Jak dobrać prawidłową doniczkę dla kwiatka?

Każda przygoda z rośliną zaczyna się od doniczki. To właśnie w tym naczyniu zabierzesz do domu z uśmiechem, swoją nową roślinę. Ogrodnicy zapewniają roślinom odpowiednie doniczki i pojemniki dostosowane do aktualnego etapu wzrostu rośliny.

Zwykle jest to plastikowa doniczka z otworem, przez który roślina może opuścić miejsce, w którym została wyhodowana, czyli najczęściej szklarnia ogrodnika. Sadzonka będzie teraz rosła pod Twoją opieką, dlatego ważne jest zapewnienie jej optymalnych warunków. Istnieją dwa rodzaje doniczek otworem odpływowym lub osłonki na doniczki z pełnym dnem.

Czasami używamy tych dwóch nazw zamiennie. Osłona na doniczkę i doniczka wyglądają prawie identycznie, więc łatwo się pomylić. Tak naprawdę różnią się budową dna, ponieważ pełnią dwie różne funkcje.

Doniczka - osłonka a doniczka – wkład. Poznajemy różnicę

Roślinę często uprawia się w doniczce, ponieważ ma jeden lub więcej mniejszych otworów do odprowadzania nadmiaru wody. Kwestia zabezpieczenia odpływów jest często pomijana przez początkujących ogrodników, którzy wybierają naczynie, kierując się względami estetycznymi. Osłonka na doniczkę nie posiada otworów, jest to tylko dekoracyjny pojemnik na doniczkę. Sadzenie bezpośrednie bez drenażu jest błędem, który może doprowadzić do śmierci sadzonek, ponieważ uniemożliwia prawidłowy przepływ wody i powietrza. Z pomocą dla początkujących hodowców roślin wychodzi naprzeciw osłonka - wkładka. Plastikowe naczynie z otworami w dnie, w którym sadzimy roślinę i wkładamy do osłonki.

Drugie rozwiązanie dla osłonki to warstwa drenująca, dzięki której możesz posadzić roślinę bezpośrednio w naczyniu. Idealnym materiałem drenażowym jest keramzyt, który wysypujesz na dno donicy.

Tu warto wspomnieć, czym jest keramzyt. Otóż powstaje on podczas wypalania gliny i jest porowaty, ale nie zatrzymuje wody i składników odżywczych. Nie zmienia pH gleby, ponieważ jest chemicznie obojętny.

Rozmiar doniczki i jego właściwy dobór

Przy wyborze idealnej doniczki ważna jest jej wielkość i głębokość – parametry te powinny odpowiadać wymaganiom systemu korzeniowego rośliny i jej preferencjom wzrostowym. Na przykład sukulenty i kaktusy mają zwykle płytkie systemy korzeniowe i dlatego wymagają małych i płytkich naczyń. Palma, Fikus czy Monstera to rośliny o długich korzeniach, które potrzebują głębokich i wysokich doniczek. Wielkość doniczki powinna być proporcjonalna do wieku i wielkości rośliny. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak wybrać doniczki do domu.

Rodzaje doniczek – nowoczesne doniczki do domu, salonu

W chwili obecnej w sklepach znajdziemy wiele ciekawych, rozwiązań dotyczących osłon i doniczek, które możemy wykorzystać w swoim domu. Są to doniczki ceramiczne, donice plastikowe, duże donice, donice plastikowe białe, prostokątne, eleganckie i modne. Wybór, jakiego dokonamy zależy, przede wszystkim od naszych potrzeb i naszego gustu.

Osłonki na doniczki ze stojakiem oraz doniczki ze stojakiem

Osłonka na doniczkę umożliwia wyeksponowanie rośliny na drewnianym lub metalowym stojaku. Dzięki podwyższeniu uzyskasz dużą różnorodność wysokości roślin na regałach czy parapetach. Moda na osłonki na doniczki umieszczone na stojakach nie przeminie szybko, są one jednymi z najbardziej poszukiwanych przedmiotów przez miłośników roślin i kwiatów.

Stojak w postaci nóżek pod doniczki i osłonki to idealne rozwiązanie na zwiększenie atrakcyjności zwykłych doniczek lub podkreślenie walorów estetycznych tych ciekawszych osłonek. Dodatkowo założenie nóżek na osłonki spowoduje odsunięcie podłoża doniczki, która zostanie umieszczona wyżej niż podłoże. Stworzysz w ten sposób lepsze warunki do uprawy roślin wiszących takich jak: Senecio rowleyanus, potocznie zwany starcem zwisającym, Cereopegia woodi czy Rhipsalis cassutha, czyli patyczak zwisający. Ręcznie robiony drewniany stojak jest bardzo stabilny i wytrzymały. Prosta i uniwersalna konstrukcja geometryczna, składa się z czterech nóg montowanych prostopadle do podstawy w kształcie litery X. Świetnie prezentuje się w połączeniu z klasycznymi białymi, złotymi lub wielokolorowymi osłonami na donice.

Nowoczesne doniczki na jasnym tle
Jak prawidłowo dopasować doniczkę do kwiatka, wybrać doniczkę i osłonkę czy doniczkę z podstawką, materiały doniczek

Doniczki ceramiczne twarze

Niestety, tak naprawdę jest to osłonka na doniczkę (ponieważ nie ma otworu odpływowego) to jeden z najgorętszych trendów w układaniu kwiatów w pomieszczeniach i bonsai. Rzeźby i rozmaite wewnątrz domów i mieszkań to nie nowy pomysł i, od tysięcy lat służą do ozdabiania naszych pomieszczeń.

Osłonki ceramiczne twarze przeżywają ostatnio prawdziwy renesans, w naszych aranżacjach coraz chętniej lubimy używać popiersi, nakryć głowy czy rozmaitych wzorów twarzy jako osłonka do doniczki. Wystarczy przejrzeć najpopularniejsze posty na Instagramie, by przekonać się, że doniczki w kształcie głowy wracają do łask, a ich popularność wciąż rośnie. Jakie rośliny najlepiej będą wyglądać w doniczce w kształcie głowy? Polecamy uprawę roślin pnących i wiszących oraz sukulentów, choć gatunki drzewkowate będą się również równie dobrze prezentować.

Doniczki gliniane – wiecznie żywa moda

Najpopularniejszym materiałem w ostatnich latach doniczkach jest terakota, czyli wypalona glina. Z pewnością wszyscy miłośnicy kaktusów i kaktusów mają takie doniczki w domu. Doniczki z terakoty o porowatych ściankach zapewniają dobrą wymianę powietrza i wilgoci, pozwalając roślinom swobodnie oddychać. Jest to bez wątpienia ponadczasowy design. Glina to materiał, który towarzyszy człowiekowi od samego początku ludzkości. Ogromną zaletą terakoty jest to, że kolorystyka pochodzi z natury, pasując do zieleni roślin. Doniczki takie są cały czas nowoczesne, modna i niezawodne w aranżacji wnętrz i ogrodów, pasują do wszystkiego i gdziekolwiek zostaną umieszczone, będą wyglądały oszałamiająco. Dodatkowym atutem jest niska cena.

Doniczki betonowe

Beton to w zasadzie materiał budowlany, który w postaci betonu architektonicznego znalazł zastosowanie w salonach i parapetach. Doniczka lub osłonka na doniczkę z surowego betonu doskonale sprawdzi się we wnętrzach industrialnych. Betonowa osłonka nie zacienia rośliny, tylko wydobywa jej walory estetyczne i podkreśla jej kolor.

Podsumowując, obecnie mamy bardzo bogaty wybór doniczek, donic - wiszących, stojących, prostokątnych, plastikowych, o rozmaitych kolorach. Jeżeli ktoś preferuje modne, ozdobne, duże to nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie wybrać. Warto jednak pamiętać, że np. wysoki salon, potrzebuje odpowiednio dopasowanych roślin oraz większych donic, które będą się dobrze komponować z całością. Te i inne ciekawe informacje, między innymi o tym, jak działa odkurzacz do kominka, możemy dowiedzieć się z lektury wielu ciekawych poradników ogrodniczych dostępnych w Internecie.

ikona podziel się Przekaż dalej