Topola osika (Populus tremula) - co jest charakterystyczne dla jej wyglądu?

Topola osika znana jest także jako topola drżąca i tak jak inne topole należy do rodziny wierzbowatych - Saliceae. Łacińska nazwa tego drzewa to Populus tremula. Jest to lubiana topola ze względu na bardzo ładny pokrój i barwę kory oraz na charakterystyczny dźwięk liści, jakie wydają nawet przy najmniejszym powiewie wiatru.

Topola drżąca to średniej wielkości drzewo, które dorasta do 10- 20 m wysokości. Czasem spotykane są okazy, które sięgają nawet do 30 m wysokości. Jej korona jest bardzo malownicza, luźna i nieregularna. Drzewo to charakteryzuje się szybkim wzrostem, a dożyje nawet do 100 lat. Kora jest w kolorze oliwkowym i przez bardzo długo jest gładka. Sprawdź także ten artykuł o uprawie olchy w ogrodzie.

Podobnie jak topola biała, topola osika ma zielone liście, które rosną na krótkopędach. Liść topoli na krótkopędzie jest obustronnie nagi i nie ma białego kutnera. Na długopędach liść topoli jest bardziej eliptyczny. Wszystkie liście ułożone są na pędach skrętolegle, są sezonowe i pojedyncze. Jesienią ich zielony kolor zmienia się na żółty.

Kwiaty pojawiają się od III do IV, są w kotkach, ale nie mają znaczenia ozdobnego, podobnie jak w przypadku drzewa, jakim jest topola biała. Owocami są niewielkie torebki, w których znajdują się otoczone puchem nasiona. Nasiona niestety powodują duże zanieczyszczenie otoczenia. System korzeniowy tego drzewa jest płaski lub sercowaty, a zależy to od środowiska, w jakim posadzone jest drzewo. Na glebach piaszczystych system korzeniowy jest szeroki i głęboki, a na bardziej wilgotnych- płaski.  A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie topoli czarnej?

Skąd pochodzi topola osika i jakie ma wymagania siedliskowe?

Populus tremula naturalnie występuje na terenach Europy, Azji Mniejszej, Syberii i północnej Afryki. Ważne jest to, że jest to gatunek krajowy, który jest popularny na terenie całego kraju, przez co uprawa drzewa jest zdecydowanie prostsza. Warto zaznaczyć, że topola ta silnie osusza glebę, na której rośnie.

Ze względu na to, że topola drżąca jest gatunkiem pionierskim, nie ma ona specjalnych wymagań siedliskowych i bardzo dobrze rośnie na terenie całego kraju. Warto jednak zapewniać jej stanowiska nasłonecznione lub lekko zacienione, ponieważ na nich rośnie najlepiej.

Wielkim atutem rośliny jest to, że przy uprawie Populus tremula nie musimy zamartwiać się zanieczyszczeniami powietrza, suszami i upałami, ponieważ jest ona na nie odporna. Rozmnażanie wykonuje się na dwa sposoby. Pierwszym jest wysiew z nasion, lecz topola szybko traci zdolności do kiełkowania. Drugi sposób jest bardziej polecany i wykorzystywane są do niego zdrewniałe sadzonki drzewa. Sprawdź także ten artykuł o popularnych drzewach liściastych.

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Topola drżąca - zastosowanie i polecana odmiana

Topola osika jest bardzo często wykorzystywanym drzewem do nasadzeń w zieleni miejskiej i krajobrazie otwartym. Polecana jest do zastosowania w parkach, skwerach, przy drogach i w większych ogrodach przydomowych. Wiele ogrodników stosuje ją także do rekultywacji gleb.

Na szczególną uwagę zasługuje jedna bardzo charakterystyczna odmiana tej topoli, jaką jest odmiana 'Erecta'. Odmiana ta bardzo często jest alternatywą dla topoli włoskiej, a jej pokrój jest wyprostowany i bardzo wąski. Jest to odmiana męska dorastająca od 10 do 15 m wysokości.

Jak widać, topola osika jest bardzo dekoracyjnym drzewem, które można z powodzeniem sadzić w naszych warunkach klimatycznych i nie trzeba przejmować się wieloma czynnikami, przez to, że jest to gatunek pionierski. Na uwagę zasługuje sam gatunek, jak i bardzo popularna odmiana 'Erecta'. Drzewo to jest bardzo chętnie polecane ze względu na nieprawdopodobne atuty ozdobne, zwłaszcza jeśli chodzi o koronę i korę drzewa. Sprawdź także ten artykuł o uprawie topoli energetycznej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 78,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny