Czym charakteryzuje się trawa z rolki w ogrodzie?

Gotowa trawa z rolki zyskuje na popularności ze względu na liczne zalety jej wykorzystania. Przede wszystkim zakładanie trawnika z darni jest bardzo szybkim sposobem na piękny, zadbany ogród. Trawnik z rolki występuje w kilku odmianach. Czym tak naprawdę jest? Trawa z rolki są to pasy darni - mogą być zwinięte z folii lub odcięte z gruntu. Trawnik z folii jest droższy, bo i jego uprawa pochłania więcej pieniędzy. Pasy darni, niezależnie od sposobu produkcji, mają najczęściej wymiary od 40 cm na 200 cm do 50 cm na 200 cm.

Zakładanie trawnika z rolki po zakupie odbywa się w jeden dzień. Proces można przeprowadzać począwszy od wczesnej wiosny, aż po późną jesień. Trawa z rolki ma bardzo dużo zalet. Oprócz jej szybkiego układania - rozwijania możemy wyróżnić ich co najmniej kilka.

Trawa z rolki jest stosunkowo odporna na szkodniki i choroby, jest również bardziej wytrzymała na przymrozki i przemarzanie. Trawnik z rolki daje efekt natychmiastowy, w postaci pięknej zieleni o jednostajnym zagęszczeniu.

Trawa z rolki jest dojrzała i już w momencie kupna wiemy, jak będzie wyglądała w ogrodzie. Dodatkowo większość firm ma do wyboru wiele odmian traw, również mniej pospolitych. Niektóre profesjonalne firmy ogrodnicze wyprodukują lub zamówią na życzenie klienta wybrany przez niego gatunek trawy.

Trawnik z rolki jest od razu dojrzały, bujny i obfity. Jest również bardziej odporny na uszkodzenia, silne deszcze czy ptactwo. Trawa z rolki posiada przy tym dość wysoką zdolność do regeneracji.

Nasiona trawy posadzone i pielęgnowane mogą się nie przyjąć lub z gruntu może wyrosnąć trawa w ogrodzie, która nie będzie zachwycała swoim wyglądem. W przypadku darni mamy wysoką pewność że trawa z rolki się przyjmie i nie będziemy mieli z nią problemów. Zobacz także nasz artykuł: Zakładanie trawnika krok po kroku.

Trawa z rolki - z czym musimy się liczyć?

Trawa z rolki posiada również wady. Koszt założenia trawnika tego typu jest dość wysoki, ponieważ dość wysoka jest cena trawy z rolki. Jednak biorąc pod uwagę wszelkie zabiegi pielęgnacyjne przy zwykłym trawniku oraz narzędzia i maszyny do tego potrzebne, koszt założenia trawnika z rolki nie wydaje się nadmierny.

Oczywiście trawa z rolki także wymaga pielęgnacji. Trawnik z rolki należy podlewać, kosić oraz w miarę konieczności nawozić. Jednak zakładając trawnik z darni, unikniemy wszelkich problemów z sianiem oraz dbałości o odpowiedni, kluczowy - początkowy wzrost roślin.

Pewną wadę może stanowić dla niektórych transport darni. Trawa z rolki musi być przewożona w stabilnych warunkach. Tak więc najlepiej zamówić ją od razu z transportem na paletach. Trawa z rolki nie może być długo przechowywana. Najlepiej położyć ją tego samego dnia, w którym została przywieziona. Jeśli nie możemy tego zrobić, powinna być przechowywana w cieniu. Musi to jednak trwać najkrócej, jak tylko to możliwe.

Trawa z rolki w wielu rolkach ułożonych na sobie i owiniętych folią gotowa do transportu na paletach i rozłożenia w nowym miejscu
Trawa z rolki - ceny i porady dla chcących szybko założyć trawnik

W wielu sklepach budowlanych i ogrodniczych można zakupić również sztuczną trawę, która w zależności od ceny i jakości, mniej lub bardziej naśladuje wyglądem trawę naturalną. Sprzedawana jest często w rolkach, w cenie za m2.

Sztuczną trawę, w zależności od jakości, do wykorzystania w ogrodzie czy wokół domu, dostaniemy w cenie od trzydziestu-kilku złotych do nawet 150 zł za metr kwadratowy. Na rynku mamy również tańszą sztuczną trawę, jednak nie nadaje się ona do wykorzystania na zewnątrz, tylko wewnątrz budynku - jako oryginalny dywan.

Sztuczną trawę zakupimy między innymi w takich sklepach, jak Obi czy Leroy Merlin. Sztuczna trawa w rolce czy beli jest dość łatwa w układaniu, jednak w zależności od zastosowanego tworzywa, może z czasem blaknąć. Nie zastąpi prawdziwej trawy, jednak nie wymaga tak skrupulatnej pielęgnacji. Trawniki z rolki czy zakładanie ogrodów przy użyciu sztucznej trawy z Leroy Merlin może stanowić ciekawe zagospodarowanie architektury krajobrazu.

Jeśli chodzi o centra ogrodnicze, to ceny w Krakowie, Warszawie i Gdańsku są zdecydowanie wyższe niż ceny w Poznaniu czy Wrocławiu. Na szczęście duży wybór tego typu produktów pozwala na atrakcyjne cenowo zakupy. Koszt założenia trawnika ze sztucznej trawy to właściwie tylko cena za sam produkt.

Cena trawy z rolki - ile kosztuje?

Naturalna trawa z rolki (z folii lub z gruntu), ma różne zastosowania. Jest wykorzystywana nie tylko w ogrodach prywatnych, ale również jako trawa krajobrazowa czy przy zazielenianiu pochyłości przy trasach szybkiego ruchu. Stosuje się ją na boiska piłkarskie, pola golfowe oraz korty tenisowe, ale także w ogrodzie. Niektóre odmiany traw w rolce są stosowane również jako trawa rolowana na dachy.

Wielu producentów zaznacza w swojej ofercie, jakie rodzaje trawy i do jakich zastosowań oferuje. Przyjrzymy się cenom rozwijanego trawnika do zastosowań przydomowych i ogrodów.

Cena trawy z rolki, co naturalne, jest wyższa niż z siewu z nasion. Jednak nasiona trawy mogą się nie przyjąć, co rzadko zdarza się w przypadku gotowej do położenia darni. W obu przypadkach ważne jest przygotowanie gruntu pod trawnik i nawożenie trawnika. Odpowiednią pielęgnacje pozwolą także zapewnić odpowiednie systemy nawadniające.

Cena trawy z rolki trochę się różni w zależności od miasta i regionu Polski. Cena trawy z rolki może być wyższa, jeśli odmiana trawy jest szlachetniejsza, a także wówczas, gdy jest to darń z folii. Ceny w Warszawie wynoszą od 10 do 20 złotych. Niektóre firmy proponują bardzo atrakcyjne rabaty i upusty przy zakupie większej liczby rolek.

Wiele firm w Warszawie podaje ceny za rolkę, jednak niektóre mają cenniki wyłącznie za m2 gotowej trawy. Ceny w Warszawie i w Krakowie dotyczące transportu rolek trawy, w zależności od ilości, osadzają się w granicach od 25 do 60 złotych. Z kolei we Wrocławiu ceny trawy z rolki kształtują się od 8,5 do 12 złotych za m2. Do tej ceny należy doliczyć 8% VAT. Niektóre firmy we Wrocławiu oferują również trawę sportową w cenie 9 zł za m2 (+VAT), jak również trawę krajobrazową w cenie 5,5 do 7,5 za m2.

Ceny w Poznaniu nie różnią się specjalnie od cen we Wrocławiu. Cena trawy w rolkach w Poznaniu to przeciętnie od 8 do 12 złotych za m2, do której to ceny należy doliczyć 8% VAT. Ceny w Gdańsku i całym Trójmieście są podobne.
W Warszawie, w Katowicach czy w Krakowie możemy również natrafić na jeszcze atrakcyjniejsze oferty cenowe trawy z rolki. Za 5,5 możemy nabyć m2 trawy odcinanej od gruntu. Jednak trawa z folii będzie droższa. Koszt założenia trawnika przy użyciu takiej trawy wzrośnie średnio o 5 do 10 złotych na metrze kwadratowym.

Trawa z rolki rozkładana w ogrodzie przez fachowca - ogrodnika w stroju roboczym na przygotowanym wcześniej podlożu obok ułożonych już rolek trawy
Trawa z rolki - ceny i porady dla chcących szybko założyć trawnik

Cena trawy z rolki, przede wszystkim ceny w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i innych miastach w Polsce, wraz z transportem, będzie dużo niższa, jeśli firma, u której się zaopatrzymy, będzie miała główną siedzibę niedaleko naszego miejsca zamieszkania. Jedna z firm produkcyjno-ogrodniczych z Warszawy oferuje 18 złotych za m2 trawy wraz z dowozem w okolice Warszawy, do innych miast cena wzrasta do 20 złotych za m2.

Koszty założenia trawnika przez fachowca również nie są wystandaryzowane. Cena w Krakowie czy w Warszawie, jeśli chodzi o przygotowanie podłoża oraz ułożenie darni, waha się od 30 do 60 złotych za m2. We Wrocławiu, Gdańsku i innych miastach w Polsce ceny są częstokroć niższe. Jednak koszty założenia trawnika możemy wydatnie zredukować, decydując się na samodzielne układanie i rozwijanie rolek. Wtedy będzie nas interesować tylko cena trawy z rolki wraz z transportem. Transport na paletach przez profesjonalistów będzie korzystniejszy niż przewożenie jej we własnym zakresie. Ceny w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i innych miastach w Polsce nie są wygórowane za tego typu usługę. Jeśli chcesz oszacować budżet na założenie trawnika, wykorzystaj dostępny online kalkulator - https://kb.pl/przy-domu/trawnik/

Jak przeprowadzić zakładanie trawnika z rolki?

Zakładanie trawnika rolowanego z darni powinny poprzedzić pewne przygotowania, tak by pasy trawy w rolce nie czekały na rozłożenie. Rolki trawy nie powinny leżeć nierozłożone dłużej niż dobę, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Zakładanie trawnika należy rozpocząć od odpowiedniego przekopania ziemi i usunięcia kamieni, chwastów i korzeni w ogrodzie. Można oczywiście użyć do tego celu zwykłej kopaczki lub, gdy teren jest większy, glebogryzarki. Jeśli posiadamy nieurodzajną lub kwaśną glebę, lepiej zastosować wapno, piasek lub kompost - w zależności od potrzeby danej ziemi. Nieurodzajną glebę można wzmocnić poprzez zastosowanie warstwy żyznej ziemi oraz nawozu. Zakładanie ogrodów i trawnika jest zatem dość łatwym zadaniem.

Kiedy grunt będzie wolny od pozostałości różnego typu i przekopany, należy go wyrównać. Później należy zagrabić ziemię i kilkakrotnie ją wałować.

Pasy trawy z rolki muszą być ułożone równo i ściśle do siebie przylegać. Zakładanie trawnika z darni jest dość proste, jednak wymaga trochę siły fizycznej - rolki mogą ważyć nawet ponad dwadzieścia kilogramów. Rolki należy rozwinąć. Brzegi, które wystają, należy odciąć odpowiednim do tego celu narzędziem. Po rozłożeniu darń należy docisnąć, na przykład za pomocą grabi, deski czy ubijaka. Dociskanie powinno być delikatne. Zakładanie trawnika z rolki na tym etapie się nie kończy. Aby trawa prawidłowo się przyjęła, należy obficie podlewać ją przez pierwszy tydzień po rozłożeniu.

Istnieją różne szkoły na temat tego, po jakim czasie można śmiało chodzić po założonym trawniku. Istnieją opinie, że po trawie z rolki można chodzić od razu, inni podnoszą, że należy odczekać dwa, a nawet trzy tygodnie. Prawda, jak zwykle, leży gdzieś po środku - zakładanie trawnika z folii wymaga odczekania kilku dni, podczas gdy trawa z gruntu wymaga dłuższego czasu. Zakładanie trawnika z darni na folii jest o tyle lepszym wyborem, że korzenie są w całości. Ryzyko, że trawa się nie przyjmie prawie nie istnieje. Jednak koszt założenia trawnika z darni z folii jest wyższy.

Rozwijany trawnik jest bardzo efektowny i piękny, jednak jest to uzależnione od tego, czy zostanie poprawnie położony. Koszt założenia trawnika z rolki wcale nie musi być wyższy niż z nasion, gdyż nasiona czasem się nie przyjmują, a w sklepach dostępnych jest tyle ich rodzajów, że laikowi ciężko podjąć właściwą decyzję.

Kupując rozwijany trawnik rolowany, pamiętajmy, aby zwrócić uwagę na jego stan i jakość. Wysokiego gatunku darń powinna mieć białe korzenie, być intensywnie zielona i gęsta. Zwracajmy uwagę na to, czy darń nie jest zawilgotniała lub przesuszona. Jeśli zakupimy taki trawnik, będzie on się gorzej implementował.

Jeśli nasza decyzja padnie na sztuczną trawę, pamiętajmy, że producenci wysokiej jakości trawy dają na swoje produkty długi czas gwarancji, wynoszący nawet 10 lat. Alternatywnie można pokryć sztuczną trawą tylko te miejsca, gdzie prawdziwa trawa nie urośnie, na przykład na tarasie, pod drzewami czy w głębokim, stałym cieniu. Koszty utrzymania sztucznej trawy są zdecydowanie niższe, a trawnik w ogrodzie prezentuje się bardzo dobrze.

ikona podziel się Przekaż dalej