TOP 15 roślin kwitnących i owocujących we wrześniu
Jesienią część roślin kwitnie, a część owocuje. Do ogrodu możemy dobrać takie byliny i drzewa, które nie tylko będą cieszyły nasze oczy – część z nich możemy skosztować. Możemy zdecydować się na krzewy, które nie zrzucają liści i igieł na zimę, dzięki czemu nasz ogród będzie piękny o każdej porze roku. Które ogrodowe rośliny mają fioletowe kwiaty? Czy pierwsza połowa jesieni (wrzesień, październik) to dobry czas na zbieranie owoców? Czytaj dalej, a dowiesz się, owoce których roślin pojawiają pod koniec września, a które można zaobserwować już w sierpniu!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach ogrodowych.
Rośliny kwitnące we wrześniu – które kwiaty ozdobią ogród jesienią?
Istnieje wiele pięknych kwiatów, którymi można przystroić balkony, tarasy czy ogrody. Dostępne są zarówno rośliny o drobnych i licznych kwiatkach, jak i te o większych kielichach. W zależności od upodobania można wybrać takie kwiatki, które najbardziej przypadną nam do gustu.
Wybierając rośliny na ogród czy taras, należy zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach powinny przebywać (rodzaj i kwasowość gleby, stanowisko). Istotne jest także, kiedy rozkwitają i dekorują sobą otoczenie.
Rośliny kwitnące we wrześniu, które warto znać, to:
- Astry – te kwiatki występują w różnych kolorach. Kwitną zarówno jesienią (najczęściej), jak i na wiosnę i latem.
- Chryzantemy – byliny, które rozkwitają od września do przymrozków. Są to kwiaty, które bardzo często można spotkać na cmentarzach.
- Rozchodniki (rozchodnik okazały) – jeśli zapewni się im dużo słońca, te ogrodowe rośliny będą kwitły od lipca do połowy października. Występują w różnych odmianach kolorystycznych (rozchodniki mogą być m.in. bordowo-brązowe, fioletowe, czerwone, białe, zielono-żółte).
- Zimowit jesienny – ten kwiat zaczyna kwitnąć pod koniec sierpnia, a kończy w październiku. Najczęściej występuje w odmianie fioletowej. Choć jest piękny, warto mieć na uwadze to, że jest to bardzo trująca roślina.
- Wrzosy (wrzos pospolity) – byliny, które zazwyczaj kwitną w sierpniu i we wrześniu. Ich kwiaty mogą być fioletowe, różowe, czerwone, białe.
Krzewy owocujące we wrześniu – co warto zasadzić w ogrodzie?
W przypadku krzewów również można liczyć na wiele ciekawych rośliny. Niektóre z nich nie zrzucają liści na zimę, więc będą pięknie się prezentowały przez cały rok. Zarówno tuja, jak i bukszpan (jego trzeba chronić przed mrozem) idealnie nadają się na żywopłot.
Krzewy, które owocują jesienią, zachwycają swoim wyglądem, ale warto zachować czujność. Część owoców jest jadalna, ale występują też takie ogrodowe rośliny, które mają trujące owoce.
W ogórku można posadzić m.in.:
- Mahonię pospolitą – jest to zimozielona roślina. Kwitnie na wiosnę – ma wtedy żółte kwiaty. Jesienią zamieniają się w owoce (jadalne z wyjątkiem pestek), które mają piękny, niebieski kolor.
- Rokitnik pospolity (zwyczajny) – ten krzew latem ma srebrne liście, a jesienią pomarańczowe owoce, które są źródłem wielu mikroelementów i witamin. Z tych owoców można przygotować m.in. soki.
- Dzika róża – ten krzew nie wymaga wiele. Owoce dzikiej różny zawierają dużo witaminy C. Należy je zbierać we wrześniu i w październiku (przed przymrozkami).
- Ostrokrzew kolczasty – jest to zimozielona roślina, która przez zimę nie traci swoich owoców aż do mrozu (woli cieplejsze rejony). Czerwone owoce ostrokrzewu dojrzewają we wrześniu, a choć pięknie wyglądają, należy pamiętać, że tych owoców nie można jeść – są trujące.
- Bez czarny – gęsty krzew, który ma drobne listki. Jesienią pojawią się liczne maleńkie owoce, przez które uginają się pędy krzewu. Jest to mało wymagająca roślina, która jest mrozoodporna i pięknie prezentuje się w ogrodzie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnacji roślin.
Drzewa owocujące jesienią – co zbieramy we wrześniu?
Wrzesień to czas, w którym pojawią się owoce na drzewach. Część z nich nadaje się dla ludzi, a część dla leśnych zwierząt. W sadach i w dużych ogrodach można posadzić m.in.:
- Jabłoń – jabłka zbiera się w zależności od odmiany. Zazwyczaj wrzesień (wczesna jesień) to idealny czas zbiorów. Owoce, które są przeznaczone na przechowywanie, należy zebrać, zanim osiągną pełną dojrzałość (ok. 1-2 tygodnie wcześniej).
- Grusza – gruszki są dojrzałe w sierpniu i we wrześniu.
- Śliwa – śliwki zazwyczaj można zbierać już w lipcu i aż do końca października.
- Dąb – owoce dębu szypułkowego, czyli żołędzie, są dojrzałe pod koniec września.
- Kasztanowiec – owoce kasztanowca to kasztany, które pojawiają się jesienią (wrzesień, październik).
Co zrobić, gdy drzewo przechodzi do sąsiada? W przypadku krzewu-żywopłotu sprawa jest prosta: należy przyciąć go tak, aby odzyskał swój prawidłowy wygląd. Z drzewem sprawa jest mniej oczywista. Jeśli gałęzie lub korzenie wychodzą poza naszą posesję, przede wszystkim należy spróbować dojść do porozumienia z sąsiadem. Jednocześnie trzeba liczyć się z tym, że według kodeksu cywilnego sąsiad sam może pozbyć się tego, co wchodzi na jego posesje.
Rośliny kwitnące we wrześniu to m.in. piękne wrzosy i chryzantemy. Do wyboru są różne kolory i kształty roślin, które pięknie ozdobią ogród. Jesienią owocują niektóre krzewy, ale należy pamiętać, że część owoców jest trująca. We wrześniu pojawią się owoce również na drzewach (m.in. jabłka, gruszki, śliwki).