Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia)uprawa i pielęgnacja

Tojeść rozesłana jest niską płożącą byliną, o drobnych okrągłych liściach i żółtych kwiatach, osadzonych w kątach listków. Kwitnie od czerwca do lipca, rozjaśniając zacienione miejsca. Jeśli w ogrodach są miejsca zbyt wilgotne, niedostatecznie jasne, których inne rośliny nie tolerują, warto zasadzić tojeść. Bylina może zastąpić trawnik, tworząc kwitnące gęste runo, o wysokości około 5 cm. Sprawdzi się także w zacienionych rejonach ogrodów skalnych, w pobliżu oczek wodnych i pod drzewami. Ładnie prezentuje się na tle traw ozdobnych, berberysów i różaneczników. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach wieloletnich?

Tojeść rozesłana, podobnie jak tojeść kropkowana, jest gatunkiem ekspansywnym. Dobrze rośnie na glebach wilgotnych i żyznych, o obojętnym odczynie pH. Korzeni się szybko i płytko, więc unikajmy sadzenia byliny w pobliżu innych roślin, bowiem zacznie zadarniać nasze rabatki i wdzierać się w każdą przestrzeń między krzewami. Gatunek jest mrozoodporny, jednak zimowa ochrona pędów tojeści pozwoli przetrwać im do wiosny. Jeśli zrezygnujemy z osłony, tojeść na wiosnę „odbije” od korzeni.

spraw sobie prezent pod choinkę - sprawdź promocje!

Byliny rozmnażamy przez ukorzenione sadzonki. Zasadzone na wybranym miejscu w ogrodzie szybko zaczną się rozrastać. Pielęgnacja roślin polega na dbałości o wilgotne podłoże, chociaż okresowo będą rozwijać się także w glebach przesuszonych. Regularne przycinanie pędów pozwoli ograniczyć rozrastanie się tojeści na sąsiednich rabatach. Lysimachia nummularia sporadycznie zasilamy co kilka lat, kiedy roślina zacznie słabiej kwitnąć. Bylina odporna jest na choroby i szkodniki. Sprawdź także ten artykuł o najpopularniejszych bylinach ogrodowych.

Tojeść ‘Aurea’ – efektowna bylina o żółtych liściach

Lysimachia nummularia ‘Aurea’ należy do rodziny pierwiosnkowatych. Jest atrakcyjną odmianą, uprawianą na słonecznych i stale wilgotnych stanowiskach. W miejscach o suchym podłożu promienie słoneczne uszkodzą delikatne liście. Tojeść preferuje gleby lekko kwaśne, obojętne i lekko zasadowe. Należy do ekspansywnych bylin, więc jej uprawa w naszym ogrodzie musi zostać przemyślane, by roślina nie zagłuszyła innych nasadzeń. Warto sadzić odmianę na tle traw ozdobnych, np. miskantów lub różaneczników, np. rododendronów. Pięknie wygląda nad wodą. Może rosnąć zanurzona częściowo w ogrodowym oczku. Zwisające pędy osłonią murki.

Długie pędy, osiągające 60 cm, płożą się na ziemi, tworząc okrywę o wysokości około 7 cm. Tojeść dekoruje ogród od marca do listopada. Wśród okrągłych złotożółtych liści, od czerwca do sierpnia, pojawiają się intensywnie żółte drobne kwiaty. Jeśli zasadzimy odmianę w miejscu zacienionym, utraci efektowne złotawe wybarwienie – liście zaczną przybierać zielony kolor. Tojeść w ogrodzie nie wymaga zimowej ochrony. Może być bez problemu uprawiana w całym kraju. Sporadycznie, co 3 – 4 lata, nawozimy roślinę, zapewniając jej w ten sposób obfite kwitnienie przez wiele sezonów. Najlepiej zasilać bylinę kompostem – na wiosnę lub jesienią, na przełomie września i października, co dodatkowo zabezpieczy korzenie przed niskimi temperaturami. Odpowiednimi nawozami są również wieloskładnikowe nawozy o przedłużonym działaniu oraz biohumus. Sprawdź także ten artykuł o bylinach kwitnących wiosną i jesienią.

Odmiana ‘Aurea’ nadaje się do uprawy w pojemnikach. Oryginalnie prezentuje się w skrzyniach, wśród innych kwiatów doniczkowych, np. pelargonii. Złocista roślina - o żółtych liściach i żółtych kwiatach - rozjaśnia balkony i tarasy. Stosowana jest również jako roślinka akwariowa. Pielęgnacja byliny polega na regularnym zasilaniu nawozami przeznaczonymi dla roślin kwitnących. Długie pędy wymagają przycinania. Roślina jest odporna na choroby i szkodniki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny