TOP 5 kwiatów na słoneczny balkon. Doradzamy, jakie rośliny wybrać
Wiosna na dobre rozgościła się w naszych domach i nie tylko. Wraz z jej nadejściem przychodzi zazwyczaj chęć zaplanowania tego, jak będą wyglądać nasze balkony. Kwiaty w donicach to wspaniała ozdoba każdego domu i mieszkania. Warto dokładnie przemyśleć jakie kwitnące rośliny doniczkowe będą wyglądać elegancko i staną się wspaniałą ozdobą. Ważne też, które z nich będą na tyle wytrzymałe, aby dać sobie radę na południowym balkonie. Nie każdy kwiat poradzi sobie na słonecznym balkonie, dlatego też przygotowaliśmy pięć propozycji, które są idealne do posadzenia na słonecznych stanowiskach.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roślinach na balkon.
Najtrwalsze kwiaty na słoneczny balkon
Nie wszystkie rośliny kwitnące są w stanie znieść ostre letnie słońce i wysokie temperatury, które mu towarzyszą. Jeśli mamy balkon usytuowany od wschodniej strony, musimy poszukać takich roślin, które wytrzymają niesprzyjające warunki i pozostaną piękne mimo niedogodności. Do kanonu takich roślin należą:
Pelargonie
Te niezwykle wdzięczne kwiaty są bardzo lubiane przez osoby, które posiadają tarasy i balkony od południowej strony. Te wytrzymałe rośliny są jednymi z niewielu, które dobrze znoszą krótkie okresy przesuszenia, a do tego cieszą oko przez całe lato wspaniałymi kwiatostanami.
Uprawa pelargonii nie jest trudna, jednak to kwiat, który lubi żyzną glebę, a do tego są bardzo odporne na choroby. Dla lepszego kwitnienia raz w tygodniu można pelargonię zasilać nawozem do roślin kwitnących. Pozwoli to na wzmocnienie rośliny i na uzyskanie dłuższego kwitnienia. Pelargonia zaczyna kwitnąć w czerwcu, a kończy pod koniec września, co sprawia, że to najlepsze długo kwitnące kwiaty na słoneczny balkon.
Rośliny należące do gatunku pelargonii są wieloletnie, jednak nie są mrozoodporne. W zimie najlepszym miejscem dla nich będzie piwnica lub strych. Trzeba jednak pamiętać, aby temperatura w tamtych miejscach nie spadała poniżej 10 stopni.
Portulaka
Kolejną ciekawą rośliną jest Portulaka, która osiąga do 20 cm wysokości i tworzy płożące łodygi. Roślina ta kwitnie od czerwca do sierpnia na biało, żółto, różowo lub czerwono. Portulaka lubi gleby żwirowe przepuszczalne o lekkiej wilgotności.
Najlepiej radzi sobie na słonecznych stanowiskach, gdzie wspaniale i bujnie rośnie. Jest rośliną jednoroczną, dlatego wysiew nasion powinien odbywać się w marcu, a w maju może być wysadzana do gruntu lub donic. Uszczykiwanie Portulaki pobudzi jej krzewienie, a usuwanie przekwitłych kwiatostanów wydłuża kwitnienie.
Kocanka ogrodowa
Rośliny należące do tego gatunku idealnie sprawdzą się na bardzo słonecznych balkonach. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre odmiany kocanek dorastają nawet do 100 cm wysokości i nie będą zbyt dobrze prezentować się w donicach balkonowych z uwagi na ich wzniesiony pokrój.
Na tarasy i balkony najlepiej więc wybierać niższe rośliny, które zachwycać będą pięknymi kwiatami. Kocanki preferują przepuszczalną glebę bogatą w składniki odżywcze. Kwitną od lipca do października. Na stanowiskach słonecznych można je sadzić od maja.
Podobnie jak Portulaka, to roślina jednoroczna i wymaga wysiewu w pomieszczeniach od marca. Dodatkowym zastosowaniem Kocanek jest pozyskiwanie ich kwiatów na suche bukiety, w których potrafią przetrwać niezwykle długo. Sprawdź także ten artykuł na temat polecanych iglaków na balkon.
Surfinie
Kolejne rośliny doniczkowe, które można przeznaczyć na nasłoneczniony balkon, to surfinie. Surfinie to popularne kwiaty balkonowe zwisające. Tworzą piękne, długie i zwisające pędy, jednak są kapryśne.
Surfinie, choć dobrze znoszą wysokie temperatury i bezpośrednią ekspozycję na słońce wymagają regularnego nawożenia i stale wilgotnej gleby. Nie lubią suszy, dlatego podczas dużych upałów należy podlewać ją rano i wieczorem. Surfinia potrzebuje również usuwania przekwitłych kwiatostanów, co przedłuża jej kwitnienie.
Trzeba jednak pamiętać, że mimo tego, że jest to kwiat balkonowy i wydaje się wytrzymały, to bardzo nie lubi deszczu i zraszania pędów i kwiatostanów. Przemoczone pędy są mało odporne na choroby grzybowe, które w szybkim tempie potrafią zniszczyć roślinę. Dlatego wybierając surfinie, warto przemyśleć czy taras lub balkon będą wystarczająco osłonięte od deszczu. Surfinie to idealne kwiaty na słoneczny balkon jednak należy pamiętać o tym, że są bardzo wymagające i mogą sprawić kłopot mniej doświadczonym osobom.
Lawenda
Lawenda to idealna roślina na nasłoneczniony balkon. Wystarczy zapewnić jej odpowiednią glebę, a odwdzięczy się ona pięknymi kwiatami. Niestety lawenda nie kwitnie ciągle przez kilka miesięcy. Zazwyczaj kwitnie w czerwcu, a później w okolicach sierpnia powtarza kwitnienie. Mimo to warto rozważyć posadzenia jej w towarzystwie innych roślin, z którymi stworzy wspaniałą letnią kompozycję. Lawenda do wzrostu potrzebuje kwaśnej przepuszczalnej gleby.
Dobrze znosi okresowe przesuszenie. Aby uzyskać ponowne kwitnienie, należy ściąć pierwsze kwiatostany. Jako roślina wieloletnia i mrozoodporna doskonale radzi sobie z zimowaniem w naszych warunkach klimatycznych.
Warzywa, które można sadzić na balkonie
Coraz częściej spotkać można warzywa uprawiane na balkonach. Wczesną wiosną najczęściej są to sałaty, szczypiorek i rzodkiewka, jednak w lecie dopatrzyć się można pomidorów, które świetnie czują się, gdy są wystawione na nasłoneczniony taras lub balkon.
Na balkonach sadzić można też paprykę, a nawet ogórki. Trzeba jednak pamiętać, że papryka potrzebować będzie wsparcia, a ogórki jako rośliny płożące wytworzą długie pędy. Doskonałym patentem na balkonowe ogórki są drabinki, po których ogórki chętnie będą się wspinać. W ten sposób unikniemy problemów, jakie mogą stworzyć kolejne przyrosty zajmujące część balkonu przeznaczoną do wypoczynku.
Uprawiając warzywa na balkonie, należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu i nawożeniu. Niestety w donicach balkonowych rośliny nie będą miały możliwości, aby korzystać ze składników odżywczych zawartych w glebie, dlatego tak ważne jest odpowiednie karmienie warzyw naturalnymi nawozami.