Popularne najładniejsze kwiaty doniczkowe

Niektóre najładniejsze kwiaty doniczkowe nie mają wielkich wymagań, dlatego są bardzo popularne i często można znaleźć je w domach. Nie są może wyjątkowe, ale nadrabiają to swoim urokiem. Na pierwszym miejscu tego zestawienia musi znaleźć się storczyk Phalenopsis. Jest to roślina bardzo popularna, ale tak piękna, że z chęcią ciągle kupujemy następne i następne. Bez problemu możemy znaleźć jego piękne odmiany w sklepach ogrodniczych, marketach i dyskontach. Storczyk w okresie kwitnienia jest bardzo efektowny. Wytwarza duże kwiaty o typowej dla orchidei budowie i ma liczne odmiany we wszystkich kolorach tęczy, w sprzedaży są nawet niebieskie, zielone i czarne. Niektóre odmiany mają fajne plamki lub dwubarwne kwiaty. W okresie poza kwitnieniem storczyki nie są już tak ładne -przestają być wysokie, ponieważ mają tylko rozłożyste, grube zielone liście, które wyrastają tuż nad doniczką.

Do pokoju dziennego dobrze sprawdzają się duże i wysokie rośliny. Najlepszym przykładem jest monstera. Jej wspaniałe, ogromne, błyszczące liście z efektownymi dziurami zwracają na siebie uwagę. Są piękne i stały się bardzo popularnym motywem zdobniczym na tkaninach, obrazkach czy tapetach. Monstera w domu dobre będzie się czuła niemal w każdych warunkach. To niewymagające kwiaty doniczkowe które pięknie się rozwijają, jeśli dostaną dostatecznie dużo słońca, wody i nawóz od czasu do czasu. Ten gatunek także ma kilka odmian, również mniejszych, które zachwycają innymi kolorami liści

Kolejną z bardzo popularnych, ale naprawdę pięknych propozycji jest cyklamen, zwany także fiołkiem alpejskim. Cyklamen to roślina ozdobna ze wszech miar. Po pierwsze ma ładne liście o lekko sercowatym kształcie, które u niektórych odmian mają ciekawe plamki i otoczki w ciemniejszym albo jaśniejszym kolorze. Jednak najpiękniejsze są jego kwiaty. Mają bardzo intensywne kolory i wyrastają na szczycie wzniesionych pędów ponad kwiatami. Cyklameny są różowe, bordowe, białe i czerwone. Kwitną późną jesienią, zimą lub bardzo wczesną wiosną, co jest dodatkowym plusem -zdobią, kiedy inne rośliny są mniej dekoracyjne. Na dodatek to niewymagające kwiaty doniczkowe

Najpiękniejsze roślin domowe kwitnące

Rośliny domowe są szczególnie dekoracyjnie, jeśli mają piękne, kolorowe kwiaty. Jednym z najlepszych przykładów jest strelicja królewska. To wysoka roślina z Afryki Południowej, prawdziwa egzotyczna ślicznotka. Ma bardzo ciekawy kwiatostan w pomarańczowo-niebieskim kolorze. Utrzymuje się nawet pół roku i ze względu na jego niezwykle skomplikowaną budowę, strelicja nazywana jest Rajskim ptakiem. Kwiaty można często spotkać w kwiaciarniach jako element pięknych bukietów. W czasie kwitnienia strelicja jest zachwycająca, ale dobrze wygląda także poza tym okresem, kiedy bardziej wraca na siebie uwagę swoimi długimi do 40 cm, eliptycznymi liśćmi na długich, wzniesionych ogonkach. Strelicja jest jednak dość wymagająca. Nie można nazwać ją kapryśną, ale ze względu na swoje pochodzenie ma duże oczekiwania co do pielęgnacji i warunków uprawy.

Strelicja w pełnym rozkwicie
Najpiękniejsze i najciekawsze kwiaty do uprawy krok po kroku, czyli TOP 8 najładniejszych roślin doniczkowych

Do domu często zapraszana jest także azalia, którą kochamy ze względu na wspaniałe kwiaty. Uprawia się je także w ogrodzie, ale azalia japońska i azalia indyjska świetnie radzą sobie w doniczkach. Mają niewysoki pokrój, ładne, lśniące i ciemnozielone liście, a co najważniejsze niezwykle obficie kwitną. Azalie mają tak wiele odmian, że mogą różnić się ze sobą typem, kolorem kwiatów oraz momentem ich kwitnienia. Najczęściej pojawiają się w cieplejszych miesiącach roku. Wyglądem mogą przypominać rozłożone róże, ale często płatki ułożone są luźniej. Niektóre odmiany mają pofałdowane kwiaty. Azalie występują w dziesiątkach kolorów. Są popularne, a do tego to niewymagające kwiaty doniczkowe. Jedyne, czego mogą oczekiwać ponad normę, to kwaśne podłoże - wszystkie azalie potrzebują go do prawidłowego rozwoju.

Ketmia róża chińska, zwana także hibiskusem domowym, koniecznie musi znaleźć się w tym zestawieniu. I pewnie dla wielu osób będzie miała pierwsze miejsce, ponieważ jest naprawdę zachwycająca. Hibiskus najczęściej kojarzy nam się z roślinami uprawianymi w ogrodzie, ale róża chińska szczególnie nadaje się do domu. Na jasnych parapetach i w słonecznych pokojach będzie niezrównaną ozdobą. Ma wspaniałe, duże kwiaty w takim kształcie jak malwy, z wyraźnym słupkiem. Czasami zostawia brudzący pyłek, ale można jej to wybaczyć ze względu na oszałamiające kwitnienie. Kwiaty mają różowy, żółty, biały, fioletowy lub czerwony kolor, czasami ich płatki wybarwiają się na końcach na jaśniejsze tony. Róża chińska w domu może kwitnąć przez cały rok, ale trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki: wysoką temperaturę latem i niską zimą oraz intensywne zraszanie i utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza zwłaszcza w okresie grzewczym.

Wyjątkowe rośliny dekoracyjne do pokoju

Oplątawa niebieskawa to kolejna roślina do pokoju, która zachwyca swoim pokrojem i niezwykłymi kwiatami. Jest to gatunek, który żyje tylko rok -po przekwitnięciu zamiera, ale często wypuszcza obok nowe roślinki. Z wyglądu przypomina trochę guzmanię, tworzy liczne liście odziomkowe, spomiędzy których wyrasta nietypowy kwiatostan. Liście oplątawy niebieskawej są podłużne i cienkie, przewieszają się łukowato. Jednak to kwiaty zasługują na szczególną uwagę. Są bardzo efektowne -płaskie kłosy składające się z różowych lub karminowych przylistków, gęsto zachodzących na siebie. Spomiędzy przylistków wyrastają fioletowe kwiatki, które są niepozorne, ale dodatkow zdobią i sprawiają, że oplątawy są bardzo ciekawe. Roślina nie jest szczególnie wymagająca jeśli chodzi o pielęgnację. Szkoda tylko, że te najpiękniejsze kwiaty doniczkowe są tak nietrwałe -po 3-4 miesiącach od zakwitnięcia zamierają.

Ostatnią rośliną w naszym zestawieniu pięknych kwiatów doniczkowych do domu jest hoja. Ta roślina wyróżnia się wspaniałymi kwiatostanami. Mają kulisty kształt, składają się z rozchodzących się promieniście drobnych pięciopłatkowych kwiatów na długich szypułkach. Kwiaty są białe z różowymi środkami i pięknie wyglądają. Hoja kwitnie w warunkach domowych, a jej dekoracyjne kwiaty sprawiają, że jest bardzo ceniona. To pnącze o długich na kilka metrów pędach, które wraz z upływem czasu drewnieją. Wyrastają z nich ładne lśniące liście o ciemnozielonym kolorze. Hoja nie jest trudna w uprawie, jedyny szkopuł polega na tym, że potrzebuje wilgotnego podłoża i powietrza, więc konieczne jest częste zraszanie

Bibliografia:

https://ladnydom.pl/10-najpiekniejszych-roslin-do-mieszkania

Magdalena Mederska, 500 roślin doniczkowych. Charakterystyka, wymagania, porady, wyd. SBM

ikona podziel się Przekaż dalej