TOP 4 najciekawsze pnącza kwitnące do ogrodu. Doradzamy, które wybrać
Niekwestionowanymi ozdobami każdego ogrodu są pnącza kwitnące. Najczęściej eksponowane są na ciekawych architektonicznie podporach. Istnieje wiele różnych odmian, oryginalnie wyglądających pnączy, które stają się popularne nie tylko ze względu na swój wygląd, ale również z uwagi na łatwość uprawy, odporność na mróz i choroby. Jakie są najciekawsze i najładniejsze krzewy ozdobne do ogrodu, którymi można obsadzać pergole? Dlaczego warto wybierać akurat te rośliny ogrodowe?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach pnących.
Glicynia kwiecista (Wisteria Nutt.) w ogrodzie
To najładniejsze pnącze, lecz niezwykle ekspansywne nadające się jedynie do ogrodu ze względu na swój silny wzrost i drewniejące pędy. Ma niezwykle bogate kwiatostany, które podziwiane z daleka wyglądają jak crassula zwisająca, kiście winogron lub kwiaty złotokapu. Kwitnie na fioletowo, biało lub różowo. Ta roślina kwitnąca występuje w Stanach Zjednoczonych, Korei, Chinach i Japonii. W naszym klimacie najlepiej radzą sobie słodlin chiński i słodlin japoński. Wisteria ma liścienie pierzaste złożone z 7 listków podobnych do tych, które posiada buk pospolity.
Glicynia lubi miejsca nasłonecznione o żyznym podłożu. Jako roślina, której charakterystyczną cechą jest niezwykle mocny wzrost, powinna być sadzona w odosobnieniu, tak aby nie zagłuszała innych roślin. Wisteria powinna mieć mocne podpory, po których będzie się mogła piąć, jednak nie powinna być sadzona bezpośrednio przy budynkach, gdyż jej pędy mogą uszkodzić elewacje i rynny. Wybierając miejsce dla Glicynii, należy pamiętać o tym, że to roślina trująca i nie jest polecana, jeśli w domu są zwierzęta lub małe dzieci. Jednak jej ciekawe kwiatostany, które można podziwiać późną wiosną, zasługują na zainteresowanie ogrodników, którzy znajdą jej odpowiednie miejsce.
Wisterię przycinamy dwa razy w roku. Cięcia mają sprawić, że roślina będzie obficie kwitnąć i uzyska miejsce do zagęszczenia przyrostów. Na wiosnę pozbywamy się obumarłych pędów, natomiast pod koniec wakacji ta roślina pnąca powinna być przycięta o wiele mocniej, zostawiając po 20-30 cm z przyrostów.
Cytryniec chiński (Schisandra chinensis)
Cytryniec chiński to wieloletnie pnącze ogrodowe. Najczęściej obrasta altany, pergole i ażurowe ogrodzenia. Jest ciekawą rośliną leczniczą o dekoracyjnych kłosach owocowych. Cytryniec podobnie jak inne krzewy charakteryzuje się dość wolnym wzrostem, którego pędy osiągają nawet 15 m. Koło maja zaczyna kwitnąć na biało, różowo lub kremowo. Jego kwiaty nie są zbytnio zauważalne, jednak cechuje je dość mocny i przyjemny zapach. Będzie idealny do ogrodu, w którym właścicielowi zależy nie tylko na ciekawym wyglądzie, ale i na leczniczym wykorzystaniu roślin.
Cytryniec nie jest rośliną wymagającą. Jest odporny na mróz i doskonale radzi sobie
w naszym klimacie. Jedyne czego potrzebuje to gleba lekka o dużej przepuszczalności i miejsce, które nie będzie bezpośrednio nasłonecznione. To ozdobne pnącze ogrodowe, najlepiej poradzi sobie, na północnej lub północno-zachodniej
ścianie ogrodu. Cytryniec jest to wieloletnie pnącze rozdzielnopłciowe, jednak można znaleźć rośliny posiadające obydwa typy kwiatów męskich i żeńskich podobnie jak buk pospolity, który właśnie wytwarza kwiaty męskie i żeńskie.
Ten krzew ozdobny przycinamy tylko raz wyłącznie latem. Powinno być to cięcie dość mocne, skracające pędy nad 12 pąkiem. Należy pamiętać, aby nie przycinać cytryńca na wiosnę, gdyż doprowadzi to do mocnego wycieku soków i "płaczu" rośliny.
Róża pnąca
Nie ma ogrodu bez róż. Największą przychylnością właścicieli zielonych azyli cieszą się róże pnące, które zajmują zaszczytne miejsce praktycznie na każdej działce ogrodowej. To zdecydowanie najpopularniejsze roślina kwitnąca długo i powtarzająca kwitnienie w drugiej połowie lata. Ich głównym atutem jest mnogość odmian, które kwitną na czerwono, fioletowo, różowo, żółto i biało. Ich kwiaty są drobniejsze od kwiatów róż wielokwiatowych. Jednak pojawia się coraz więcej odmian z większymi kwiatostanami. Najczęściej obsadzane są nimi pergole i ogrodzenia, które róże pięknie porastają, tworząc okazałe szpalery. Nowe pędy zazwyczaj trzeba samodzielnie przeplatać lub podwiązywać, jednak jest to zabieg warty swego czasu.
Róże pnące zazwyczaj nie mają większych wymagań co do gleby, jednak warto pamiętać o ich nawożeniu i podlewaniu. Dobrze znoszą też pełne nasłonecznienie. Róże powinny być sadzone bezpośrednio przy ogrodzeniu, które mają porastać lub przy pergoli.
W kwestii pielęgnacji róża pnąca to jedna z bardziej wymagających roślin. W zależności od jej rodzaju i tego, czy powtarza kwitnienie, należy ją ciąć mocno tuż po przekwitnięciu, lub usunąć same kwiatostany, jeśli jest to odmiana powtarzająca kwitnienie. Róże pnące często atakowane są przez choroby grzybowe takie jak mączniak czy czarna plamistość. Dlatego warto bacznie obserwować czy roślina nie przejawia stanów chorobowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat uprawy bluszczu pospolitego?
Hortensja pnąca w ogrodzie
Wielbiciele hortensji ogrodowej i bukietowej, najczęściej zachwycają się też efektownym kwitnieniem hortensji pnącej. Hortensja jak inne podobne sobie krzewy wieloletnie powinna być sadzona przy podporach lub kratkach ozdobnych. Kwitnie na biało, tworząc duże kwiatostany, nie powtarza kwitnienia, jednak można się nią cieszyć niezwykle długo. Doskonale radzi sobie w naszym klimacie, nie wymaga okrywania na zimę. Wytwarza ciekawe, długie pędy, które z roku na rok stają się coraz bardziej zdrewniałe. Stosowana jest również jako roślina okrywowa, w tej formie występuje zazwyczaj w miejskich parkach, tworząc niezwykłe alejki. Hortensja kwitnąca wytwarza delikatny zapach, który dla niektórych może być kompletnie neutralny lub nawet niewyczuwalny.
Hortensja lubi gleby kwaśne torfowe, jednak nie toleruje terenów podmokłych. Najlepszym miejscem do sadzenia tej rośliny są miejsca zacienione, gdyż nie lubi bezpośredniego kontaktu ze słońcem.
Hortensja nie wymaga specjalnej obsługi. Potrafi radzić sobie w każdych warunkach, jedynym kłopotem mogą być dla niej zbyt gładkie powierzchnie, których nie będzie mogła pokryć. Ten krzew ozdobny nie wymaga specjalnej pielęgnacji, nie potrzebuje również cięcia, choć doskonale je znosi.
Pnącza kwitnące to najpopularniejsze rośliny ogrodowe. Najładniejsze z nich cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród osób, które chcą ożywić swój ogród ciekawym okazem. Najwięksi kolekcjonerzy potrafią sprowadzać unikalne okazy zza granicy, licząc na ich adaptację w naszych surowych warunkach. Wiele z takich importowanych roślin bardzo dobrze się przyjęło i cieszą oko, zyskując coraz większą popularność w polskich ogrodach. Jedną z nich jest Milin amerykański kwitnący na pomarańczowo i czerwono. Rośnie praktycznie w każdej ziemi i nie przeszkadza mu wapienny odczyn gleby tworzony przez buk pospolity. Warto również wspomnieć o takich pnączach jak Clematisy, które nie znalazły się w rankingu z uwagi na ogromną ilość odmian. Można powiedzieć, że Crassula i Clematisy mogą pochwalić się podobną ilością gatunków. Powojniki te kwitną na czerwono, biało fioletowo, żółto i na wiele innych kolorów, a do tego cieszą oko od wiosny aż do jesieni. Oczywiście w zależności od odmiany.