Topola czarna – opis drzewa i jej mniej popularna nazwa

Popularna nazwa topoli czarnej to także topola nadwiślańska, ale mało kto wie, że nazywa się ją także sokora lub jasiokor. Jak by jej nie określać, drzewo to jest nieodłącznym elementem krajobrazu Polski. Drzewo zazwyczaj dorasta do niebagatelnej wysokości 30 m, co sprawia, że rzadziej można ją spotkać w ogrodach przydomowych, a częściej w alejkach i parkach. Charakteryzuje się szeroką lub kopulastą koroną. Pnie starszych drzew pokrywają się przeważnie guzowatymi naroślami i cienkimi gałązkami.

Topola czarna populus nigra posiada charakterystyczne, sercowate liście, które trudno pomylić z liśćmi jakiekolwiek innego drzewa. Mają długość od pięciu do dwunastu centymetrów, a ich kształt określa się jako jajowato-rombowaty lub trójkątny. Ich brzegi posiadają specyficzne karbowanie, co także wyróżnia je na tle innych. Kolor młodych liści to zielony z tendencją do czerwienienia, natomiast wraz z upływem czasu przybierają barwę ciemnozieloną z połyskującym wykończeniem. Od spodu natomiast są jaśniejsze i matowe. Sprawdź także inne popularne drzewa ogrodowe.

Podczas kwitnienia topola nadwiślańska wytwarza kwiaty zebrane w tzw. kotki. Owoce topoli to torebka pękająca w czymś w rodzaju dwóch klapek, ale obrazowo rzecz ujmując, owoce topoli to cały zbiór maleńkich torebeczek, które przywodzą na myśl koraliki nawleczone na sznurek. Nasiona topoli opatrzone są puszkiem, który podwiewany przez wiatr, unosi się w powietrzu.

Topola czarna (populus nigra) na terenie Polski ma trzy główne odmiany uprawne, są to: Afghanica, Foemina i Vereecken. Niezwykle popularna jest u nas również topola włoska, tzw. Italica.

Topola nadwiślańska - odmiany

Afghanica

Opis drzewa: topola czarna Afghanica charakteryzuje się jaskrawobiałą korą. Nasada pnia jest ciemniejsza i lekko chropowata. Jej liście, które opadają na zimę, natomiast są ciemnozielone i trójkątne. Topola ta ma zwartą, kolumnową koronę, dorasta do 15-18 m wysokości. Świetnie nadaje się do posadzenia w alejach, parkach, na pasy zieleni, w dużych ogrodach czy na terenach przemysłowych.

Foemina

Opis drzewa: typowy jest dla niej pokrój wąskolejkowaty. Choć topola czarna dorasta przeciętnie do 20 m, ten gatunek topoli może osiągać nawet 32 m wysokości. Typowe dla niej są gałęzie rozwidlające się szeroko u samego szczytu korony drzewa.

Kora tej odmiany topoli ma barwę szaro-brązową, a kwiatostany Foeminy przybierają formę zielonych kotków – to właśnie z nich w maju zrzucane są bardzo duże ilości kutneru, czyli gęstych i poplątanych włosków.

Topola czarna afrykańska to jedna z wielu odmian topoli. Jej sadzonki nie są drogie, a pielęgnajca nie zajmuje czasu.
Topola czarna – odmiany, sadzonki, uprawa, pielęgnacja, ceny

Vereecken

Opis drzewa: ten gatunek topoli to odmiana wyhodowana w Holandii w połowie XX wieku. Charakteryzuje się wąską i luźną koroną. Typowe są dla niej gałęzie lekko wygięte ku górze. Ma neutralny pokrój, a krono przybiera półotwarty, kolumnowy kształt. Drzewo dorasta do 20-25 m wysokości. Podobnie jak inne odmiany, posiada zielone, trójkątne, karbowane liście, które opadają na zimę.

Owoce topoli są koloru zielonego, kwiaty czerwonego. Kora przybiera barwę szarą i ma bruzdowaną powierzchnię. Najlepsze dla niej zastosowanie to przede wszystkim parki i duże ogrody, tereny wiejskie, obszary nadbrzeżne. Poleca się też wykorzystywać ją jako nasady dla ochrony przed wiatrem. A może zainteresują cię także inne drzewa liściaste?

Topola włoska, tzw. Italica

Opis drzewa: Italica to jedna z najbardziej popularnych odmian populus niagra. Zwana jest topolą włoską i to jedna ze starszych odmian (datuje się ją na przełom XVII i XVIII wieku). Pochodzi z Włoch, ale bardzo szybko jej sadzonki trafiły praktycznie na teren całego Starego Kontynentu.

Sadzenie topoli Italica zaleca się przede wszystkim w przestrzeni miejskiej, najlepiej w formie szpaleru. Warto wiedzieć, że dość dobrze znosi zanieczyszczenia i nie przeszkadzają jej regularne cięcia.

Topola nadwiślańska (populus niagra) – uprawa, pielęgnacja, sadzonki

Topola czarna – uprawa

Topola czarna populus nigra rośnie szybko, a okres jej kwitnienia przypada na przełom marca i kwietnia. Nasiona zaś dojrzewają w maju – to właśnie wtedy następuje naturalne rozmnażanie topoli poprzez roznoszenie jej lekkich nasion przez wiatr. Rozmnażanie topoli może też nastąpić przez odrosty korzeniowe lub zdrewniałe sadzonki. Sokora (dla przypomnienia: to druga popularna nazwa topoli czarnej) preferuje stanowiska słoneczne (jest rośliną światłolubną) – zalewowe i lasy łęgowe.

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Najlepiej czuje się na glebach piaskowych, ale tych, które są bogate w składniki pokarmowe. Uprawowo zalecana przede wszystkim do szpalerów i nasad parkowych. Niektóre jej gatunki mogą pełnić funkcję ozdobną w naszych ogrodach – trzeba jednak pamiętać, aby nie sadzić jej w zbyt bliskim sąsiedztwie domu ze względu na dość płytko umieszczone korzenie drzewa. Drugą, bardzo ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przed posadzeniem topoli, jest rozmiar, jaki osiąga. To naprawdę potężne drzewo, które nie zmieści się w każdym ogrodzie.

Topola czarna – pielęgnacja

Sokora ma niewielkie wymagania, dlatego jej pielęgnacja jest dość łatwa. Ważne, aby pamiętać, iż jest to drzewo światłolubne i preferuje żyzne gleby – na piaskach ubogich w składniki odżywcze nie tylko słabiej rośnie, ale także częściej choruje oraz krócej żyje. Ze względu na fakt, że w warunkach naturalnych preferuje tereny zalewowe, trzeba pamiętać o regularnym i dość obfitym podlewaniu.

Trzeba też uważać na gąsienice, których ofiarą często padają liście topoli. Kiedy zaczynają na nich żerować, wymagane jest zastosowanie środków owadobójczych. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy zaliczyć też usuwanie starych gałęzi i cięcia, które pomogą nam dobrze uformować drzewo. Jeśli topola czarna rośnie w przydomowej przestrzeni, zazwyczaj po około 30-40 latach należy ją ściąć. Przeczytaj więcej o wycince drzew.

Sadzenie topoli – sadzonki i ceny

Jeśli chcesz zacienić swój ogród topolą czarną, warto wiedzieć, że jest to drzewo szybko rosnące. Kiedy już kupiłeś sadzonki, trzeba przystąpić do prac ogrodniczych. Zaczynamy od wykopania dołu o objętości około 1m3. Kolejny krok to przekopanie dna i delikatne poruszenie ścianek.

W samym środku dołu umieszczamy naszą topolę czarną. Dobrze jest wcześniej przygotować dla niej jakąś podpórkę i wbić ją koło sadzonki. Teraz trzeba zasypać dół z drzewkiem ziemią, dokładnie udeptać glebę i obficie podlać wodą. Jak kształtują się ceny topoli czarnej? Przeciętnie za sadzonkę tego gatunku drzewa zapłacimy zaledwie od 1 do 2 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny