Bambusopodobne trawy ozdobne – efektowna dekoracja ogrodu

Efektowna trawa bambusowa

Miskant chiński Miscanthus sinensis - to wysoka dekoracyjna trawa, która może dorastać do 200 cm - 300 cm wysokości. Duże jasnozielone liście mają widoczny biały nerw. Jesienią ozdobą miskanta są różowe lekkie wiechy, górujące nad kępą traw. Sadzonki na wybrane stanowisko sadzimy wiosną, na słonecznym miejscu, o wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Miskant chiński ma wiele odmian wyróżniających się barwą liści oraz kolorem i wyglądem wachlarzowatych wiech. Cena sadzonek zależy od odmiany i wielkości. Kształtuje się od około 6 zł do nawet około 100 zł/szt.

Pielęgnacja traw polega na wiosennym cięciu kępy do wysokości około 20 cm. Miskanty wymagają stale wilgotnego podłoża. Młode rośliny ochraniamy przed zimowym spadkiem temperatur, natomiast dojrzałe trawy są mrozoodporne. Rozmnażamy je, dzieląc kępy. Miskanty znajdują zastosowanie w ogrodach naturalistycznych i skalnych oraz do dekoracji balkonów i tarasów. Trawa bambusowa pięknie komponuje się z innymi roślinami ogrodowymi. Tworzy gęste zielone parawany. Bywa także wybierana na kwiat cięty, jako dodatek do suchych bukietów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o bambusie ogrodowym?

Do najpopularniejszych odmian miskantów należą:

  • ‘Zebrinus’ - trawa tygrysia oraz ‘odmiana Strictus’ – to trawa bambusowa o pasiastych liściach, wybarwiających się na żółto-zielono,
  • ‘Morning light’ – odmiana o liściach obrzeżonych kremowobiałą obwódką. Wiechy przybierają jesienią rdzawy kolor,
  • ‘Rotsilber’ – zwraca uwagę wspaniałymi czerwonymi wiechami i oryginalnymi, biało paskowanymi liśćmi.

Hakonechloa ‘Aureola’ - jest piękną trawą, o ulistnieniu przypominającym bambus ogrodowy. Wyróżnia się efektownym kulistym pokrojem, z przewieszającymi się liśćmi. ‘Aureola’ urzeka złocistym wybarwieniem, które jesienią przybiera kolor pomarańczowy i różowy. Uprawa Hakonechloa możliwa jest w ogrodzie i w pojemnikach. Roślina osiąga wysokość 40 cm, przy szerokości dochodzącej do 100 cm. Cena 10-cm sadzonki wynosi około 10 zł.

Popularne trawy ozdobne – wymagania uprawowe

Wiechlina łąkowa Poa pratensis – należy do traw gazonowych, które bezpiecznie można eksploatować, nie niszcząc atrakcyjnego wyglądu, ponieważ są odporne na deptanie i ścieranie. Charakterystyczna długowieczna i mocna darń nie jest wymagająca co do gleby, jednak preferuje podłoża umiarkowanie wilgotne, próchniczne i lekkie. Pielęgnacja trawy polega na zapewnieniu roślinom słonecznego stanowiska oraz strzyżenia, które zapewnia systematyczny odrost. Do ciekawych odmian zaliczamy: polskie trawy ‘Gol’ oraz ‘Alicja’ oraz zagraniczne – ‘Barcelona’, ‘Barvictor’, ‘Conni’ i ‘Limousine’. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uprawie draceny lucky bamboo?

Wiechlina jako bambusopodobna trawa ozdobna oraz trawa bambusowa wysoka, hakonechloa, aureola czy bambus ozdobny - uprawa krok po kroku
Trawa bambusowa - odmiany, wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady

Kostrzewa sina, kostrzewa popielata, trawa niebieska Festuca glaca – jest dekoracyjną trawą, tworzącą niebieskawe kępy. Często stosowana jest do nasadzeń w ogrodach skalnych, w których ładnie harmonizuje z roślinnością skalną i kamienistym podłożem. Stosowana bywa również w uprawie pojemnikowej. Trawa dorasta do 30 cm wysokości. W czasie wzrastania tworzy gęste poduchy, stopniowo wypełniające przestrzeń ogrodu. Kwitnie od maja do lipca. Pielęgnacja kostrzewy polega na usuwaniu długich wiech, które nie mają wartości dekoracyjnej, a odwracają uwagę od pięknych zimozielonych liści. Przy wyborze stanowiska, należy unikać miejsc zacienionych, zimnych, podmokłych i gliniastych. Roślina preferuje gleby suche, lekkie i przepuszczalne, niezbyt żyzne – sadzona na żyznym podłożu traci niebieskawe wybarwienie liści.

Trawa pampasowa, kortaderia pampasowa Cortaderia selloana - to wysoka trawa ozdobna, dorastająca od 1 do 3 m wysokości. Walorem rośliny są olbrzymie wiechy, zdobiące trawy od września do października. Ostro ząbkowane, długie i sztywne liście ujęte są w pokaźne kępy. Uprawa roślin udaje się na wilgotnych i słonecznych stanowiskach. Pielęgnacja kortaderii polega na chronieniu jej przed zimowymi spadkami temperatur oraz osłanianie korzeni przy jesiennym wykopywaniu. Najkorzystniejszym sposobem uprawy jest sadzenie trawy w donicach. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o trawach ozdobnych.

Uprawa bambusów – bambus w doniczce i bambus ogrodowy

Jeśli pragniemy zapewnić naszemu otoczeniu prawdziwie orientalny klimat, wybierzmy bambus ozdobny Fargesia. Bambusy kępowe, do których zalicza się bambus Fargesia, nie lubią upałów, za to dobrze znoszą niskie temperatury. Bambus ozdobny może być uprawiany w donicach, tworząc wspaniałe zaciszne zakątki na tarasach i balkonach. Obserwacja roślin, pozwoli nam przekonać się, jak szybko rośnie bambus, zwłaszcza od trzeciego roku od nasadzenia. Pamiętajmy, że rośliny rodzaju Bambusa należą do najszybciej rosnących roślin na świecie.

Popularnych jest wiele gatunków Fargesii. Przykładowe to:

Bambus Fargesia rozłożysta, Fargesia rdzawa - Fargesia rufa – dorasta do 2,5 m wysokości. Pielęgnacja gatunku polega na uprawie rośliny w lekkim zacienieniu, co sprzyja uzyskaniu przez roślinę rozłożystego pokroju. Mrozoodporny bambus może być hodowany w ogrodzie oraz w donicach. Nie jest gatunkiem inwazyjnym, więc w czasie sadzenia w ogrodzie, nie musimy stosować zapory korzeniowej.

Bambus Fargesia szorstka – Fargesia scabrida – to wysoka roślina o krzewiastym pokroju, osiągająca wysokość do 4 m. Należy do egzotycznych traw mrozoodpornych, wytrzymujących mróz -24 stopnie Celsjusza. Gatunek wyróżnia się ciekawym wybarwieniem pędów, przyjmujących barwę niebiesko-fioletową, w miarę wzrostu zmieniającą się na oliwkową. Bambus nadaje się do uprawy w doniczkach. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kwiatach domowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny