenione sadzonki o wysokości od 20 cm do 40 cm możemy nabyć za około 15 zł/szt.

Zanim zakupimy sadzonki tojeści w sklepie ogrodniczym, przyjrzyjmy się, czy rośliny są dobrze ukorzenione i czy zdrowo wyglądają. Stanowisko, na którym zasadzimy rośliny, odchwaszczamy, zapewniając młodym tojeściom dobry dostęp do wody i składników odżywczych. Sadzonki umieszczamy w odpowiednio głębokim dołku, tak, by swobodnie pomieścił korzenie. Możemy sadzić po kilka roślin razem, po 3-10 sztuk. Jeśli zamierzamy ograniczyć rozprzestrzenianie się tojeści, zastosujmy zabezpieczenia, np. sadzenie w agrowłókninie lub w pojemnikach z usuniętym dnem. Sprawdź także ten artykuł o bylinach kwitnących wiosną i jesienią.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny