Krzewy, które nie zrzucają liści – mrozoodporne, dekoracyjne

TOP 5 krzewów – co warto wybrać do swojego ogródka?

Kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień, rośliny kwitnące i owocujące we wrześniu ozdabiają ogród. Z kolei zimozielone rośliny prezentują się pięknie przez cały rok. Ponieważ nie gubią liści nawet w czasie zimy, to o tej porze roku pięknie zazieleniają ogród. Z części tych roślin robi się ogrodzenie, które nie tylko dobrze wygląda, ale też zapewnia ochronę prywatności.

Zaletą zimozielonych roślin jest także to, że wymagają mniej prac jesiennych, m.in. odchodzi grabienie spadających liści. Zazwyczaj takie krzewy nie wymagają też dużej pielęgnacji, co jest kolejnym powodem, aby zasadzić je na ogrodzie.

Krzewy, które nie zrzucają liści na zimę to:

  • Żywotnik zachodni
  • Ostrokrzew kolczasty
  • Bukszpan wieczniezielony
  • Mahonia pospolita
  • Różanecznik (rododendron)

Zimozielone krzewy – co warto wiedzieć?

Żywotnik zachodni to w zależności od odmiany zarówno drzewo, jak i krzew. W przypadku rośliny użytkowej, drzewo żywotnika zachodniego stosuje się tam, gdzie jest często narażone na kontakt z wodą i glebą (np. jako słupki, deski). W Polsce jest jednak wykorzystywany głównie jako roślina ozdobna. Występuję w różnych odmianach (m.in. Globosa, Golden Globe, Smaragd, Brabant, Sunkist). Ta roślina może być przycinana i dowolnie formowana. Nadaje się do zasadzenia w ogrodzie, ale może postawić ją w donicy na tarasie.

Ostrokrzew kolczasty należy do rodziny ostrokrzewowatych. Nie jest to wymagająca roślina. Potrafi osiągnąć 6 m wysokości, ale ostrokrzew można przycinać, aby stworzyć z niego żywopłot. Jego liście mają kolczaste brzegi. Czerwone owoce utrzymują się na roślinie przez cały okres trwania zimy, jednak odpadają przy mrozie (ostrokrzewy warto zasadzać w cieplejszych rejonach kraju). Nie należy zjadać owoców ostrokrzewu, ponieważ są trujące. Ostrokrzew można posadzić w miejscu, do którego dociera mało słońca.

Bukszpan wieczniezielony potrafi osiągnąć prawie 10 m wysokości. Znane są różne odmiany bukszpanu. Jest to krzew, który idealnie nadaje się do formowania. Można z niego tworzyć żywopłoty, jak i rzeźby. Liście bukszpanu są małe i błyszczące, a kwiaty żółtawe i bezpłatkowe. Nie jest to krzew mrozoodporny. Choć nie gubi liści i przez cały rok ładnie wygląda, zimą należy go dobrze okryć (w czasie mrozu), właściwie przyciąć oraz odpowiednio nawodnić. Jest to krzew liściasty z rodziny bukszpanowatych.

Mahonia pospolita nie osiąga dużych rozmiarów, ale jest to krzew, który jest zimozielony. W czasie zakwitania ma jasnożółte kwiaty, które po przekwitaniu zamieniają się w granatowe owoce. Na jesień jej liście stają się czerwone (odmiana Atropurpurea). Jest to roślina łatwa w uprawie, ale mahonia pospolita nie powinna być przesadzana. Jest to krzew liściasty z rodziny berberysowatych.

Różaneczniki często są nazywane rododendronami. W Polsce dostępne są zarówno krzewinki, jak i krzewy w szerokiej palecie barw. Jest to roślina należąca do rodziny wrzosowatych. Duże kwiaty rododendronów w kształcie dzwonu mogą być m.in. czerwone, fioletowe, białe. Liście różaneczniki są zimozielone. Tej rośliny nie należy ciąć. Do różaneczników porównywane są azalie, jednak te dwie rośliny różnią się od siebie.

Informacje dotyczące zimozielonych krzewów

Wysokość

Rodzaj gleby

Odczyn gleby

Wilgotność gleby

Stanowisko

Żywotnik zachodni (odmiana Smaragd)

2,5 m

przepuszczalna, żyzna

lekko kwaśna

umiarkowanie wilgotna

słońce, półcień, cień

Ostrokrzew kolczasty

3-6 m

piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna

kwaśna

wilgotna,
umiarkowanie sucha

cień, półcień

Bukszpan wieczniezielony

2-5 m

przepuszczalna, żyzna, próchniczna

obojętna, lekko zasadowa

umiarkowanie sucha

słońce, półcień, cień

Mahonia pospolita

1 m

żyzna

obojętna, lekko kwaśna

wilgotna

cień, półcień

Różaneczniki

1,5-2,5 m

przepuszczalna

kwaśna

umiarkowanie wilgotna,
wilgotna

półcień

Liściaste i iglaste drzewa, które nie zrzucają liści

TOP 5 drzew – jakie drzewa będą się pięknie prezentować w ogrodzie?

Ozdobne rośliny ogrodowe to nie tylko krzewy, które przez cały rok pięknie się prezentują. Dotyczy to także drzew. Na myśl przychodzą przede wszystkim drzewa iglaste (wyjątkiem jest modrzew, który jesienią pozbywa się igieł), ale istnieją też drzewa liściaste, choć są rzadkością. Jeśli jednak chcesz, możesz zdecydować się na jedne lub drugie (albo oba), aby stworzyć wymarzony ogród.

Drzewa iglaste, które nie zrzucają igieł na zimę, to m.in.:

  • Jodła (koreańska, szlachetna, kaukaska)
  • Sosna (czarna, himalajska)
  • Świerk (kłujący, pospolity)

Z kolei drzewa liściaste, które zimą nie zrzucają liści, to np.:

  • Dąb Turnera (to krzyżówka dębu szypułkowego i dębu ostrolistnego)
  • Dąb ostrolistny

A może zainteresuje cię także ten artykuł o pnączach zimozielonych wieloletnich?

Co zrobić, gdy drzewo przechodzi do sąsiada?

W przypadku krzewu, który wykorzystywany jest jako żywopłot, nie jest to problemem. Zazwyczaj wystarczy przyciąć go tak, aby nie wchodził na posesję sąsiada. Takie przycięcie jest nawet wskazane, aby żywopłot odzyskał swój prawidłowy wygląd.

Kwestia drzewa to co innego. Jeśli nie chcemy niszczyć wyglądu naszego drzewa, można spróbować dojść do porozumienia z sąsiadem. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że według kodeksu cywilnego, sąsiad może obciąć wystające gałęzie, owoce i korzenie, a także je zatrzymać.

Drzewa i krzewy, które nie zrzucają liści, upiększają ogród przez cały rok. Na rynku dostępny jest szeroki wybór tych roślin, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć piękny ogródek, którzy będzie zachwycał o każdej porze roku. Warto jednak pamiętać, że choć te dekoracyjne rośliny nie gubią liści i najczęściej są mrozoodporne, to jednak niektóre z nich należy ochronić przed mrozem (np. bukszpan).

ikona podziel się Przekaż dalej