Topola balsamiczna – charakterystyka

Topola balsamiczna (Populus balsamifera) jest popularnym gatunkiem drzewa liściastego, zaliczającym się do rodziny wierzbowatych. Jego naturalnym środowiskiem są obszary należące do Ameryki Północnej. Najczęściej możemy spotkać ją u wschodnich wybrzeży tego kontynentu. Drzewo dorasta aż do 30 metrów wysokości. Wyróżnia się dość rozłożystym i nieregularnym pokrojem. Jednak mocno uzależnionym od konkretnej odmiany topoli.

Cechą charakterystyczną dla topoli balsamicznej są eliptyczne, spiczaście zakończone liście. Ulistnienie w kolorze ciemnozielonym i błyszczącej powierzchni, w sezonie jesiennym przebarwiają się na żółto. Okres kwitnienia przypada na marzec i kwiecień. W tym czasie na drzewach pojawiają się kotki męskie i żeńskie. Kwiaty męskie są dość grube w kolorze ciemnoczerwonym. Natomiast kotki żeńskie charakteryzują się zielonym odcieniem, a także znacznie węższym pokroje. Po okresie kwitnienia na miejscu kotków pojawiają się torebki owocowe, które skupiają okazałą liczbę nasion. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie topoli czarnej?

Uprawa topoli balsamicznej populus balsamifera


Topole balsamiczne są chętnie uprawiane właśnie ze względu na szybki przyrost, a także minimalne wymagania. Teoretycznie drzewo dostosuje się do każdego rodzaju podłoża. Jednak najlepszy rozwój topoli odnotujemy na podmokłych terenach. Dlatego właśnie topole balsamiczne najczęściej spotykamy na terenach łęgowych, a także przy korytach rzek. Najlepiej do tego celu sprawdzą się gliniaste gleby. Chociaż piaszczyste podłoże nie stanowi dla tego gatunku żadnego problemu.

Sadzonki powinniśmy obsadzać przede wszystkim na słonecznych stanowiskach. Dodatkową zaletą tego gatunku jest to, że doskonale znosi wyjątkowo niskie temperatury. Jednak niektóre odmiany w przypadku mroźnych zim, mogą wymarznąć. Topole balsamiczne zaliczają się do gatunku drzew liściastych krótkowiecznych. Maksymalnie osiągają do 200 lat, co i tak jest doskonałym wynikiem jak na samodzielną uprawę. Sprawdź także ten artykuł o popularnych drzewach liściastych.

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Populus balsamifera – pielęgnacja

Po stworzeniu jak najlepszych warunków, sadzonki topoli balsamicznej nie będą wymagały zbyt skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Niektóre odmiany nawet doskonale znoszą suszę. Jednak warto zadbać o to, by drzewo w okresie największych upałów, było odpowiednio nawodnione. Topola nie musi być w żaden sposób nawożona, a także przycinania. Dodatkowo drzewo nie wymaga specjalnego zabezpieczenia na okres zimowy. A może zainteresują cię także te artykuły o drzewach owocowych?

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

Jak już wiemy, topola wyróżnia się bardzo szybkim wzrostem. Dlatego należy dokładnie przeanalizować miejsce w ogrodzie, w którym postanowimy zasadzić nasz okaz. Tym bardziej, jeżeli w sąsiedztwie mają znajdować się inne gatunki drzew lub krzewów. Wtedy istnieje pewne zagrożenie, że topola balsamiczna zbyt mocno je przysłoni lub nie pozwoli na swobodny wzrost. Sprawdź także ten artykuł o uprawie olchy w ogrodzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny