Topola w ogrodzie - odmiany, sadzenie, pielęgnacja, ciekawostki

Topola to drzewo z rodziny wierzbowatych, niezwykle popularne i często wykorzystywane między innymi w parkach i ogrodach. Pod nazwą wyróżnia się około 35 gatunków, z których każdy wygląda nieco inaczej. Topole to drzewa wysokie i średnie, pomimo tak dużej ilości gatunków, nie spotyka się małych drzew i krzewów. Bardzo często wykorzystywane jako drzewa ozdobne, przede wszystkim ze względu na swój ciekawy wygląd.

Topola - odmiany i charakterystyka

Charakterystyka topoli

Topola to drzewo, które w zależności od jego odmiany może mieć zróżnicowany wygląd. Jednakże wiele cech jest wspólnych dla wszystkich odmian, jak na przykład maksymalna wielkość drzewa, może ono bowiem osiągać wysokość aż do 30 metrów. Topole należą do rodziny wierzbowatych, występują w około 35 odmianach, z czego w Polsce uprawia się najczęściej trzy gatunki. W Polsce zazwyczaj dorastają na wysokość 30 metrów, przy czym niektóre odmiany mogą osiągać nawet ponad 35 metrów wysokości. Od prostego pnia odchodzą ukośnie lub łukowato wygięte konary, z których wyrastają proste i długie gałęzie. Charakteryzuje je niezwykle szybki wzrost co sprawia, że są bardzo często wybierane jako drzewa do nasadzeń przy brzegach dróg, jako bariera chroniąca przed wiatrem.

Topole wydają bardzo ostre pąki, pokryte łuskami i często dość długie. Ich wielkość uzależniona jest przede wszystkim od gatunku. Z nich rozwijają się kwiaty, które popularnie nazywa się kotkami. Kwiaty rozdzielnopłciowe, dwupienne, zebrane w kotkach, czyli kwiatostanach po kontakcie z wilgotną glebą zaczynają kiełkować.

Listowie topoli jest bardzo zróżnicowane, przede wszystkim w zależności od odmiany. Liść topoli białej jest pokryty na spodniej jego części białym kutnerem i ma wyraźnie klapowany kształt. Topola osika zaś wyróżnia się listowiem nieco bardziej okrągłym, o ząbkowanych brzegach. Topole zaliczane do wielkolistnych mogą posiadać liście o wielkości przekraczającej 25 cm. Nie można także zapominać o tym, że na tym samym drzewie można zaobserwować różnorodny kształt i wygląd liści. Młodsze listowie bardzo często znacznie odbiega nie tylko kształtem, ale także kolorystyką i wyglądem od starszych liści. Tak samo kora topoli jest różnorodna, zależna od konkretnego gatunku. Owoce topoli są zróżnicowane w zależności od gatunku. Sprawdź także nasz artykuł: Które drzewa owocowe i ozdobne wybrać do ogrodu?

Topola - najpopularniejsze odmiany

W Polsce najczęściej uprawia się trzy gatunki topoli, jednakże coraz częściej pojawiają się nowe lub też ich krzyżówki z najbardziej znanymi.

  • Topola pospolita - pod tą nazwą często ukrywają się inne gatunki lub też ich krzyżówki. Najczęściej jednak pod pojęciem topola pospolita rozumie się drzewo o klasycznej sylwetce, z zielonymi liśćmi i sylwetką tak charakterystyczną dla tego gatunku.
  • Topola osika - zwana także drżącą. Drzewo dorasta do 30 metrów wysokości, niezwykle rzadko zdarzają się okazy, które ją przekraczają. Starsze drzewa mają dość luźną koronę, młodsze okazy znacznie bardziej stożkowatą. Topola osika ma charakterystyczne liście, z ząbkowanymi krawędziami i w dość zaokrąglonym kształcie. To właśnie liść topoli sprawił, że zyskała ona taką nazwę, ponieważ nawet przy najmniejszych podmuchach wiatru poruszają się one na wszystkie strony dając wrażenie, że drzewo drży. Dorosłe drzewa mają szarą, spękaną korę, która na młodszych egzemplarzach jest znacznie bardziej gładka i koloru oliwkowego. Osika topola ma dość rozrośnięty system korzeniowy w przeciwieństwie do innych gatunków. Topola osika jest bardzo popularna w Polsce.
  • Topola czarna - nazywana powszechnie także sokorą. Nazwę zawdzięcza korze, która u tego gatunku ma barwę ciemnoszarą do niemal czarnej. Zazwyczaj występuje przy brzegach zbiorników wodnych, obecnie w znacznej większości rośnie dziko. Liść topoli czarnej ma ciekawy kształt.
  • Topola biała - ten gatunek topoli nazwę przyjął od koloru kory jak również listowia. Kora ma barwę srebrzystobiałą (w przeciwieństwie do topoli czarnej), na której wyraźnie widać romboidalne przetchlinki. Liść topoli białej od spodu pokryty jest kutnerem i ma srebrzysty kolor, co sprawia że z daleka wyglądają one jakby były białe. Topola biała ma atrakcyjny pokrój.
  • Topola kanadyjska - ten gatunek powstał w wyniku mieszania topoli czarnej z topolą amerykańską. Wyniosłe, osiągające wysokość 30 metrów drzewo ma szeroką i luźną koronę. Często wykorzystywane do nasadzeń wzdłuż dróg.
  • Topola szara - powstała ze skrzyżowania osiki i topoli białej. Listowie ma kształt podobny do listowia osiki, jednakże pokryte jest kutnerem, jak u topoli białej. Ma on jednak kolor szary.
  • Topola włoska - wyróżnia się niezwykle smukłym, kolumnowym pokrojem. Odmiana ta została sztucznie wyhodowana z topolo czarnej.
  • Topola berlińska - kolejny gatunek, który powstał w wyniku krzyżowania, w tym wypadku topoli włoskiej. Ma bardzo wąski pokrój, jest niezwykle gęsto ulistniona i osiąga bez problemu wysokość 30 metrów.
  • Topola energetyczna - sztucznie stworzona odmiana, która wykorzystywana jest do produkowania z niej biomasy, wykorzystywanej później do ogrzewania.
  • Topola balsamiczna - ta odmiana naturalnie występuje w Ameryce Północnej. Charakterystyczną cechą gatunku są owoce, czyli torebka pękająca 2 klapami na drzewach żeńskich. Więcej porad i inspiracji na drzewa ogrodowe zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Uprawa topoli

Topola - jakie warunki do uprawy są najlepsze?

Topola to drzewo, które w znacznej większości nie sprawia zbyt wielkich problemów w uprawie. Oczywiście wszystko zależy od wybranej odmiany i jej wymagań.  Topole nazywane są często drzewami pionierskimi, gdyż nasiona w okrywie puchu roznoszą się na duże odległości, tym samym bez pomocy człowieka wysadzają się nowe drzewa.

Odpowiednie stanowisko dla topoli

Topole potrzebują odpowiedniego stanowiska do właściwego wzrostu. Topola pospolita to najczęściej spotykane drzewa, które w zasadzie nie mają żadnych wielkich wymagań. Na pewno jednak należy jej zapewnić właściwe stanowisko. Topola osika na przykład to gatunek, który ma najszerszy system korzeniowy. Dlatego też potrzebuje znacznie więcej miejsca niż gatunki takie jak topola czarna czy topola biała, których korzenie mają nieco inny, bardziej spiczasty pokrój. Większość topoli, jak topola kanadyjska i topola włoska wymagają odpowiedniej ilości światła słonecznego. Ze względu na swoje wymiary, które drzewo osiąga dość szybko, ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią ilość miejsca. Nie można zapominać o tym, że topole niezwykle szybko same się rozmnażają. Lubią stanowiska z wilgotną glebą, często więc spotyka się je nad brzegami zbiorników wodnych. Nieco inne wymagania ma topola energetyczna, która jednak uprawiana jest wyłącznie do celów pozyskiwania energii. A może zainteresują cię także inne drzewa liściaste?

Jak uprawiać topolę?

Gdy już zostanie wybrane odpowiednie stanowisko, uprawa topoli nie powinna sprawić zbyt wielkiego problemu. Najlepiej sprawdzić, jakie warunki wybrana topola ma w środowisku naturalnym, co pozwala znacznie szybciej dopasować odpowiedni dla danej odmiany sposób uprawy. Gatunki takie jak topola włoska, topola osika, topola czarna, topola szara, topola biała czy topola kanadyjska rozsiewają się samoczynnie, często więc wystarczy jedynie kontrolować ilość nowych drzewek. Jednakże bez problemu można je wysadzać z sadzonek. Taki sposób jest idealny, jeżeli ktoś chce mieć drzewo określonej odmiany. Bardzo często bowiem topola pospolita czy inne gatunki mogą posiadać nieco odmienne cechy. Kupno sadzonek to znacznie lepszy sposób niż wysadzanie drzew z nasion, jest bowiem znacznie większa pewność tego, że wysadzone drzewo będzie miało pożądane cechy, jak w przypadku drzew takich jak topola balsamiczna. Nieco odmienne wymagania ma topola energetyczna, która musi być uprawiana w odpowiedni sposób, aby jej właściwości były jak najlepsze.

Topola - zastosowanie i wykorzystanie

Jeżeli ktoś decyduje się na samodzielną uprawę topoli, należy przede wszystkim wybrać odpowiednie gatunki. Różnią się one pod względem wyglądu, dobrze jest więc, jeżeli będą do siebie dopasowane. Kora, wygląd jaki ma liść topoli wybranej do uprawy czy też ich pokrój sprawiają, że można z nich stworzyć ciekawą kompozycję.

Topole to drzewa które poza funkcją ozdobna mają wiele zastosowań. Na pewno jednak do najważniejszych należy zaliczyć to, że wykorzystywane są jako drzewa do nasadzeń przy drogach. Wprawdzie odmiany takie jak topola pospolita, topola czarna, topola szara czy topola biała nie należą do zbyt ozdobnych, jednakże ich szybki wzrost sprawia, że są niezwykle często stosowane. Odmiany takie jak topola berlińska, topola kanadyjska czy topola włoska bardzo często wysadzane są w szpalerach, również w parkach ze względu na swój wygląd. Również topola balsamiczna wykorzystywana jest jako drzewo ozdobne.

Drewno topoli ze względu na to, że jest bardzo kruche nie nadaje się do produkcji drewna czy innych przedmiotów. Jednakże obecnie i tak znajduje się dla niego zastosowanie. Z drewna produkuje się między innymi celulozę i zapałki, jest odporne na pęcznienie a ponadto równo się spala. Do odmian, których drewno jest wykorzystywane w wielu dziedzinach zalicza się między innymi topola czarna, topola kanadyjska czy topola szara.

Topola balsamiczna czy owoce topoli innych odmian wykorzystywane są często w ziołolecznictwie jak również do produkcji kosmetyków. Szczególną rolę zajmuje na pewno topola energetyczna, która uprawiana jest w celu uzyskania biomasy, która następnie wykorzystywana jest do ogrzewania domów. Sprawdź także w tym artykule, co warto wiedzieć o wycince drzew.