Pergole - idealne i wielofunkcyjne podpory do róż pnących

Róże parkowe, róże pienne, róże pnące, tak jak i wierzba całolistna, to rośliny, które chętnie wykorzystywane są do nasadzeń w naszych ogrodach przydomowych. Pamiętajmy jednak o tym, że w trakcie uprawy róż, w szczególności pnących, konieczne będzie zastosowanie podpórki.

Jedną z takich podpórek są znane wszystkim pergole. Mogą być one zarówno drewniane, metalowe, jak i wykonane z tworzywa sztucznego. Pamiętajmy o tym, że rolą pergoli jest utrzymanie ciężaru róż, ale wielokrotnie są one również same w sobie bardzo atrakcyjnym elementem ozdobnym, który możemy wykorzystać w swoim ogrodzie. Ciekawie one wyglądają także na wejściu do ogrodu, kiedy to róże lub inne pnące rośliny owijają się wokół tego stojaku.

Jeśli chodzi o ceny za te stojaki w postaci pergoli, powinniśmy wiedzieć, że zależą one od tego, jakiego materiału wykonana jest ta pergola, a także, jaka jest jej wielkość. Klasyczne metalowe pergole możemy kupić już w cenie około 50-200 zł, natomiast stojak metalowy, który ma więcej elementów dekoracyjnych, będzie kosztował nawet dwa razy więcej. Z kolei pergole drewniane dostępne są w cenie 150-500 zł, w zależności od tego, jak bardzo skomplikowana jest ich budowa. Sprzedaż pergoli prowadzona jest zarówno w stacjonarnych, jak i internetowych sklepach.

Drabinka - doskonała podpora pod róże pnące

Drabinki należą do najprostszych stojaków, które wykorzystywane są w naszych ogrodach. Nadają się one zarówno pod róże pnące, jak i pod inne pnące rośliny ozdobne z liści lub i kwiatów. Warto zaznaczyć, że taka drabinka może stworzyć piękną ścianę przyozdobioną roślinami.

Co więcej, użycie takiej drabinki przy nieatrakcyjnym miejscu w ogrodzie, spowoduje, że bez problemu odgrodzimy właśnie tę część od reszty ogrodu. Dlatego też, taki stojak chętnie wykorzystywany jest do odgrodzenia kompostowników. Warto wspomnieć o tym, że tak jak i pergola, tak też drabinka, może być wykonana zarówno z metalu, jak i drewna lub tworzyw sztucznych.

Taki stojak możemy kupić w stacjonarnych sklepach ogrodniczych, ale również w sklepach internetowych. Ceny drabinek nie są wysokie i mieszczą się z reguły w granicach 30-150 zł. Natomiast warto wiedzieć, że taka podpora może być zrobiona przez nas samodzielnie. Wystarczy, że kupimy kilka desek i zbijemy je w tradycyjną kratkę, pamiętając o tym, że nóżki drabinki powinny być dłuższe, ponieważ musimy je później wkopać na odpowiednią głębokość w ziemię. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie róż wielkokwiatowych?

Stelaż na róże pnące - jaką formę przyjmuje i jaka jest jego cena

Zanim zabierzemy się za uprawę róż pnących, piennych, parkowych czy innych, powinniśmy dowiedzieć się tego, czy dana roślina powinna być prowadzona na podporach, czy też ich uprawa nie wymaga ich zastosowania. Jest to bardzo istotne, ponieważ róża pnąca, która nie jest sadzona przy podporze, traci kompletnie swój pokrój, nie rozwija się prawidłowo i przestaje być atrakcyjna. Zupełnie inne znaczenie ma natomiast to, jeśli np. wierzba całolistna wymaga zastosowania podpór pod gałęzie, czy też pień.

Róże pnące po kratce na budynku, a także TOP 3 najlepszych podpór pod róże pnące
TOP 3 podpory do róż pnących, czyli najlepsze podpory pod róże pnące, opisy i rodzaje

Przejdźmy jednak do tego, czym charakteryzują się stelaże. Stelaż to kolejna możliwość na to, jak możemy prowadzić uprawę róż pnących i innych roślin ozdobnych. Co ciekawe, taki stelaż przybiera różne formy i z reguły jest on wykonany z metalu, ponieważ ten materiał nadaje się do modyfikacji i tworzenia form.

Stelaże mogą mieć bardziej wydłużone kształty, bardziej okrągłą formę lub też formę sześcienną. W tym przypadku jest bardzo duża różnorodność i mamy ogromną skalę możliwości. Sprzedaż stelaży prowadzona jest w stacjonarnych sklepach, ale również w sklepach internetowych. Ich cena zależy od tego, jaka jest ich wielkość i jak bardzo zróżnicowaną mają formę. Dlatego ceny są bardzo zróżnicowane i takie stelaże dostępne są w sprzedaży za około 20-30 zł, ale możemy kupić taki stelaż, który kosztuje nawet 300 zł.

Kiedy więc chcemy zakupić podpory do róż pnących, powinniśmy zastanowić się nad tym, w którym miejscu w ogrodzie chcemy prowadzić uprawę róż. Jeśli ma to być element dekoracyjny, który posadzony jest w centrum ogrodu, doskonałe będą stelaże. Jeśli natomiast róże mają wprowadzać do naszego ogrodu, warto zastosować pergole na samym wejściu ogrodu. Z kolei, jeśli róże mają być sadzone na skraju ogrodu lub jeśli mają oddzielać mniej atrakcyjne części ogrodu, zaleca się zastosowanie drabinek drewnianych lub metalowych.

ikona podziel się Przekaż dalej