Topola szara (Populus canescens) - co warto wiedzieć?

Wygląd drzewa topoli i jej występowanie

Jest to jedno z większych drzew, jakie występują w Polsce i na terenie całej Europy. Jego korona jest zbudowana z konarów, będących bardzo masywnymi – podobnie zresztą jak wysoki i gruby pień drzewa. Kora młodszych topoli posiada bardzo charakterystyczne korkowe listwy, stające się z wiekiem czarne i chropowate. Najczęściej kora jest albo szara, albo niemal czarna. Podobnie jak topola biała, gałązki ma dość cienkie i nieco zwisające. Kwiatostan topoli z kolei posiada na samym początku zielonkawe i dość łatwo ścierające się włoski. Co ciekawe, pączki mają barwę niemal bordową o kształcie… trójkąta! U nasady są z kolei nieco „sercowate”. Młody liść topoli na początku jest srebrzysto „owłosiony” po obu stronach, jednak z wiekiem to owłosienie z wierzchu znika – ta strona staje się wówczas błyszcząca i mocno zielona.

Warto wspomnieć, że kwiatostan topoli męski jest białawy z czerwonawymi pylnikami, a kotki żeńskie są w porze kwitnienia (od lutego do kwietnia) zielonkawe. W wielu miejscach w Europie topola szara jest rozpowszechniona i często sadzona – nadaje się bowiem jako drzewo przeciwerozyjne i… wiatrochronne! Właśnie dlatego jej występowanie w krajach europejskich jest tak częste. A może zainteresuje cię także artykuł o uprawie topoli czarnej?

Uprawa topoli szarej (Populus canescens)


Zarówno topola szara, jak i topola biała nie sprawiają ogromnych problemów w uprawie. Wszystko rzecz jasna zależy od odmiany drzewa, jednak te dwa gatunki nie wymagają zbyt wiele. Topole zwane są nawet drzewami pionierskimi, ponieważ ich nasiona w „puszku” rozchodzą się w dość dużych odległościach – zatem nowe drzewa wysadzają się… same!

Topola szara potrzebuje oczywiście odpowiedniego stanowiska, jeżeli chodzi o jej prawidłowy wzrost. Będzie ona potrzebowała większego miejsca niż np. topola biała czy czarna z tego względu, że ma najszerszy system korzeniowy. To drzewo duże i dość szybko rozmnażające się, zatem odpowiednia ilość miejsca jest niezwykle ważna! Istotnym elementem, na którym opiera się prawidłowa pielęgnacja topoli jest odpowiednia ilość światła słonecznego. Kolejnym wymaganiem jest stanowisko z wilgotną glebą – dlatego tak wiele topoli rośnie nad brzegiem np. jeziora czy innego zbiornika wodnego. Sprawdź także ten artykuł o popularnych drzewach liściastych.

Zadbaj o swoje drzewa! Zobacz polecane produkty w promocyjnych cenach

Topola szara w ogrodzie - pielęgnacja i… sadzonki

Najważniejsze jest odpowiednie stanowisko i dobre warunki w środowisku naturalnym drzewa. Rozsiew drzewa następuje samoczynnie, więc wystarczy jedynie kontrolować ilość… nowych drzewek! Oczywiście, bez problemu można wysadzić topolę z sadzonek. Jest to doskonały sposób, jeżeli chcesz mieć drzewo określonego gatunku. Często zdarza się bowiem, że topola szara czy inna odmiana będzie miała różne cechy, odbiegające od siebie. Zatem kupienie sadzonek jest lepszym sposobem niż np. wysadzanie topoli z nasion. Dlaczego? Istnieje bowiem większa pewność, iż to wysadzone drzewo będzie posiadało wszystkie pożądane cechy.

Pozostałe porady na temat topoli szarej

Wykorzystanie drzewa – porady

Jeśli decydujesz się na samodzielną uprawę drzewa musisz pamiętać o doborze gatunku. Liść topoli, kwiatostan czy kora są bowiem tak różnorodne, że możesz tworzyć z nich bardzo interesujące kompozycje w ogrodzie!

Topola szara jest drzewem, którego występowanie jest jak już wiesz dość powszechne w Europie. Właśnie dlatego wykorzystuje się ją do wielu rzeczy! Do najważniejszych zalicza się wykorzystanie topoli w celu obsadzenia dróg, a raczej miejsc przy drogach. Topola szara może i nie jest bardzo ozdobnym drzewem, jednak efekt szybkiego wzrostu decyduje o jej częstym wysiewie. Doskonale wygląda ona także w parkach nad wodą, nadając scenerii bajkowego wręcz wyrazu – wszystko przez zwisające gałązki. Warto mieć taką w sporym ogrodzie zwłaszcza, jeżeli powiadasz staw bądź sadzawkę. Sprawdź także ten artykuł o uprawie topoli kanadyjskiej.

Ciekawostką jest, że topolę można wykorzystywać także jako… produkt do tworzenia zapałek czy celulozy! Zwłaszcza, że jest to drzewo odporne na pęcznienie i palące się dość równo. Niestety sama topola jest bardzo kruchym drzewem i nie nadaje się do produkcji drewna bądź innych drewnianych przedmiotów. Jednak można ją czasem spotkać w wielu innych dziedzinach – choć głównie jako piękne uzupełnienie krajobrazu.

Ogrodnik - gdzie szukać ofert?
Poniżej przedstawiamy ponad 13 000 sprawdzonych ogrodników w serwisie Fixly w poszczególnych miastach:

W jaki sposób ciąć topolę szarą?

Cięcie topoli powinno być jedynie formujące jej kształt. Po zasadzeniu należy zachować główną oś oraz usunąć wszelakie pędy, jakie mogłyby konkurować z topolą. Rozwijające się gałęzie u nasady raczej nie potrzebują, by specjalnie je ciąć pod formę. Pozostałe gałązki można z kolei śmiało obciąć (mamy na myśli obcięcie pędów), zwłaszcza jeżeli pojawiają się na pniu niżej korony drzewa. Jest to wówczas cięcie tzw. zachowawcze. Topola szara bardzo dobrze znosi ciężkie cięcia, a więc nie musisz się obawiać przycinania tych gałęzi psujących sylwetkę! Żeby zachować równowagę usuwaj stare i suche gałęzie. Pamiętaj, że po ok. 40 latach drzewo trzeba będzie… ściąć. Sprawdź także ten artykuł o uprawie olchy w ogrodzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny