Bielinki kapustniki - najczęściej pojawiające się motyle w Polsce

Rodzaj bielinków - Pieris, jest bardzo znany. Często na naszych ogrodach, łąkach czy polach, możemy spotkać się właśnie z bielinkiem kapustnikiem. Warto wiedzieć, że motyl ten ma bardzo szeroki obszar występowania. Te motyle należą do jednych z najbardziej rozpowszechnionych, ponieważ spotkać je możemy w całej Europie, Azji, a nawet i północnej części Afryki.

Powinniśmy wiedzieć, że wygląd samicy tego motyla jest inny niż wygląd samca. Doskonale obrazują to zdjęcia. Takie zdjęcia znaleźć możemy w różnych książkach związanych między innymi ze zwierzętami, występującymi w polskiej przyrodzie. Dodatkowo ze zdjęciami spotkać możemy się na stronach internetowych.

Te motyle w Polsce osiągają około 4,9-6,3 cm rozpiętości skrzydeł. Jak sama nazwa mówi, są one białe, natomiast ich spodnia część jest zielonkawożółta. Przednie skrzydła samców mają czarne, łukowate plamy na krańcach skrzydeł tak jak przednie skrzydła samic. Natomiast u samic występują dodatkowo dwie okrągłe i jedna podłużna plamka. Jeśli chodzi o spód skrzydeł, są one bardzo podobne. Pamiętajmy też o tym, że w ciągu jednego roku pojawiają się 2 pokolenia tych motyli. Pierwsze występuje w V-VI, a drugie w VII-IX.

Charakterystyczne dla tych motyli żyjących w Polsce są również ich gąsienice. Mają one niebieskawo-zielony kolor, a dodatkowo są one czarno plamkowane. Charakterystyczna jest także żółta pręga, która przebiega wzdłuż grzbietu. Gąsienice żerują na kapuście, gorczycy polnej, nasturcji i rzodkwi. Dlatego też gąsienice są szkodnikami naszych upraw i tak jak kupowane są pułapki na szczury, tak i kupić możemy pułapki na gąsienice. Oczywiście pułapka na gąsienice wygląda inaczej niż pułapka na szczury, ale odznacza się dość dużą skutecznością. Co więcej, pułapka na gąsienice jest tańsza niż pułapka na szczury, a dodatkowo, w razie konieczności, zamiast pułapek na gąsienice, możemy zastosować chemiczne środki ochrony roślin. Sprawdź także ten artykuł na temat bielinka kapustnika.

Najpiękniejsze polskie motyle - motyle z rodziny paziowatych

Najpiękniejszy gatunek polskiego motyla - paź królowej

Kiedy interesują nas motyle w Polsce, powinniśmy poznać ich nazwy. Zdecydowanie jedną z najbardziej znanych nazw wśród motyli jest paź królowej - Papilio machaon. Ten gatunek motyla jest jednym z tych, które bardzo chcemy zobaczyć. Jeśli jednak jeszcze nie mieliśmy okazji spotkać się z paziem królowej, warto zapoznać się ze zdjęciami tego gatunku.

Paź królowej na macierzance, a także TOP 5 gatunków motyli, które są najbrdziej znane w Polsce
TOP 5 najbardziej znanych motyli, czyli gatunki motyli, które są najbardziej znane i popularne

Paź królowej to dzienny motyl, który występuje na terenie całej Polski. Zalicza się on do rodziny paziowatych - Papilionidae. Jego rozpiętość skrzydeł wynosi od 7 do 10 cm. Taka rozpiętość skrzydeł w odniesieniu do innych motyli występujących w Polsce jest naprawdę dość sporym rozmiarem, ponieważ z reguły motyle w Polsce osiągają około 6 cm rozpiętości skrzydeł.

Pazie królowej uznawane są za jedne z najpiękniejszych motyli na świecie i to nie tylko ze względu na swoją wielkość, ale również ze względu na piękne ubarwienie ich skrzydeł. Właśnie dlatego też motyle te cieszą się bardzo dużą popularnością wśród kolekcjonerów. Niestety właśnie z tego powodu, a także z powodu zmian w rolnictwie, w niektórych miejscach te gatunki motyli wyginęły. Motyle te możemy zobaczyć w okresie V i VIII. Warto wiedzieć, że żywią się one nektarem różnych kwiatów. Natomiast dla gąsienic tych motyli głównymi roślinami żywicielskimi są między innymi dzikie gatunki kopru włoskiego, marchwi i kminku.

Paź żeglarz - jak wygląda ten polski motyl

Kolejnym pięknym motylem z rodzaju paź jest paź żeglarz - Papilio podalirius. Natomiast motyl ten ma również inne nazwy, mianowicie witeź żeglarz, żeglarek, Iphiclides podalirius i Scarce Swallowtail. Jest to motyl dzienny, który naturalnie żyje w Polsce, na terenie całego kraju. Można go spotkać w sadach i na polanach.

Paź żeglarz o biało-czarnych skrzydełkach na macierzance, a także TOP 5 gatunków motyli znanych w Polsce
TOP 5 gatunków motyli, czyli gatunki motyli, które są najbardziej popularne w Polsce

Jest on nieco mniejszy niż paź królowej, bo jego rozpiętość skrzydeł sięga 6-7,5 cm. Ten gatunek motyli pojawia się w okresie od połowy V do końca VI. Tak jak i pazie królowej, tak i paź żeglarz żywi się nektarem. Najczęściej możemy go spotkać na lilakach pospolitych, choć pojawiają się one również na żmijowcach zwyczajnych.

Motyl ten charakteryzuje się jasnożółtymi skrzydłami, na których możemy zauważyć czarne poprzeczne paski, które mają różną długość i grubość. Dodatkowo na tylnych skrzydłach widoczne są charakterystyczne, półksiężycowate plamki w jasnoniebieskich odcieniach oraz żółte plamki umiejscowione na wierzchołkach skrzydeł. Gąsienice motyli żerują najchętniej na śliwach, jabłoniach, głogu oraz tarninie.

Gatunki motyli występujące na terenie Polski - polskie rusałki

Rusałka pawik - motyl żyjące w Polsce

Kiedy interesujemy się motylami żyjącymi w Polsce, nie sposób przejść obojętnie obok rusałek. Oczywiście na terenie Polski możemy zaobserwować wiele różnych gatunków z rodzaju rusałka, natomiast jednym z nich jest rusałka pawik. Motyl ten jest bardzo często spotykany w naszym kraju.

Rusałka pawik o pięknych skrzydełkach, a także TOP 5 gatunków popularnych i znanych w Polsce
TOP 5 motyli, czyli gatunki motyli, które są najbardziej popularne w Polsce i najbardziej znane

Rusałka pawik - Inachis io, to motyl zaliczany do rodziny rusałkowatych - Nymphalidae. Występuje on na terenie całego kraju, a rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do około 5-5,5 cm. Jak widać, jest on dużo mniejszy niż paź królowej - Papilio machaon, czy też paź żeglarz - Iphiclides podalirius. Skrzydła rusałki pawlik mają brązowe zabarwienie, lecz najważniejsze są wielobarwne oczka.

Warto wiedzieć, że rusałki pawlik są motylami, które pojawiają się już wczesnym latem i widzimy je przez całe lato. Ważne jest to, że są to motyle zimujące. Jeśli więc zauważymy motyla tego gatunku, który obudził się w okresie zimy, powinniśmy przenieść go w chłodne i ciemne miejsce. Same motyle żywią się nektarem kwiatów, natomiast gąsienice rusałki pawlik żywią się pokrzywami. I to właśnie tam możemy je najczęściej spotkać.

Rusałka pokrzywnik - kolejny z żyjących na terenie Polski motyli

Ostatnim już często pojawiającym się w naszym kraju gatunkiem motyla jest rusałka pokrzywnik - Aglais urticae. Ten dzienny motyl, tak samo, jak i rusałka pawik, zalicza się do rodziny rusałkowatych - Nymphalidae. Jeśli chodzi o sam kształt skrzydeł, są one również bardzo podobne do skrzydeł rusałki pawik. Natomiast ich wybarwienie jest kompletnie inne.

Rusałka pokrzywnik krok po kroku, czyli TOP 5 gatunki motyli, które są popularne i znane w Polsce
TOP 5 najbardziej znanych gatunków motyli, czyli motyle, które najczęściej pojawiają się w Polsce i są najbardziej znane

Zacznijmy jednak od tego, że rusałka pokrzywnik spotykana jest na terenie całego kraju i jest również motylem zimującym w Polsce. Rozpiętość jej skrzydeł jest nieco mniejsza niże rozpiętość skrzydeł rusałki pawik, bo wynosi około 4-5 cm. Motyle te spotykane są przez całe lato i żywią się one nektarem kwiatów. Natomiast ich gąsienice żywią się pokrzywami.

Poza wyżej wymienionymi motylami możemy spotkać się z innymi motylami, którymi są niepylaki Apollo, rusałki żałobniki, mieniaki tęczowce, przeplatki maturne, czerwończyki dukaciki, modraszki Arion, a także rusałki admirały, które są motylami wędrownymi bardzo często występującymi w naszym kraju.

ikona podziel się Przekaż dalej