TOP 4 najpiękniejsze kwiaty polne - opis, występowanie, opinie
Kwiaty polne w Polsce to naturalny element dekoracyjny na łąkach i polach. Nie wszystkie gatunki są lubiane, zwłaszcza te, które mają właściwości trujące. Zobaczmy więc, które dzikie, polskie rośliny cechują się największą atrakcyjnością i jak możemy je rozpoznać na łące.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chwastach.
Dzikie kwiaty polne - jakie rodzaje i gatunki kwiatów możemy spotkać w Polsce
Na terenie Polski możemy spotkać się z wieloma dziko rosnącymi roślinami, które rosną najczęściej na polach, łąkach, w lasach i innych stanowiskach. Niektóre z nich są epifitami, krzewami, bylinami, ale też i pnączami. Warto wspomnieć o tym, że epifity to rośliny samożywne, które rosną na innych roślinach. Epifity to przede wszystkim rośliny z rodzaju paproci, które najczęściej pojawiają się w lasach tropikalnych, ale niektóre z nich pojawiają się także w naszym kraju.
Przejdźmy jednak do kwiatów polnych, które mogą być bardziej lub mniej atrakcyjne. Do mniej atrakcyjnych roślin zalicza się między innymi kostrzewa łąkowa, wiechlina łąkowa, tymotka łąkowa, życica trwała, wyczyniec łąkowy, czy też śmiałek darniowy, kosmatka polna oraz mozga trzcinowata.
Poza trawami, sitami, turzycami i tym podobnymi roślinami możemy spotkać się także z roślinami motylkowatymi, które występują dość często. Zalicza się do nich koniczyna łąkowa, koniczyna białoróżowa, koniczyna biała, koniczyna pogięta, wyka płotowa i ptasia, komonica zwyczajna, czy groszek łąkowy.
Polne kwiaty chabry i dzwonki - dwa bardzo znane rodzaje kwiatów, kwitnących na niebiesko
Chabry - piękne polskie kwiaty, które możemy spotkać na łące
Na zdjęciach pól bardzo często możemy spotkać się z kwitnącymi na niebiesko roślinami. Niektóre z nich, tak jak chabry, bardzo często uważane są za tak samo atrakcyjne, jak i Camelia, czy zamia. Musimy jednak pamiętać o tym, że zamie i Camelie, to rośliny, które są kwiatami uprawnymi, natomiast kwiaty polne nie.
Chaber łąkowy - Centaurea jacea, to piękna roślina, która spotykana jest na terenie całej Europy, ale także Afryki Północnej i Azji. Obecnie gatunek ten został rozpowszechniony w Australazji, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. W samej Polsce gatunek ten jest bardzo pospolity.
Warto wspomnieć również o tym, że chabry znane są jeszcze pod nazwą modraków, ze względu na niebieskie zabarwienie swoich kwiatów. Te kwiaty polne mogą dorastać do około 20-100 cm wysokości i charakteryzują się prosto wzniesioną, pojedynczą lub rozgałęzioną łodygą. Kwiaty byliny możemy zaobserwować w okresie VI-X i to właśnie z tego okresu pochodzą zdjęcia tych kwiatów. Nie możemy zapominać o tym, że roślina ta podtrzymuje rozwój motyli w Polsce. A może zainteresuje cię także ten artykuł o niezapominajkach polnych?
Dzwonki - gatunki dzikie w Polsce
Kolejnymi kwiatami polnymi są dzwonki, między innymi dzwonek rozpierzchły - Campanula patula i dzwonek okrągłolistny - Campanula rotundifolia. Dzwonki są bardzo atrakcyjnymi roślinami o bardzo charakterystycznych kwiatkach. Zobaczmy więc, czym charakteryzują się te dwa gatunki kwiatów polnych.
Zacznijmy od dzwonka okrągłolistnego, który naturalnie pojawia się w suchych lasach, na łąkach i wrzosowiskach. Kwiatki pojawiają się w okresie od V do X. Właśnie wtedy możemy zaobserwować niebieskie, dzwonkowate kwiatki, które czasami mogą być wybarwione nawet na biało.
Różnice między dzwonkami okrągłolistnymi i rozpierzchłymi są bardzo widoczne. Wystarczy jedynie spojrzeć na zdjęcia, które znajdziemy nie tylko w książkach, ale także w internecie. Same kwiaty dzwonków rozpierzchłych zebrane są w luźne, wiechowate kwiatostany, które są niestety dość skąpe. Charakteryzują się one szerokolejkowatą koroną, która jest promienista i może wybarwiać się na niebieskoliliowe, a czasami białe barwy. Co więcej, dzwonki rozpierzchłe są dużo niższe od dzwonków okrągłolistnych, bo dorastają do około 60 cm wysokości.
Rośliny popularne w naszym kraju - jakie możemy zauważyć na polach i łąkach
Kaczyniec - polski wiosenny kwiat
Wiosenne rośliny są znakiem, że powoli zbliża się już ciepło i ładna pogoda. Jedną z takich roślin, która cieszy nasze oko po stopnieniu śniegu, jest tzw. kaczyniec, którego nazwy bywają różne, ponieważ znany jest jako knieć błotna, kaczeniec, a także kaczyniec błotny. Jego łacińska nazwa brzmi Caltha palustris.
Knieć błotna to roślina zielna, która rozpowszechniona jest na północnej półkuli, a dokładniej w Ameryce Północnej, Azji i Europie. W Polsce spotkać możemy go w niskich partiach gór, a także na bagnistych łąkach. Roślina ta zakwita już w III i kwitnie aż do V/VI. Warto jednak wiedzieć o tym, że kaczyńce to niestety trujące rośliny.
Kaczyniec to roślina, która charakteryzuje się grubym kłączem, na którym jesienią pojawiają się pąki, z których wyrastają pędy nadziemne. Łodyga dorasta do około 50 cm długości i może być ona wzniesiona lub też pokładająca się. Sama łodyga cechuje się nie tylko tym, że jest gruba, ale także tym, że jej wnętrze jest puste.
Kolejnym elementem są liście rośliny, które w porównaniu do całej rośliny są duże i mają nerkowaty kształt. Jego zielone liście są błyszczące i mięsiste. Na szczycie tych właśnie łodyg pojawia się najbardziej charakterystyczna część, jaką jest kwiat o żółtej barwie. Pięciopłatkowe żółte kwiaty od spodu mogą mieć lekko zielonkawe zabarwienie.
Firletka - roślina, która wabi motyle w Polsce
Wiosenne i letnie rośliny często pojawiają się na polach. Jedną z takich roślin jest firletka lepka - Viscaria vulgaris, która znana jest również jako smółka pospolita. Ten gatunek rośliny przyciąga do siebie motyle w Polsce. Naturalnie ta roślina z rodziny goździkowatych występuje na wschodnich, południowych i środkowych obszarach Europy, ale spotkać ją można również w Turcji. W samej Polsce dziko rośnie ona na niżu, ale bywa również rośliną uprawną.
Firletki lepkie dorastają do około 60 cm wysokości. Warto wiedzieć, że można pomylić je z firletkami poszarpanymi, dlatego powinniśmy zapoznać się z konkretnym opisem tych roślin. Co więcej, rośliny cechują się wzniesionymi łodygami, które pokryte są lepką wydzieliną. Właśnie do tej wydzieliny bardzo często przyklejają się owady i mrówki.
Nie możemy pominąć także charakterystycznego ulistnienia, przy którym górne liście mają równowąski kształt, natomiast liście dolne są łopatkowate. Bez względu jednak na to, czy są to liście górne, czy też dolne, wszystkie liście cechuje całobrzega i naga blaszka liściowa. Owocem tych roślin są jajowate torebki, które w ich dolnej części podzielone są na 5 części. W tych przegrodach znajdują się spłaszczone nasiona.
Najbardziej charakterystyczne i atrakcyjne są kwiaty tych roślin. Pojedyncze promieniste kwiaty zbierają się w wiechy. Kwiaty zabarwione są na odcienie czerwieni i różu. Mogą być one zarówno całobrzegie, jak i płasko wycięte. Musimy wiedzieć, że roślina charakteryzuje się tym, że pojawiają się na niej tylko męskie lub tylko żeńskie kwiaty.
Zamia, Camelia i inne rośliny ozdobne wykorzystywane są w naszych domach i ogrodach. Jednak pamiętajmy o tym, że kwiaty, które dziko rosną na polach i łąkach, również mogą być częścią ozdobną naszego ogrodu, szczególnie jeśli chcemy stworzyć ogród o charakterze naturalistycznym.