Borówki amerykańskie są cenione ze względu na słodko-winny przyjemny smak. Ponadto zawierają cenne właściwości lecznicze. Są bogate w witaminy (A, B, C, E, D, PP), kwasy organiczne, antocyjany i flawonoidy. Szacuje się, że szklanka świeżych owoców pokrywa 1/3 dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Borówki są spożywane jako owoce deserowe, ale ponadto służą do wzbogacania koktajli, smoothie, deserów, galaretek, gofrów i różnych wypieków. To powody, dla których warto uprawiać je w ogrodzie i uniezależnić się od zakupu owoców w sklepach. Zasadnicze pytanie: które odmiany wybrać?

Borówka amerykańska – odmiany o pożądanych cechach

1. Borówka amerykańska 'Bluecrop' – odmiana samopylna

'Bluecrop' to jedna z najbardziej znanych i rozpowszechnionych odmian. Nie ma w tym żadnego przypadku. Jest jedną z nielicznych borówek, które nadają się do nasadzeń jednoodmianowych bez ryzyka zmniejszenia plenności. Odmiana jest samopylna, nie wymaga więc kategorycznego sadzenia zapylaczy w pobliżu. Może rosnąć pojedynczo w przydomowym ogrodzie, a pomimo tego da dobry plon. Oczywiście obecność zapylaczy jest wskazana dla jeszcze lepszego owocowania. Dlatego borówkę amerykańską 'Bluecrop' którą warto kupić na drzewka-faworytka.pl warto łączyć z 'Berkeley', 'Chandler' lub 'Rubel'. To odmiana wczesna, owoce osiągają dojrzałość zbiorczą w ostatniej dekadzie lipca. Dojrzewają do września. Są cenione jako owoc deserowy, ale równie dobrze można przyrządzać z nich przetwory oraz kompoty. Smak jest słodko-kwaśny, typowy dla borówki.

2. Borówka amerykańska 'Darrow' – późne plonowanie, dłuższa radość z owocowania, łatwa w uprawie

Borówkę amerykańską 'Darrow' warto uprawiać w ogrodzie oprócz odmian wczesnych, wtedy dłużej można cieszyć się owocami. Uzyskuje dojrzałość zbiorczą późno, pod koniec lata. Zazwyczaj pierwsze zbiory wykonuje się w sierpniu. Owoce są słodko-winne, dość duże (do 2,5cm średnicy). To kolejna samopylna odmiana. Plon można zwiększyć przez wprowadzenia zapylaczy ('Duke', 'Bonifacy', 'Spartan' lub 'Jersey'). Ma niezły plon, chociaż słabszy od 'Bluecrop' czy odmiany 'Bonifacy'. Dodatkową zaletą borówki 'Darrow' jest wysoka mrozoodporność. Jest dobrą propozycją do sadzenia w chłodniejszych rejonach Polski. Ma niewielkie wymagania i nadaje się do uprawy nawet dla osób początkujących.

3. Borówka amerykańska 'Pink Lemonade' – smaczne i piękne owoce

Borówka 'Pink Lemonade' wyróżnia się już na pierwszy rzut oka, wytwarza bowiem nietypowe owoce. Mają atrakcyjną, różową skórę. Są chętne spożywane przez dzieci (podobnie zresztą jak tradycyjne odmiany). Można ich używać do dekoracji deserów i wypieków. Atrakcyjnie kontrastują z niebieskofioletowymi odmianami. Krzew ma duże walory dekoracyjne. Jesienią liście przebarwiają się na żółto. 'Pink Lemonade' można z powodzeniem sadzić także w celach dekoracyjnych.

Owoce tej odmiany borówki amerykańskiej są średniej wielkości, mają słodko-cytrynowy, przyjemny smak. Są nieco kwaśniejsze od tradycyjnych odmian. Borówka amerykańska 'Pink Lemonade' dostępna również na drzewka-faworytka.pl plonuje późno, najczęściej na przełomie września i października. Jest jedną z najpóźniejszych odmian (poza 'Aurora'). Zbiory są rozłożone w czasie – owoce dojrzewają w ciągu kilkunastu dni (lub trochę dłużej). Dla wzmocnienia plonowania warto uprawiać w pobliżu 'Powderblue', 'Ochlockonee' lub 'Tifblue'.

4. Borówka amerykańska 'Chandler' – gigantyczne owoce w obrębie gatunku

Borówka amerykańska 'Chandler' jest chętnie kupowana ze względu na wysoką plenność, a także wytwarzanie bardzo dużych owoców. Plon to ok. 8kg na roślinę. Owoce często mają 2,5cm średnicy (tyle osiągają niektóre inne odmiany). Natomiast w dobrych warunkach zdarza się, że ich średnica przekracza 3cm i dochodzi do 3,5cm. Pod tym względem to giganty wśród borówek. Jeśli weźmie się do rąk owoc, który wygląda na przerośnięty, a zachowuje dobry smak i jędrność, to zachodzi duże prawdopodobieństwo, że pochodzi właśnie od odmiany 'Chandler'.

Borówka amerykańska jest zaliczana do odmian o średnim okresie dojrzewania. Zwykle daje plon na przełomie lipca i sierpnia. Kolor skórki jest niebieski, miąższ lekko zielonkawy. Owoce łatwo się przechowują i dobrze nadają się do mrożenia. Samodzielna uprawa jest niewskazana, plony będą słabe. Najlepsze zapylacze dla borówki amerykańskiej 'Chandler' to wspomniany wcześniej 'Bluecrop' oraz 'Nelson'.

5. Borówka amerykańska 'Nelson' – duże i smaczne owoce

Borówka amerykańska 'Nelson' to podobnie jak 'Chandler' odmiana średnio późna. Jest gotowa do zbioru na przełomie lipca i sierpnia lub od pierwszej dekady sierpnia. Owoce utrzymują się przez około 3 tygodnie. Łączy w sobie świetny smak 'Bluecrop' i wielkość owoców 'Berkley' (to krzyżówka wymienionych odmian). Owoce są delikatnie spłaszczone. Nadają się do bezpośredniego spożycia, przetworów oraz mrożenia. Obfity plon uzyskuje się przy wykorzystaniu zapylaczy (np. 'Bluegold', 'Bluecrop', 'Blueray', 'Rubel', 'Chandler'). Borówka amerykańska 'Nelson' w ciekawej ofercie na drzewka-faworytka.pl ma rozłożysty pokrój, dlatego zaleca się ją corocznie przycinać.

Kluczem do sukcesu w uprawie borówki amerykańskiej jest spełnienie wymagań i właściwa pielęgnacja. W dalszej perspektywie znaczenie ma również wybór odpowiednich odmian dopasowanych do potrzeb, ale także warunków. Dlatego warto sugerować się powyższym rankingiem. Oczywiście krzewy borówki zaleca się kupować w sprawdzonych i renomowanych szkółkach, np. drzewka-faworytka.pl. Wtedy można być pewnym, że sadzonki będą zadbane i szybko zaaklimatyzują się w nowym środowisku, co ograniczy potencjalne problemy w uprawie.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny