Toksyczność tui krok po kroku. Czy tuje szkodzą zdrowiu? Wyjaśniamy
Toksyczność tui dla zdrowia człowieka jest bardzo często poruszanym tematem. Jeśli chcemy dowiedzieć się tego, czy tuje to drzewka i krzewy trujące, konieczne będzie zapoznanie się z tym, czy wszystkie tuje mają właściwości szkodliwe i na co tak właściwie mają one wpływ. Zobaczmy więc, co powinniśmy wiedzieć o tujach i ich właściwościach.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o tujach.
Tuje - czym charakteryzują się drzewka i krzewy
Tuje 'Szmaragd', czy też 'Brabant' to rośliny, które bardzo często pojawiają się w ogrodach przydomowych. Zanim jednak zasadzimy żywotnik 'Szmaragd', 'Brabant', czy nawet 'Donica' w ogrodzie, powinniśmy dowiedzieć się, czym charakteryzują się te rośliny. Otóż tuje, czyli żywotniki - Thuja, to rośliny, które mogą być w postaci drzewek, ale spotykamy je również jako krzew.
Warto wiedzieć, że rośliny te doskonale odnajdują się w naszych ogrodach i charakteryzują specyficznym typem igieł, które w młodości są małymi i ostrymi igiełkami, natomiast z biegiem czasu i rozwoju zmieniają się one w łuski, które ściśle przylegają do pędu. Rośliny cechują się także przyjemnym zapachem, który swoje źródło ma w igłach. Taki zapach jest obecny również przy najbardziej popularnych tujach, czyli tui 'Szmaragd' i tui 'Brabant'.
Owoce tui, tak samo, jak i owoce jałowców, są bardzo znane. Pojawiają się one w postaci małych szyszek, które złożone są z kilku łusek. Charakterystyczne dla tego rodzaju jest także rozmnażanie tych roślin, ponieważ może być ono przeprowadzane przez wysiew nasion wiosną po stratyfikacji lub też poprzez sadzonki, co jest łatwiejszą i szybszą metodą. Nie zapominajmy jednak, że jeśli chcemy zasadzić tuje w ogrodzie, powinniśmy dowiedzieć się, jak przebiega przycinanie młodych tui i czym różni się ono od przycinania starych tui.
Toksyczność tui - jakie szkodliwe właściwości może mieć ten krzew lub drzewo
Kiedy chcemy, by w ogrodzie przydomowym znalazła się tuja, poza tym, że powinniśmy poznać wszystkie wymagania rośliny i wiedzieć, jak wygląda przycinanie starych tui, musimy dowiedzieć się jeszcze, jakie wpływ na zdrowie człowieka mogą mieć te rośliny, które znane są jako rośliny toksyczne.
Zacznijmy jednak od tego, że tuja to roślina, która cechuje się trującymi związkami chemicznymi, które nazywane są tujonem. Tujon to toksyczna i szkodliwa substancja, która szkodzi zdrowiu człowieka. Owoce jałowca również cechują się złym wpływem na zdrowie ludzi, przez co nie poleca się sadzenia ich w ogrodach, w których przebywają małe dzieci, które mogłyby te owoce jałowca zjeść.
Jeśli chodzi natomiast o same tuje, powinniśmy wiedzieć, że we wszystkich częściach tej rośliny znajduje się ta trująca i szkodliwa dla ludzi substancja. Warto wiedzieć, że ten szkodliwy związek chemiczny wywołuje drażliwość, niepokój ruchowy, psychozę i podniecenie. Co więcej, jeśli ta toksyczna substancja znajdzie się w naszym organizmie w dużej ilości, będziemy mogli mieć problemy z drgawkami, bezdechem i arytmią serca. Dlatego powinniśmy zachować dużą ostrożność przy uprawie tui, a dodatkowo również przy jej pielęgnacji. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak rozmnożyć tuje krok po kroku.
Czy wszystkie tuje mają trujące właściwości - jakie tuje są bezpieczne dla człowieka
O tym, że tuje szkodzą, zdążyliśmy się już wielokrotnie przekonać. Jednak, czy w przypadku wszystkich tui możemy mówić o substancjach trujących? Co ciekawe, niektóre gatunki tui nie szkodzą, lecz przeciwnie, mogą mieć nawet właściwości lecznicze. Zobaczmy więc, w jaki sposób człowiek może wykorzystać tuję, mimo tego, że jest ona trująca.
Otóż żywotnik - Thuja, to roślina, która ma właściwości wzmacniające serce, płuca i ciało. Co więcej, potrafi ona usunąć nawracające infekcje układu dróg oddechowych, zapalenie krtani, oskrzeli, czy zatok. Dodatkowo usuwa ona nawracające infekcje wirusowe, reumatyzm, zapalenie węzłów chłonnych i stawów.
Niewiele osób wie, że dzięki naparom lub nalewkom z żywotnika zanikają w naszym organizmie czynniki rakotwórcze. Dlatego, jeśli jesteśmy osobami, które narażone są na to, że w naszym organizmie pojawi się rakotwórcza tkanka, warto stosować napary z tui. Oczywiście rakotwórcza komórka mimo to może pojawić się w naszym organizmie, natomiast jej oddziaływanie na cały organizm nie będzie już tak silne. Warto też wspomnieć o tym, że napary lub nalewki z żywotnika regulują czynności pęcherza moczowego i działania macicy.
Nie zapominajmy jednak o tym, że tuja to toksyczna roślina, dlatego tez przycinanie starych tui powinno przeprowadzać się w rękawicach i dbać o to, by nasze dzieci i zwierzęta nie miały z nią bliskiego kontaktu, a już na pewno nie zjadły żadnej części rośliny. Co więcej, żywotniki - Thuja, to rośliny, które nie są zalecane do sadzenia przy przedszkolach, szkołach, placach zabaw, a nawet i ogrodach przydomowych, w których przebywają szczególnie małe dzieci, ze względu na ryzyko poważnego zatrucia.