Topola energetyczna – sadzenie i uprawa na własne potrzeby, wydajność energetyczna, porady
Topola energetyczna i jej uprawa na cele energetyczne to idealny sposób na… cele własne. Dzięki niej można bowiem uzyskać idealne drewno do spalania! Co jeszcze przemawia za tym, że sadzenie topoli energetycznej jest opłacalne?
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o topolach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Topola energetyczna - co warto wiedzieć?
Plantacje roślin energetycznych a ich rozwój
Trzeba przyznać, że uprawy jakichkolwiek roślin energetycznych w Polsce nieco się… zatrzymały. Wierzba energetyczna, róża wielkokwiatowa czy topinambur mają spory problem ze zbytem biomasy! Jest kilka przyczyn, jednak ta podstawowa to brak rzeczywistej perspektywy zbytu biomasy, gdy plantacja jest zakładana. Oczywiście, istnieje sposób na rozwój i zbyt! Jaki? Cóż, należy założyć plantację na… własną potrzebę.
Plantacja topoli energetycznej
Plantacja topoli zawsze wiąże się z ryzykiem i należy je minimalizować. Uprawa na małą skalę ogranicza owe ryzyko, a biomasa wykorzystywana na własne potrzeby zapewnia stały zbyt – i jest to chyba najbardziej rozsądne rozwiązanie. Ważne, żeby uprawa i późniejszy zbiór był możliwie prosty (np. z pomocą piły łańcuchowej). Topola energetyczna jak najbardziej spełnia owe wymagania – rośnie szybko, a także można spotkać ją na terenie niemal całej Polski. Pod tym względem jest bardziej dostępna niż chociażby wierzba energetyczna.
Sadzenie topoli to minimum ryzyka „trefnego” produktu w postaci sadzonek – zazwyczaj można je dostać ze sprawdzonych źródeł, które oferują sadzonki pozyskiwane ze specjalnych szczepów drzewa. Oczywiście, plantacja wymaga większego wkładu finansowego, jednak wcale nie trzeba zaczynać od obsadzenia sadzonkami całej powierzchni użytkowej! Wystarczy obsadzić ok. 30% terenu, a w kolejnym roku uzupełnić „braki” sadzonkami z własnej uprawy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie topoli kanadyjskiej?
Uprawa na cele energetyczne
Plantacja topoli energetycznej nie będzie wymagała zbyt wiele co do gleby i jej nawadniania, występując przecież na terenie całego kraju (i to na różnych glebach). Jednak najlepszy jej wzrost widać w podłożu torfowym i piaszczystym, na polu – na takich ziemiach uprawiane są ziemniaki oraz żyto. Drzewo może w jeden rok osiągnąć wówczas nawet 3m wysokości! Jeżeli masz zamiar posadzić drzewa na 1ha, możesz robić to w podwójnych rzędach – szerokość międzyrzędzia powinna wynosić ok. 300cm. Jeżeli będziesz chciał przeprowadzać zbiór ręczny, najlepiej jest robić to co ok. 3-5 lat – gdy pień będzie miał średnicę ok. 15cm.
Oczywiście, musisz stale przeprowadzać walkę z… chwastami. Jeżeli plantacja topoli nie będzie zbyt wielka, zwalczanie chwastów metodą mechaniczną nie powinno sprawiać większych problemów. Możesz w tym celu korzystać ze zwykłych narzędzi uprawowych – kultywatora bądź agregatu uprawowego. Sprawdź także ten artykuł o uprawie topoli balsamicznej.
Dlaczego warto mieć plantację topoli?
Topola energetyczna kontra wierzba energetyczna
Wierzba energetyczna daje kłopotliwe paliwo do spalania (zrębki do małych kotłów wsadowych), z kolei topola energetyczna umożliwia produkcję drewna kawałkowego (do kotłów i kominków). Plantacja topoli będzie więc bardziej uniwersalna i pożyteczna. Biomasę wierzby zbiera się w sezonie zimowym, a wtedy drewno zawiera nawet 50% wody! To powoduje, że zrębki składowane w pryzmach rogrzewają się bardzo łatwo, mogąc doprowadzić nawet do… samozapłonu!
W porównaniu do wierzby uprawa topoli jest stosunkowo tania i niemal bezobsługowa – nie trzeba jej bowiem niemal żadnych zabiegów agrotechnicznych. W przypadku topoli wystarczy zaledwie kilka tysięcy m2 uprawy topoli, żeby mieć zapewniony opał na wiele lat! Dlatego naprawdę warto jest pomyśleć o nawet nieco większym obszarze na uprawę topoli energetycznej, aby nadwyżkę podarować rodzinie czy sąsiadom za płotem (oczywiście, nie musisz tego robić za darmo!). Jest więc to alternatywa dla każdej osoby, który ma hektar bądź kilka hektarów do wykorzystania i dawno już załamała ręce, co właściwie z tą ziemią zrobić – bo na tak małym terenie przecież nie da się uprawiać czegoś pożytecznego. A jednak! A może zainteresuje cię także ten artykuł o topoli czarnej?
Wydajność topoli energetycznej i zyski z jej uprawy
Założenie własnej uprawy energetycznej z topoli jest opłacalne – dzięki niej zyskujesz ekologiczne i odnawialne paliwo, które nie emituje CO2. Wydajność plantacji spokojnie wystarczy na całe lata użytkowania, przy pozwoleniu sobie na oszczędności finansów (przecież trzeba czymś ogrzewać dom, prawda?). Tutaj zdecydowane sens ma zasada „zasadź raz i zbieraj kilka razy”. Dlaczego? Otóż drewno z topoli energetycznej można pozyskiwać przez okres od 25 do nawet 30 lat!
Tak więc oszczędzanie na paliwie energetycznym staje się właściwie formą… zarabiania – chociażby z tego względu, że na spalane paliwo kupowane do ogrzewania mieszkania trzeba wydawać co roku niemało pieniędzy. Plantacja topoli to zatem… oszczędność!
Jaka jest cena sadzonek topoli?
Na 1ha uprawy potrzeba będzie ok. 6500 sadzonek – oczywiście w zależności od kształtu działki i przeznaczenia biomasy. Przyjmuje się, że cena 1 sadzonki to ok. 0,5 gr/szt. przy zamówieniu kilku tysięcy sztuk oraz 1 zł/szt. przy zamówieniu ok. 100 sztuk. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach liściastych.