TOP 4 najciekawsze doniczki wiszące. Oto popularne modele
Donice zwisające to nie tylko przedmioty konieczne do posadzenia kwiatów oraz roślin, ale coraz częściej elementy dekoracyjne. Ich formy, kształty i materiały, z jakich są zrobione, są naprawdę różnorodne. Doniczki wiszące ozdobią ogrody, tarasy, balkony, ale również pomieszczenia mieszkalne. Poznajmy najciekawsze rozwiązania.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach doniczkowych.
Doniczki wiszące - gdzie i jakie
Doniczki wiszące zostały wymyślone w celu zagospodarowania niewielkiej przestrzeni dla osób, które lubią obecność roślin oraz dla bardziej widocznej ekspozycji. Dzięki nim zaoszczędzimy miejsce na podłodze w pomieszczeniu, na balkonie czy na tarasie. Obędzie się bez zbędnych stojaków oraz półek. W przypadku balkonu takie wiszące doniczki z kwiatami są bez wątpienia efektowną wizytówką. Pozwolą wyróżnić się na tle innych balkonów w mieszkaniach. Doniczki wiszące ogrodowe są taką samą ozdobą jak figury ogrodowe.
Do wiszących doniczek najlepiej posadzić kwiaty o zwisającym pokroju lub o rozłożystych pędach. Takie odmiany będą wyglądać w nich najefektowniej. Oczywiście gatunek zależy od tego, czy donica będzie wisieć wewnątrz, czy na zewnątrz. Na zewnątrz mogą to być np. surfinie, fuksje, pelargonie, bluszcze. Z kolei wewnątrz np. trzykrotka, fioldendrony zwisające, liczne kwiaty z rodziny sukulentów.
Moda na „domową oranżerię” wraca. Kwiaty coraz częściej są obecne w naszych przestrzeniach. Znajdziemy je w klasycznych, naturalnych, jak i minimalistycznych wnętrzach w domu. Form doniczek wiszących i tradycyjnych jest całe mnóstwo. Można je precyzyjnie dopasować pod względem stylu do wnętrza. Tak np. do wnętrz loftowych i skandynawskich poleca się donice wiszące z metalu lub plastiku (białe, szare, czarne, beżowe). Plecione sznurki makramy uzupełnia wnętrza w stylu boho. Do klasycznych wnętrz znajdą zastosowanie ceramiczne doniczki, w licznych barwach.
Doniczki wiszące – rodzaje
Donice zwisające na łańcuszku lub sznurkach
Doniczki wiszące ogrodowe na zewnątrz muszą być wykonane z materiałów odpornych na działanie czynników pogodowych np. temperaturę, wilgoć. Najodporniejsze są te wykonane z technorattanu, metalu, ceramiki lub odpornego plastiku. Najpopularniejsze pośród plastikowych są te przypominające fakturą np. rattan, wiklinę, kamień lub drewno. Mogą być oczywiście zrobione z prawdziwego drewna lub wikliny. Większość tych doniczek pełni funkcję osłonki, do której wsadzamy zwykłą doniczkę z rośliną. Najczęściej wybierane kolory doniczek to białe, szare, brązowe, beżowe oraz zielone - jak siatka cieniująca.
Odporność na warunki atmosferyczne dotyczy także elementu, na którym zawieszona jest doniczka wisząca. Najtrwalsze będą metalowe łańcuszki. Z kolei za najefektowniejsze obecnie uważane są doniczki zwisające na specjalnie plecionym sznurku typu makrama. Doniczki zwisające na plecionce w stylu makramy są różnego koloru, zaś sam sznurek jest z zasady biały, beżowy lub szary. Wszystko nawiązuje do natury, stylu nazywanego boho. Jeszcze bardziej dekoracyjną formę ma kwietnik na doniczkę wykonany z bawełnianego makramowego sznurka. W takich wiszący, sznurkowy kwietnik wsadzamy doniczkę z rośliną. Plecione sznurki mogą być uzupełnione o koraliki w tym samym kolorze albo kolorowe. Wnętrze z doniczkami wiszącymi na sznurku nabiera unikalnego stylu.
W przypadku sznurków czy doniczek na łańcuszku jest dostępne również rozwiązanie umożliwiające nam zawieszenie dwóch doniczek wiszących – jedna pod drugą. Chodzi tutaj oczywiście o dwie niewielkie rośliny. Taki podwójny kwietnik wiszący najlepiej będzie powiesić w rogu pomieszczenia lub tarasu czy balkonu z powodu swojej długości.
Najmniej dekoracyjne będą donice wiszące na plastikowych elementach z haczykiem. Te są z kolei najtańsze. Trzeba wiedzieć, iż najczęściej ulegają uszkodzeniom. Zwłaszcza jako ogrodowe. Oddziaływanie słońca i deszczu powodują, że mogą parcieć i pękać. Lepiej sprawdzą się po prostu w pomieszczeniach. Nawet zraszacze do ogrodu mogą im zaszkodzić. Sprawdź także ten artykuł o popularnych odmianach kwiatów wiszących.
Doniczki zawieszane na balkon i taras
Tego typu donice są plastikowe lub metalowe. Mają wbudowane haczyki, które można zawiesić na balustradzie, drabince, płot czy innym elemencie. Częściej są to doniczki spełniające funkcję osłonki dla zwykłych doniczek z rośliną. Dlaczego? Większość kwiatów nie toleruje nadmiernie wilgotnej gleby, a w przypadku osłonki woda ścieka do niej przez otwory w doniczce. Jej nadmiar można po prostu wylać i włożyć roślinę z powrotem.
Ich montaż nie jest inwazyjny, czyli nie wymaga wiercenia haków. Wystarczy je zawiesić na stałym elemencie. W przypadku zastosowania na zewnątrz jest to o tyle funkcjonalne, że podczas upałów można ściągnąć roślinę w takiej osłonce i zawiesić lub postawić w miejscu bardziej cienistym.
Takie doniczki są ozdobne i funkcjonalne. Znajdują one zastawanie także w kuchni. Do takich doniczek wkładamy zioła używane do potraw m.in. miętę, kolendrę, bazylię, a następnie zawieszamy np. relingu lub innym elemencie. Doniczki zawieszane są przeznaczone na mniejsze, a tym samym lżejsze rośliny. Mogą być białe albo kolorowe. Można je dopasować do aranżacji kuchni, tak, aby współgrały z resztą.
Doniczki montowane na ścianę
Doniczki wiszące, zawieszane na ścianę w domu to jeszcze inna opcja. Są najmniejsze, ponieważ przeznaczone dla najlżejszych roślin. Można nimi zapełnić pustą przestrzeń na ścianie, a przy tym zaoszczędzić miejsca na meblach, półkach itp. Mogą też przysłonić ewentualne niedoróbki na ścianie. Te najlepiej sprawdzą się na pnące lub zwisające kwiaty.
Taki kwietnik na ścianę może być pojedynczy, podwójny, a nawet potrójny. W rzędzie - jedne pod drugim umieszczamy rośliny w doniczkach. Można także z pojedynczych doniczek na ścianę ułożyć kompozycję i zawiesić je w dowolnej odległości od siebie. Są to raczej osłonki, do których wsadzamy roślinę w doniczce- to z praktycznego punktu widzenia. Tego rodzaju doniczki na ścianę są niedrogie. Mogą być białe i kolorowe. Niskim kosztem mamy możliwość odmienić ścianę w domu czy mieszkaniu.
Ten rodzaj doniczek ma jeden minus. A mianowicie jest inwazyjny, czyli wymaga od wbicia w ścianę haku czy gwoździa, na których będziemy mogli zawiesić doniczkę, osłonkę na ścianę. Najczęściej wybieramy plastikowe lub ceramiczne.
Wiszące tace – nowość
To obecnie najnowszy trend. Tace wiszące, a na nich ustawiane doniczki. Najczęściej z małymi kwiatami typu sukulenty czy miniatury kwiatów. Takie tace wiszące wykonane są z metalu, drewna oraz plastiku. Takie tace to koszt od 100 zł wzwyż. Mogą mieć od 30 do 60 cm szerokości. Mimo swej prostoty są bardzo dekoracyjne. Wiszący mini kwietnik to rozwiązanie raczej do pomieszczeń w domu niżeli do ogrodu. Wiszą na łańcuszku lub plecionych sznurkach.