Trawnik po zimie – co zrobić, aby na wiosnę trawnik wyglądał znów pięknie?
W ostatnich latach sezon zimowy jest dla nas wielką niewiadomą. Nie wiemy, czy mamy spodziewać się pogody, która często występuje wiosną czy jednak mroźnej i śnieżnej zimy. Warunki atmosferyczne nie pozostają bez znaczenia wobec roślin ogrodowych. Często trawnik po zimie nie wygląda tak, jak w poprzednim sezonie. Dlatego potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja trawnika po zimie.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o trawniku.
Rekultywacja trawnika po zimie
Zanim przejdziemy do systematycznego nawadniania i koszenia trawnika, konieczna jest jego rekultywacja po sezonie zimowym. Oznacza to nic innego jak przywrócenie jego wcześniejszych właściwości, poprzez wykonanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Najczęściej taką „pierwszą pomoc” wykonujemy wczesną wiosną, kiedy ryzyko opadów śniegu oraz silnych mrozów spadnie do minimum. Pierwszym zabiegiem jest grabienie trawy. Ma to na celu pozbycie się innych szczątków roślin, a także starej i zeschniętej trawy. Najczęściej grabienie trawy wykonujemy przy pomocy grabi. W ten sposób dajemy możliwość młodym liściom na szybszy i efektywniejszy rozwój. Jeżeli chcemy, by grabienie trawy było jeszcze efektywniejsze, to warto w tym celu wykorzystać wertykulator. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zakładaniu trawnika w ogrodzie?
Rekultywacja trawnika po zimie obejmuje również napowietrzenie gleby. Aeracja ma na celu dostarczenie do liści i korzeni większej ilości powietrza, a także składników odżywczych znajdujących się w glebie. Tak naprawdę aeracja może być przeprowadzona domowymi sposobami, czyli przez nakłuwanie darni przy pomocy igieł. Przeprowadzony zabieg przyczyni się także do efektywniejszego nawożenia trawnika. Gdy trawa rośnie na gliniastym podłożu, aeracja powinna być zakończona posypaniem trawnika piaskiem. Warstwa piasku nie może przekroczyć 5 mm grubości.
Ostatnim zabiegiem, jaki obejmuje rekultywacja trawnika po zimie, jest dokonanie wysiewu trawy w brakujących miejscach. Prawdopodobnie trawnik po zimie jest znacząco przerzedzony, a nawet miejscami pozbawiony trawy, co nie prezentuje się zbyt estetycznie. Najszybszym sposobem jest po prostu wysiew trawy we wszystkie miejsca trawnika, w których są widoczne ubytki. Innym rozwiązaniem jest przenoszenie darni. Jednak ta czynność wymaga sporej wprawy, ponieważ efekty początkowe mogą okazać się o wiele mniej estetyczne, niż te, które były na samym początku. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i kiedy siać trawę.
Pielęgnacja trawnika po zimie
Kolejnym etapem przywracania świetności trawie jest odpowiednia pielęgnacja trawnika po zimie. Ważne zabiegi to także nawożenie trawnika i koszenie trawnika. O ile wcześniejsze zabiegi wykonujemy jednorazowo, o tyle zabiegi pielęgnacyjne powinny być wykonywane systematycznie. Do nich zalicza się nawożenie, podlewanie, koszenie oraz odchwaszczanie. Trawnik po zimie powinien być dokarmiony składnikami odżywczymi przez odpowiednie nawożenie. Oczywiście w tym celu z powodzeniem zakupimy specjalne nawozy, które wyróżniają się długim okresem działania. Nawożenie powinno być dostosowane do instrukcji znajdującej się na opakowaniu konkretnego preparatu.
Bardzo często trawnik po zimie jest dość mocno wysuszony. W takich okolicznościach nie możemy zapomnieć o regularnym podlewaniu, tym bardziej jeżeli sezon wiosenno-letni zalicza się do suchych. Najszybciej zrobimy to przy pomocy zraszacza ustawionego w kilku miejscach. Zadbany trawnik jest ubogi w chwasty. Jednak, gdy tylko pojawią się takie okazy jak oset lub mniszek lekarski, powinniśmy jak najszybciej się ich pozbyć. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o pielęgnacji trawnika na wiosnę.
Trawnik po zimie – kiedy kosić?
Po sezonie zimowym często pojawia się pytanie, kiedy kosić trawę? Ten zabieg, który będzie wykonywany nawet do późnej jesieni, warto rozpocząć na przełomie kwietnia i maja. Oczywiście termin, kiedy kosić trawę, powinien być koniecznie dopasowany do warunków pogodowych. Jeżeli będą jeszcze występować przymrozki lub obfite opady deszczu, to termin koszenia przesuwamy na później.
Istotne jest jednak, by ostrze kosiarki nie było ustawione zbyt nisko. Ponieważ może doprowadzić to do znacznego osłabienia, a nawet przerzedzenia trawnika. W związku z tym, koszeniem możemy zniszczyć całą wcześniejszą pracę związaną z rekultywacją oraz pielęgnacją trawy. Minimalna wysokość trawnika powinna wynieść 2,5-3 cm. Ostatecznie koszenie powinniśmy planować przynajmniej co dwa tygodnie lub nawet co tydzień. Regularność będzie zależeć w dużej mierze od szybkości wzrostu trawy. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o pielęgnacji trawnika.