8 kwiatów do domu z liśćmi w kształcie serduszka – czy znasz je wszystkie?

1. Anturium

Jest to przepiękna roślina doniczkowa, której liście przypominają czerwone serduszka. Liście te mają swoją specjalną nazwę, mianowicie „spatha” – są one określane również jako liście przykwiatkowe. Liście te są połyskujące, mięsiste i wielobarwne. Najbardziej powszechny ich kolor to czerwień, jednak spotkać można też Anturium kremowe, różowe czy pomarańczowe. Kwiat należy do wymagających, ponieważ pochodzi z Karaibów, gdzie przez cały rok panuje stała temperatura powietrza oraz taka sama wilgotność. Aby Anturium ładnie rosło w polskich warunkach, należy spełniać więc jego podstawowe wymagania. Najlepsze do hodowania w domu jest Anturium Andrego, Schrzera, a także Powabne. Roślinka najlepiej czuje się w jasnych pomieszczeniach, temperaturze ok. 20-22 st. C i wysokiej wilgotności powietrza – takiej, jaka panuje na Karaibach.

Dbaj o stałe nawilżenie gleby Anturium miękką wodą deszczową. Co jakiś czas (zwłaszcza latem) podawaj kwiatu odpowiedni nawóz. Młodą roślinę należy przesadzić do większej doniczki wraz z początkiem wiosny, a starsze można rozmnożyć poprzez podział bryły korzeniowej. Pamiętaj, że Anturium nie lubi być przycinana, zwłaszcza radykalnie. Pozbywaj się więc wyłącznie jej uschniętych sercowatych liści bądź pędów kwiatowych. Regularnie pryskaj też na liście miękką wodą.

2. Hoya Kerrii

Roślina ma grube liście w kształcie serca – z tego też względu nazywa się ją „Szczęśliwym Sercem” albo „Hoją Walentynkową”. Hoya Kerrii pochodzi z Azji i należy do roślin doniczkowych pnących. Niestety, bardzo rzadko spotkać można ją w kwiaciarni – głównie przez jej ciężkie rozmnażanie i wymagającą pielęgnację. Jeśli już pojawia się w sklepie z roślinami, to raczej jako mocno ukorzeniony liść. Co ciekawe, taki liść wydaje pęd dopiero po… nawet 2 latach!

Grube liście hoyi kerrii, liść hoyi kerrii w kształcie serca, skąd pochodzi roślina hoya kerrii, dlaczego ciężko w Polsce dostać hoyę kerrii
Hoya kerrii zwana "Szczęśliwym Sercem" lub "Hoją Walentynkową", gdzie w Polsce można kupić hoję kerrii

Każdy wielbiciel nietypowych okazów roślin powinien jednak mocno zainteresować się odmianą Hoya Kerrii. Kwiaty doniczkowe mają bowiem oryginalny pokrój i cudowne liście, dzięki czemu nadadzą wyrazu każdemu wnętrzu. Roślina świetnie odnajdzie się w miejscu, gdzie światło będzie jasne i rozproszone. Gleba roślinki powinna być próchniczna i żyzna. Nie wolno przelać Hoya Kerrii, gdyż kwiat może zgnić. Najlepsze dla rośliny będzie wilgotne powietrze, a także podpórki w czasie rozrastania się kwiatu.

3. Monstera

To jedna z najmodniejszych roślin ostatnich lat. Monstera ma dziurkowane i powycinane liście, które swoim kształtem mocno przypominają duże serca. Wbrew pozorom ich uprawa wcale nie jest trudna. Jeśli kwiat będzie odpowiednio pielęgnowany, może wyrosnąć nawet do ponad 2 metrów wysokości – oczywiście, będąc wspierany przez podpórki. Co ciekawe, w ciągu roku Monstera może jednak wypuścić maksymalnie dwa nowe liście. Młoda Monstera ma listki sercowate, ale bez charakterystycznych dziur. Dopiero po upływie czasu nabierają one swojego specyficznego wyglądu. Niekiedy liście te dorastają do nawet 60 cm średnicy!

Monstera w doniczce, liście monstery w kształcie serca, jak duże mogą być liście monstery
Jak pielęgnować monsterę i do ilu metrów może wyrosnąć monstera, jak często podlewać monsterę

Monstera toleruje różne warunki, więc często stawia się ją nie tylko w domach, ale i np. pomieszczeniach biurowych. Trzeba jednak pamiętać, że Monstera nie lubi być wystawiana bezpośrednio na słońce. Roślina najlepiej czuje się w temperaturze ok. 24 st. C latem i ok. 15 st. C zimą. Jeśli chcesz, aby Monstera ładnie wyrosła, najlepiej zraszać ją miękką wodą przynajmniej dwa razy w tygodniu, a zimą odsunąć od grzejnika w domu. Nie przelej rośliny – bardzo tego nie lubi!

4. Ceropegia Woodii

Roślina jest jednym z ostatnich hitów wśród doniczkowych kwiatów. Ze względu na ciekawy pokrój liści, które przypominają serduszka, określa się roślinę również „Lampionem Chińskim” albo „Chińskim Łańcuchem”. Mimo że to sukulent, jest on liściasty, co również zaskakuje. Co ciekawe, Ceropegia Woodii łapie owady – nie zjada ich jednak, a zanurza w pyłku i wypuszcza po to, aby złapany owad przetransportował pyłek w celu zapylenia innego kwiatka. Roślinka może osiągnąć ok. 10 cm wysokości, ale za to jej pędy mogą dorosnąć do nawet 4 metrów! Właśnie dlatego najlepsze doniczki dla Ceropegia Woodii będą wiszące.

Zwisające liście ceropegii woodii, roślina doniczkowa ceropegia woodii, jak rozmnażać ceropegię woodii
Ceropegia woodii zwana inaczej "Lampionem Chińskim" czy "Chińskim Łańcuchem", czy ceropegia woodi łapie owady

Kwiat ten preferuje jasne i słoneczne stanowiska, jednak niebyt nasłonecznione – nadmiar światła może bowiem sprawić, że liście roślinki zbledną. Gleba dla Ceropegia Woodii powinna być przepuszczana i żyzna, najlepiej o odczynie obojętnym. Co ważne, nie jest to kwiat wymagający – wystarczy go regularnie i niezbyt obficie podlewać tak, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni. Wiosną można roślinkę rozmnożyć, najlepiej poprzez skorzystanie z bulwek wypuszczanych przez Ceropegia Woodii, ewentualnie z pędu nieoddzielonego od rośliny. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kwiatach doniczkowych cieniolubnych w mieszkaniu?

Kwiaty doniczkowe – liście w serduszka, które podkreślą każde wnętrze

5. Alocasia

Naturalnie rosnącą roślinę spotkać można w Południowo-Wschodniej Azji. Ze względu na charakterystyczny wygląd jej liści, mówi się o roślinie „Ucho Słonia”. Alocasia rośnie krzewiasta i wyprostowana, a jej liście są ciemnozielone i w kształcie sercowatym. Często są one mocno unerwione i wyrastające z grubych ogonków.

Ciemnozielone liście alocasii, unerwione liście alocasii, jak często podlewać alocasię, jak rozmnażać alocasię
Alocasia zwana "Uchem Słonia", jakie stanowisko zapewnić alocasii i jaką temperaturę zapewnić alocasii

Alocasia najlepiej czuje się w słonecznych stanowiskach i pokojowej temperaturze – jej korzenie są filipińskie, więc roślina preferuje ciepło. Podlewaj ją regularnie i dbaj o zraszanie liści miękką wodą, aby pozbyć się z nich bakterii oraz kurzu. Nie podlewaj kwiatu zimą, gdyż wtedy przechodzi on w stan spoczynku.

6. Epipremnum

Roślina doniczkowa pochodzi z pacyficznych Wysp Salomona. Na szczególną uwagę zasługują jej soczysto zielone liście, które naznaczone są żółtawymi ornamentami. Liście swoim kształtem mocno przypominają serca – im więcej słońca na nie pada, tym liście wydają się mieć więcej zdobień. Co ważne, Epipremnum jest bardzo prostym w uprawie kwiatem. Warto dodać, że świetnie znosi też przycinanie.

Gęste liście epipremnum, soczysta zieleń liści epipremnum, domowe warunki do hodowli epipremnum, czy nawozić epipremnum
Czy hodowla epipremnum jest wymagająca, uprawa epipremnum w mieszkaniu i pielęgnacja epipremnum

Ustaw roślinę w miejscu słonecznym, ale tak, aby światło się rozpraszało. Temperatura powinna być pokojowa, a podłoże przepuszczalne i żyzne. Nie musisz kupować dużej doniczki dla Epipremnum – roślina ma bowiem bardzo słabo rozwinięty system korzeniowy. Jej wymagania co do podlewania są już jednak dużo większe – należy podlewać kwiat systematycznie, ale bez przesadzania z ilością wody.

7. Syngonium

Jest to popularna roślina doniczkowa, która wyróżnia się liśćmi osadzonymi na długich ogonkach, swoim wyglądem przypominającymi serduszka – zwłaszcza te młode listki. Pędy Syngonium najładniej wyglądają, gdy swobodnie opadają z np. zwisających pod sufitem doniczek. Najbardziej znane jest Syngonium Stopowcowe o elastycznych i długich pędach, a także wielkich zielonych liściach. Nie jest to roślina trudna w uprawie, lecz należy pamiętać o jej podstawowych potrzebach.

Liście synagonium w kształcie serduszka, jak często zraszać synagonium, jak szybko rozrasta się synagonium
Czym charakteryzuje się synagonium, jak przeesadzać synagonium i jak rozmnażać synagonium

Stanowisko dla Syngonium powinno być osłonięte przed słońcem – najlepiej, aby roślinka rosła w półcieniu. Podłoże musi być z kolei żyzne, przepuszczalne, próchniczne i lekko kwaśne. Nie wolno przelewać rośliny, ponieważ może ona wówczas błyskawicznie zgnić. Idealna wilgotność powietrza dla Syngonium jest wysoka, więc powinno się regularnie zraszać jej liście za pomocą letniej wody. Warto ustawić też w pobliżu kwiatu nawilżacz powietrza, który zatroszczy się o roślinę w chłodniejsze dni roku.

8. Filodendron

W Polsce Filodendrony są jednymi z najpopularniejszych roślin, z których można we własnym mieszkaniu utworzyć domową dżunglę. Do rodziny Filodendronów wlicza się ponad 700 gatunków roślin, np. zamiokulkas czy skrzydłokwiat. Większość z nich w naturalnych warunkach wspiera się na drzewach, ponieważ rosną jako pnącza. Jeśli zadbasz więc o odpowiednią podporę dla swojej rośliny, Filodendron może urosnąć nawet do 3 metrów. To kwiat świetnie oczyszczający powietrze z różnych zanieczyszczeń, a jego uprawa nie jest trudna.

Liście filodendrona w kształcie serca, jakie stanowiska lubią filodendrony, czy filodendrony można nawozić naturalnymi substancjami
Jakie występują odmiany filodendronów, które filodendrony najłatwiej uprawiać w mieszkaniu, jaką wilgotność zapewnić filodendronom

Filodendrony wymagają przede wszystkim jasnego miejsca, jednak zabezpieczonego przed bezpośrednim oddziaływaniem na nie słońca. Najlepsza gleba dla rośliny jest neutralna, a temperatura umiarkowana (ok. 22 st. C). Do jak najlepszego wzrostu Filodendronów potrzebna jest też wysoka wilgotność. Roślinę należy więc regularnie podlewać, zraszać wodą i przecierać liście za pomocą wilgotnej ściereczki.

ikona podziel się Przekaż dalej