Topola biała (Populus alba) - charakterystyka drzewa

Topola biała, której łacińska nazwa brzmi Populus alba, tak jak inne topole, w tym topola pospolita, należy do rodziny wierzbowatych - Saliceae. Jak reszta tych drzew jest to roślina dwupienna, co znaczy, że kwiaty męskie występują na gatunkach męskich, a żeńskie na gatunkach żeńskich.

Występowanie tego drzewa jest bardzo pospolite na terenach południowej Europy i północnej Afryki. Topola biała występuje także na obszarze od Kaukazu aż do Azji Środkowej. Bardzo ważne jest to, że jest to gatunek krajowy, który naturalnie występuje w rejonach nadrzecznych, a także w zbiorowiskach łęgowych.

Topola biała jest dużym drzewem, które dorasta do około 20, a nawet 35 m. Jej korona jest szerokoowalna i luźna. Dodatkowo charakteryzuje się szybkim wzrostem i dożywa nawet do 400 i 500 lat. Jest to wyjątkowe drzewo, bo jego kora jest długo jasna i srebrzystoszara, przez co znana jest jako drzewo o białej korze. Później jednak biały kolory zostaje tylko na konarach. Na pniu kora robi się ciemniejsza i bruzdowana.

Liście tej topoli są pojedyncze, sezonowe i obustronnie pokryte białym kutnerem. Ten liść pokryty filcowatym białym kutnerem jest w kolorze zielonym. Biały kutner utrzymuje się na młodych liściach, a starsze występujące na krótkopędach liście go tracą i są bardziej zaokrąglone. Na długopędach liście są 3- lub 5-klapowe, a kutner na nich cały czas się utrzymuje. Jesienią są one zabarwione na kolor żółty, tak samo, jak u topoli pospolitej. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie topoli czarnej?

Topola biała Populus alba, czyli drzewo o białej korze i jego wyeksponowane liście oraz jej występowanie i zastosowanie
Topola biała (Populus alba) - opis, występowanie, sadzenie w ogrodzie, uprawa, porady

Owocami topoli są niewielkie torebki, w których znajdują się nasiona. Nasiona te otoczone są charakterystycznym puchem. Niestety tymi nasionami powodowane jest zanieczyszczenie otoczenia. Kwiaty, które pojawiają się w okresie III- IV nie mają znaczenia ozdobnego, a system korzeniowy zależy od siedliska. Na glebach mokrych i wilgotnych jest on płytki, a na suchych glebach głęboki i ma wiele odrostów korzeniowych.

Topola biała - czego wymaga to drzewo o białej korze?

Bardzo często topola biała spotykana jest w parkach, głównie dlatego, że nie jest ona gatunkiem wymagającym i bez problemu można ją tam uprawiać, nie wykorzystując do tego dużo energii i pracy. Dlatego właśnie drzewa ta idealne są dla osób, które nie mają dużego pojęcia na temat ogrodnictwa, a także nie mają dużo wolnego czasu, który mogliby poświęcić przy pielęgnacji rośliny. Sprawdź także ten artykuł o popularnych drzewach liściastych.

Topola biała to drzewo, które ma bardzo niewielkie wymagania dotyczące siedliska. Warto jednak pamiętać, że ze względu na swój wzrost, wymaga ona dużo więcej miejsca od topoli osiki, czyli topoli drżącej. Należy wiedzieć, że najlepiej rośnie ona na glebach żyznych i wilgotnych, a także na słonecznych lub nieco zacienionych miejscach.

Jak wyglądają wymagania topoli białej? Istotnym atutem jest to, że drzewo to bardzo szybko potrafi się przystosować do nowych warunków i zniesie nawet suszę i ubogie gleby. Ponadto jest mrozoodporny, a jego rozmnażanie przebiega zazwyczaj przez sadzonkowanie z wykorzystaniem zdrewniałych sadzonek. Można także rozmnażać przez wysiew nasion, ale nie jest to tak pewny sposób.

Topola biała - jej zastosowanie i charakterystyczna odmiana

Topola biała jest bardzo popularnym drzewem do nasadzeń w krajobrazie otwartym i w parkach. W parku bardzo pięknie prezentuje się jego korona, zwłaszcza w nasadzeniu jako soliter. Interesujące jest również to, że topole są także wykorzystywane do rekultywacji różnych terenów. Sprawdź także ten artykuł o uprawie topoli kanadyjskiej.

Bardzo popularną i piękną odmianą jest odmiana 'Pyramidalis', która spotykana jest też pod nazwą 'Bolleana'. Jest to odmiana turkiestańska, która może dorosnąć do 20 m wysokości. Jej pokrój jest początkowo wąski, a później się rozszerza. Odmiana ta jest męska i jest alternatywą do topoli włoskiej.

Jak więc widać topola biała jest bardzo atrakcyjnym drzewem, które można sadzić w parku lub dużym ogrodzie przydomowym. Ze względu na swoje małe wymagania siedliskowe, będzie dobrze rosła w każdym miejscu na terenie naszego kraju. Warto więc zastanowić się nad posadzeniem tego drzewa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 65,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny